Międzynarodowy Triathlon Union (ITU) to międzynarodowa organizacja triathlon parasol. Siedziba była w Lozannie , w Szwajcarii , od 2014 roku . Organizuje oficjalne mistrzostwa świata w duathlonie (bieganie-rower-bieganie), triathlonie (pływanie-kolarstwo-bieganie), triathlon zimowy (bieganie-góry-rowery-biegi narciarskie) i aquathlon (bieganie-pływanie-bieganie). Walne zgromadzenie odbywa się co roku.
organizacja
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy ówczesnego prezydenta MKOl Juana Antonio Samarancha w Awinionie w 1989 roku, aby nadać triathlonowi oficjalne ramy w trakcie jego rosnącej popularności.
Jedenaście lat po założeniu stowarzyszenia sport został przyjęty jako dyscyplina olimpijska w 2000 roku.
Kanadyjczyk Les McDonald († 4 września 2017 r.), który sprawował urząd do 21. Kongresu ITU w Madrycie w listopadzie 2008 r., został wybrany pierwszym prezydentem w 1989 r.
Następcą McDonalda i obecnym prezesem ITU jest Hiszpan Marisol Casado , który wcześniej kierował hiszpańskim stowarzyszeniem „Federación Española de Triatlón” jako sekretarz generalny przez około 20 lat i był prezesem ETU od 2002 do 2009 roku .
W grudniu 2016 r. Casado został wybrany na trzecią kadencję prezesa ITU w Madrycie.
Cele i zadania to:
- Organizacja wyścigów na wysokim poziomie organizacji
- Promocja sportowców
- Projekty szkoleniowe w krajach rozwijających się
- Walka z dopingiem
ITU jest również odpowiedzialne za oficjalne mistrzostwa w duathlonie (bieganie-kolarstwo-bieganie) i aquathlon (pływanie-bieganie).
Struktura
Na poziomie krajowym jest
odpowiedzialny za organizację i formowanie kadry narodowej oraz prowadzenie krajowych serii zawodów.
Komitet Sportowców
Co dwa lata ITU powołuje komisję sportową, która składa się z dziesięciu sportowców z co najmniej trzech kontynentów i składa się z równej liczby mężczyzn i kobiet. Wybrani członkowie służą jako łącznik między sportowcami, personelem ITU i zarządem. W październiku 2018 r. do komitetu sportowców zostali wybrani:
-
Kobiety: Lisa Nordén (Szwecja), Rachel Klamer (NED), Ai Ueda (JPN), Claire Michel (BEL), Sally Pilbeam (AUS, paratriatlonka)
-
Mężczyźni: Tony Dodds (NZL), Tamás Tóth (HUN), Yannick Bourseaux (FRA, paratriathlonista), Simon de Cuyper (BEL), Jonathan Görlach (AUS, paratriatlonista)
sala sławy
W 2014 roku ITU wprowadziło „Galerię Sław”, w której sportowcy są honorowani za swoje osiągnięcia. Na liście znajdują się Erin Baker , Emma Carney , Karen Smyers , Mark Allen , Simon Lessing i Greg Welch .
Do włączenia w 2015 roku nominowano:
Mistrzostwa Świata w Triathlonie
Odległość sprintu
elita
Mistrzostwa świata na triathlonowym dystansie sprinterskim (750 m w pływaniu, 20 km na rowerze i 5 km w bieganiu) odbyły się po raz pierwszy w 2010 roku w Lozannie.
zespół
W tym formacie sztafetowym każdy z trzech zawodników musi ukończyć trzeci dystans sprintu:
kobiety
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
12 sierpnia 2007 |
Węgry Tiszaújváros
|
Rosja Irina Abyssova , Elena Matveeva , Anastasia Yatsenko
|
Ukraina Inna Zyhanok , Julija Jelistratowa , Olesya Prystayko
|
Włochy Daniela Chmet , Charlotte Bonin , Nadia Cortassa
|
1 listopada 2006 |
Meksyk Cancún
|
Włochy Daniela Chmet , Beatrice Lanza , Nadia Cortassa
|
Stany Zjednoczone Sarah Groff , Mary Beth Ellis , Michelle Lindsay
|
Hiszpania Ana Burgos , Zurine Rodriguez , Ainhoa Murúa
|
31 lipca 2003 r. |
Węgry Tiszaújváros |
Australia Nikki Butterfield , Mirinda Carfrae , Pip Taylor
|
Hiszpania Ainhoa Murúa , Pilar Hidalgo , Ana Burgos
|
Włochy Beatrice Lanza , Silvia Gemignani , Nadia Cortassa
|
mężczyźni
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
12 sierpnia 2007 |
Węgry Tiszaújváros
|
Rosja Alexander Bryukhankov , Dmitri Polyansky , Vladímir Turbaevskiy
|
Niemcy Claude Eksteen , Helge Mütschard Christian Prochnow
|
Hiszpania Francesc Godoy , Javier Gomez Noya , Jose Tovar
|
1 listopada 2006 |
Meksyk Cancún
|
Stany Zjednoczone Brian Fleischmann , Matthew Reed , Andy Potts
|
Niemcy Jan Frodeno , Daniel Unger , Maik Petzold
|
Kanada Kyle Jones , Colin Jenkins , Paul Tichelaar
|
31 lipca 2003 r. |
Węgry Tiszaújváros |
Australia Simon Thompson , Richie Cunningham , Brad Kahlefeldt
|
Hiszpania Clemente Alonso , Jose Merchan , Iván Raña
|
Ukraina Vladímir Turbaevskiy , Andriy Glushchenko , Maxim Kriat
|
1992 |
Kanada Huntsville
|
Nowa Zelandia Paul Amey , Cameron Brown , Bryan Rhodes
|
|
|
Mieszane drużyny sztafetowe
Mistrzostwa świata w mieszanym zespole odbyły się po raz pierwszy w 2009 roku. Drużyna składa się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, z których każdy kończy triathlon w krótkich odstępach czasu. Dystanse (do pokonania w sumie czterokrotnie) różnią się zgodnie z Regulaminem Zawodów ITU, w zależności od warunków lokalnych, od 250 m do 300 m w pływaniu, 5 km do 8 km na rowerze i 1,5 km do 2 km biegu.
Ten format wyścigów został również uwzględniony w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
7 lipca 2019 |
Niemcy Hamburg
|
Francja Émilie Morier , Léo Bergere , Cassandre Beaugrand , Vincent Luis
|
Niemcy Laura Lindemann , Valentin Wernz , Nina Eim , Justus Nieschlag
|
Australia Natalie Van Coevorden , Aaron Royle , Emma Jeffcoat , Jacob Birtwhistle
|
15 lipca 2018 |
Niemcy Hamburg |
Francja Léonie Périault , Dorian Coninx , Cassandre Beaugrand , Vincent Luis
|
Australia Natalie Van Coevorden , Aaron Royle , Ashleigh Gentle , Jacob Birtwhistle
|
Stany Zjednoczone Kirsten Kasper , Ben Kanute , Katie Zaferes , Kevin McDowell
|
16 lipca 2017 |
Niemcy Hamburg |
Australia Charlotte McShane , Jacob Birtwhistle , Matthew Hauser , Ashleigh Gentle
|
Stany Zjednoczone Matthew Mcelroy , Ben Kanute , Kirsten Kasper , Katie Zaferes
|
Holandia Rachel Klamer , Maaike Caelers , Marco Van Der Stel , Jorik Van Egdom
|
17 lipca 2016 |
Niemcy Hamburg |
Stany Zjednoczone Gwen Jorgensen , Ben Kanute , Kirsten Kasper , Joe Maloy
|
Australia Charlotte McShane , Jacob Birtwhistle , Emma Jackson , Ryan Bailie
|
Niemcy Laura Lindemann , Jonathan Zipf , Hanna Philippin , Gregor Buchholz
|
13 lipca 2014 |
Niemcy Hamburg |
Zjednoczone Królestwo Lucy Hall , Vicky Holland , Jonathan Brownlee , Alistair Brownlee
|
Francja Cassandre Beaugrand , Dorian Coninx , Audrey Merle , Vincent Luis
|
Węgry Zsófia Kovács , Tamás Tóth , Margit Vanek , Ákos Vanek
|
21 lipca 2013 r. |
Niemcy Hamburg |
Niemcy Anja Knapp , Jan Frodeno , Anne Haug , Franz Löschke
|
Nowa Zelandia Andrea Hewitt , Tony Dodds , Kate Mcilroy , Ryan Sissons
|
Stany Zjednoczone Sarah True , Ben Kanute , Gwen Jorgensen , Cameron Dye
|
26 sierpnia 2012 |
Szwecja Sztokholm
|
Zjednoczone Królestwo Vicky Holland , William Clarke , Non Stanford , Jonathan Brownlee
|
Francja Jessica Harrison , Tony Moulai , Carole Péon , Vincent Luis
|
Rosja Irina Abyssowa , Dmitri Polyansky , Alexandra Rasarjonowa , Alexander Brjuchankow
|
21 sierpnia 2011 |
Szwajcaria Lozanna
|
Zjednoczone Królestwo Jodie Stimpson , Helen Jenkins , Jonathan Brownlee , Alistair Brownlee
|
Szwajcaria Nicola Spirig , Melanie Annaheim , Sven Riederer , Ruedi Wild
|
Niemcy Rebecca Robisch , Anja Dittmer , Steffen Justus , Maik Petzold
|
22 sierpnia 2010 |
Szwajcaria Lozanna |
SzwajcariaNicola Spirig, Daniela Ryf , Ruedi Wild, Sven Riederer |
Francja Jessica Harrison , Carole Péon , David Hauss , Frédéric Belaubre
|
Nowa Zelandia Nicky Samuels , Kate McIlroy , Tony Dodds , Ryan Sissons
|
28 czerwca 2009 |
Stany Zjednoczone Des Moines
|
Szwajcaria Magali Di Marco Messmer , Daniela Ryf, Ruedi Wild, Lukas Salvisberg
|
Australia Emma Moffatt , Emma Snowsill , Courtney Atkinson , Brad Kahlefeldt
|
Kanada Kathy Tremblay , Lauren Groves , Brent McMahon , Simon Whitfield
|
Flora Duffy - Mistrzyni Świata Triathlonu na krótkim dystansie (2016 i 2017)
Javier Gómez Noya - Mistrz Świata w triathlonie na krótkim dystansie (2008, 2010, 2013, 2014 i 2015)
Triathlon krótki dystans
ITU organizuje mistrzostwa świata na „krótkim dystansie” lub „dystansie triathlonowym olimpijskim” od 1989 roku (patrz także dystanse triathlonowe ). Dystanse dla tych wyścigów ITU są
- 1,5 km pływania,
- 40 km na rowerze
- i bieg na 10 km.
Jazda na rowerze w strumieniu powietrznym jest dozwolona na krótkich dystansach. Od 1991 do 2008 roku istniał ranking Pucharu Świata: zebrano tutaj różne wyniki z wyścigów Pucharu Świata w danym sezonie.
Po raz pierwszy w 2009 roku mistrzostwa świata zostały rozszerzone z jednego wyścigu do międzynarodowej serii różnych zawodów w siedmiu konkurencjach z „Wielkim Finałem” w Australii na zakończenie. Pole startowe ITU World Championship Series 2009 zostało ograniczone do 65 kobiet i mężczyzn, a na finałowej imprezie 75. O uczestnictwie decydują punkty w rankingu międzynarodowym. W jednym wyścigu mogło wystartować maksymalnie sześciu sportowców z każdego kraju i płci.
W ramach ITU World Championship Series 2015 przez cały rok odbyło się dziesięć wyścigów, a następnie finał (Wielki Finał) w Chicago (USA) w połowie września. W 2016 roku seria mistrzostw trwała dziewięć wyścigów.
Seria wyścigów 2020 została zredukowana do jednego wyścigu we wrześniu 2020 roku w Hamburgu, gdzie mistrzami świata zostali Brytyjka Georgia Taylor-Brown i Francuz Vincent Luis .
Najbardziej utytułowani sportowcy
Hiszpan Javier Gómez Noya już pięć razy wywalczył tytuł na krótkim dystansie i dziewięć razy plasował się w rankingu medalowym. Simon Lessing zdobył tytuł czterokrotnie, a Peter Robertson i Mario Mola trzy razy.
W kategorii kobiet Australijka Emma Snowsill trzykrotnie wywalczyła tytuł mistrzyni świata na krótkim dystansie (2003, 2005 i 2006). Karen Smyers , Michellie Jones , Emma Carney , Emma Moffatt i Gwen Jorgensen zdobyły tytuł dwukrotnie.
elita
Mężczyźni - elita |
Kobiety - elita
|
---|
|
|
W 1987 roku w Australii odbyły się pierwsze „nieoficjalne” mistrzostwa świata.
Mężczyźni - elita |
Kobiety - elita
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
1987 |
Australia Pert
|
Nowa Zelandia Studnie Rick
|
|
|
|
rok |
mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
1987 |
|
|
|
|
Puchar Świata w Triathlonie
Przed wprowadzeniem ITU World Championship Series w latach 1991-2008 oprócz mistrzostw świata organizowanych w pojedynczych zawodach odbywał się ranking Pucharu Świata w triathlonie. Tutaj ITU zebrało różne wyniki z wyścigów Pucharu Świata w sezonie dla sportowców, tworząc w ten sposób ranking ogólny.
W sezonie 2015 rozegrano osiem triathlonowych zawodów Pucharu Świata na dystansie sprinterskim (750 m w pływaniu, 20 km na rowerze i 5 km biegu) lub olimpijskim (1,5 km w pływaniu, 40 km na rowerze i 10 km w biegu).
Mężczyźni - elita |
Kobiety - elita
|
---|
|
|
zespół
U23
Na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu) od 2002 roku odbywają się również wyścigi w kategorii U23.
Przekaźnik mieszany U23
Juniorzy
Jednocześnie ITU organizuje również Mistrzostwa Świata w Triathlonie Juniorów w Triathlonie na dystansach 750 m w pływaniu, 20,9 km na rowerze i 5,4 km w biegu.
* We wrześniu 2015 r. zawody juniorów mężczyzn zostały przełożone z powodu burz z piorunami, a następnie skrócone do duathlonu, natomiast wyścig kobiet następnego dnia odbył się zgodnie z planem.
Triathlon długodystansowy
elita
Cyril Viennot , triathlonowy mistrz świata na długim dystansie (2015)
ITU organizuje oficjalne mistrzostwa świata na długich dystansach od 1994 roku . Początkowo długość trasy była potocznie nazywana „dystansem nicejskim”, co odpowiadało Triathlon International de Nice , który rywalizował o uwagę mediów z Ironman Hawaii w latach 80. i 90. XX wieku i gdzie w 1994 r. uhonorowano pierwszych oficjalnych mistrzów świata i 1995 4 km pływania, 130 km jazdy na rowerze i 30 km biegania. W 2005 roku wprowadzono terminy Podwójna Olimpiada (O2: 3 km w pływaniu, 80 km na rowerze i 20 km w biegu) oraz Potrójna Olimpiada (O3: 4 km w pływaniu, 120 km na rowerze i 30 km w biegu). W wersji Regulaminu Zawodów ITU z 2012 roku pojęcie „Długi Dystans” zostało ponownie szeroko zdefiniowane, dając organizatorowi swobodę wyboru dystansu pływania od 1000 do 4000 m, dystansu rowerowego od 80 km do 180 km oraz Dystans biegu od 10 km do 42,2 km. W 2013 roku, oznaczenia O2 (podwójny olimpijski) i O3 (Triple olimpijskie) zostały wycofane z regulaminu konkursu, zamiast średni dystans został wprowadzony oprócz długich dystansach , które nie zostały jeszcze użyte do gospodarza mistrzostw świata.
W przeciwieństwie do mistrzostw świata na dystansie sprinterskim czy olimpijskim, w mistrzostwach świata na dystansie długim razem startują elitarni zawodnicy i amatorzy, sklasyfikowani w grupach wiekowych.
Mistrzostwa Świata ITU na długich dystansach mają różną wagę w mediach, a tym samym także w opinii publicznej w poszczególnych krajach. Poza drugim miejscem od Lothara Ledera w 1994 roku i trzecim miejscem od Szwajcara Jean-Christophe Guincharda w 1997 roku, żaden inny sportowiec z krajów niemieckojęzycznych nie był w stanie zająć miejsca na podium Mistrzostw Świata ITU przez długi czas. odległość za 22 lata. Z drugiej strony ponad połowa miejsc na podium (34 z 66 medali w latach 1994-2015) dla mężczyzn przypadła sportowcom z Danii, Wielkiej Brytanii i Francji. Na obszarze niemieckojęzycznym, w wyniku zdecydowanej dominacji największego triathlonu regionu, Ironman Europe w Roth i Ironman na Hawajach , przynajmniej w niemieckojęzycznych mediach, a co za tym idzie także opinii publicznej, cieszy się znacznie większym zainteresowaniem . Podczas gdy Duńczycy, Brytyjczycy i Francuzi, z wyjątkiem trzeciego miejsca Torbjørna Sindballe'a , nie stanęli na podium podczas Ironman Hawaii Flower Ceremony w 2007 roku, na podium Ironman Hawaii w latach 1993-2015 uplasowali się 24 Niemcy.
Nawet jeśli Ironman Hawaii jest reklamowany pod nazwą „Ironman World Championship” od 1982 roku, formalnie nie jest to mistrzostwo świata w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Jest to znak towarowy, który organizator zarejestrował w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych na długo przed powstaniem stowarzyszeń triathlonowych .
W 1998 roku organizator WTC uzyskał zgodę na jego używanie w umowie, w której organizator potwierdził, że nie obejmuje mistrzostw świata (w sensie mistrzostw świata przyznawanych przez związek). W 2006 roku CAS potwierdził tę umowę. Oznacza to, że Ironman Hawaii został formalnie zatwierdzony zgodnie z prawem sportowym przez American Association USA Triathlon (USAT) – ale nie przez ITU. Sportowcy spoza USA muszą na ogół uzyskać jednodniową licencję na Ironman Hawaii od amerykańskiej federacji. W odbiorze społecznym sytuacja w triathlonie w krajach niemieckojęzycznych jest porównywalna do kolarstwa czy tenisa, gdzie poszczególnym wydarzeniom, takim jak Tour de France czy Wimbledon, poświęca się więcej uwagi niż oficjalnym mistrzostwom.
W 2010 roku Mistrzostwa Świata ITU na długich dystansach odbyły się po raz pierwszy w Niemczech i zostały zorganizowane w ramach Allgäu Triathlon w Immenstadt. Nagroda pieniężna w 2010 roku wyniosła 50 000 USD. W 2015 roku w Motala nagroda pieniężna wyniosła 90 000 USD - zwycięzca i zwycięzca otrzymali po 12 500 USD.
W maju 2019 r. wyścig w Pontevedra w Hiszpanii będzie składał się z 3 km pływania, 113 km jazdy na rowerze (3 okrążenia) i 30 km biegu (4 okrążenia).
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
4 maja 2019 r. |
Hiszpania Pontevedra
|
Hiszpania Javier Gomez Noya
|
Hiszpania Pablo Dapena González
|
Słowenia Jaroslav Kovačič
|
14 lipca 2018 |
Dania Fyń
|
Hiszpania Pablo Dapena González
|
Szwajcaria Ruedi Wild
|
Estonia Marko Albert
|
27 sie 2017 |
Kanada Penticton
|
Kanada Lionel Sanders
|
Australia Joshua Amberger
|
Australia Józef hazardzista
|
25 września 2016 |
Stany Zjednoczone Oklahoma
|
Francja Sylvain Sudrie -2-
|
Francja Cyryl Wiennot
|
Stany Zjednoczone Matt Chrabot
|
27 czerwca 2015 |
Szwecja Motala
|
Francja Cyryl Wiennot
|
Dania Martin Jensen
|
Zjednoczone Królestwo Joe Skipper
|
21 września 2014 |
Chińska Republika Ludowa Weihai
|
Francja Bilard Bertranda -2-
|
Francja Sylvain Sudrie |
Francja Cyryl Wiennot
|
2 czerwca 2013 *
|
Francja Belfort
|
Francja Bilard Bertranda
|
Nowa Zelandia Terenzo Bozzone
|
Luksemburg Dirk Bockel
|
29 lipca 2012 r. |
Hiszpania Vitoria-Gasteiz
|
Australia Chris McCormack
|
Hiszpania Eneko Llanos
|
Luksemburg Dirk Bockel
|
5 listopada 2011 |
Stany Zjednoczone Henderson
|
Stany Zjednoczone Jordan Rapp
|
Australia Józef hazardzista |
Francja Sylvain Sudrie
|
1 sierpnia 2010 |
Niemcy Immenstadt
|
Francja Sylvain Sudrie
|
Stany Zjednoczone Timothy O'Donnell
|
Francja François Chabaud
|
25 paź 2009 |
Australia Pert
|
Stany Zjednoczone Timothy O'Donnell
|
Francja Sylvain Sudrie |
Dania Martin Jensen
|
31 sierpnia 2008 |
Holandia Almere
|
Francja Julien Loy -2-
|
Francja François Chabaud |
Dania Martin Jensen
|
15 lipca 2007 r. |
Francja Lorient
|
Francja Julien Loy
|
Francja Xavier Le Floch
|
Francja Sébastien Berlier
|
19 listopada 2006 |
Australia Canberra
|
Dania Torbjørn Sindballe -2-
|
Australia Craig Alexander
|
Belgia Marino Vanhoenacker
|
7 sierpnia 2005 |
Dania Fryderyka
|
Ukraina Wiktor Ziemcew
|
Belgia Marino Vanhoenacker |
Francja Xavier Le Floch
|
3 lipca 2004 r. |
Szwecja Później
|
Dania Torbjørn Sindballe
|
Szwecja Jonas Colting
|
Belgia Marino Vanhoenacker
|
11 maja 2003 r. |
Hiszpania Ibiza
|
Hiszpania Eneko Llanos
|
Belgia Rutger Beke
|
Francja Xavier Le Floch
|
22 września 2002 |
Francja Miły
|
Francja Cyryl Neveu
|
Dania Torbjørn Sindballe |
Belgia Rutger Beke
|
5 sierpnia 2001 |
Dania Fryderyka
|
Dania Piotr Sandvang -3-
|
Dania Rasmus Henning
|
Szwecja Jonas Colting
|
18 czerwca 2000 r. |
Francja Miły
|
Dania Piotr Sandvang -2-
|
Francja Cyryl Neveu |
Francja François Chabaud
|
11 lipca 1999 r. |
Szwecja Później
|
Dania Piotr Sandvang
|
Dania Torbjørn Sindballe |
Włochy Massimo Guadagni
|
5 września 1998 |
Japonia Sado
|
Belgia Luc Van Lierde -2-
|
Holandia Rob Barel
|
Dania Piotr Sandvang
|
8 czerwca 1997 r. |
Francja Miły
|
Belgia Luc Van Lierde
|
Holandia Rob Barel |
Szwajcaria Jean-Christophe Guinchard
|
7 września 1996 |
Stany Zjednoczone Muncie
|
Australia Greg Welch
|
Belgia Luc Van Lierde |
Zjednoczone Królestwo Spencera Smitha
|
1 października 1995 r. |
Francja Miły
|
Zjednoczone Królestwo Szymon Lessing
|
Belgia Luc Van Lierde |
Kanada Piotr Reid
|
1994 |
Francja Miły
|
Holandia Rob Barel
|
Niemcy Skóra Lothara
|
Francja Yves Cordier
|
|
rok |
mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2019 |
Belgia Aleksandra Tondeur
|
Hiszpania Judith Corachán
|
Hiszpania Anna Noguera
|
2018 |
Dania Jasny Frederiksen
|
Chile Barbara Riveros Díaz
|
Australia Annabel Luxford
|
2017 |
Australia Sarah Crowley
|
Dania Jasny Frederiksen |
Kanada Heather Wurtele
|
2016 |
Zjednoczone Królestwo Jodie Jaskółka -2-
|
Szwajcaria Karolina Steffen
|
Kanada Rachel McBride
|
2015 |
Stany Zjednoczone Mary Beth Ellis
|
Dania Camilla Pedersen
|
Finlandia Kaisa Lehtonen
|
2014 |
Dania Camilla Pedersen
|
Finlandia Kaisa Lehtonen |
Nowa Zelandia Andrea Hewitt
|
2013 *
|
Australia Melissa Hauschildt
|
Dania Camilla Pedersen |
Kanada Rachel McBride
|
2012 |
Szwajcaria Karolina Steffen -2-
|
Dania Camilla Pedersen |
Zjednoczone Królestwo Jodie Jaskółka
|
2011 |
Zjednoczone Królestwo Rachel Joyce
|
Zjednoczone Królestwo Jaskinia Leanda
|
Stany Zjednoczone Meredith Kessler
|
2010 |
Szwajcaria Karolina Steffen
|
Holandia Yvonne van Vlerken
|
Hiszpania Virginia Berasategui
|
2009 |
Zjednoczone Królestwo Jodie Jaskółka
|
Australia Rebeka Keat
|
Francja Delfiny Pelletier
|
2008 |
Zjednoczone Królestwo Chrissie Wellington
|
Dania Charlotte Kolters
|
Holandia Yvonne van Vlerken
|
2007 |
Zjednoczone Królestwo Jaskinia Leanda
|
Węgry Erika Csomor
|
Zjednoczone Królestwo Catriona Morrison
|
2006 |
Zjednoczone Królestwo Bella Comerford
|
Włochy Edith Niederfriniger
|
Francja Johanna Daumas
|
2005 |
Belgia Kathleen Smet
|
Australia Mirinda Carfrae
|
Finlandia Tiina Boman
|
2004 |
Ukraina Tamara Kosulina
|
Dania Lisbeth Kristensen
|
Holandia Sione Jongstra
|
2003 |
Hiszpania Virginia Berasategui
|
Hiszpania Ana Burgos
|
Holandia Sione Jongstra
|
2002 |
Niemcy Ines Estedt -2-
|
Belgia Kathleen Smet |
Hiszpania Virginia Berasategui
|
2001 |
Dania Lisbeth Kristensen
|
Szwecja Lena Wahlqvist
|
Dania Suzanne Nielsen
|
2000 |
Francja Isabelle Mouthon-Michellys -2-
|
Szwajcaria Natascha Badmann
|
Włochy Daniela Lacarno
|
1999 |
Dania Suzanne Nielsen
|
Australia Joanna Król
|
Austria Jasmine Hammerle
|
1998 |
Australia Rina Hill
|
Szwecja Lena Wahlqvist |
Japonia Megumi Shigaki
|
1997 |
Niemcy Ines Estedt
|
Francja Isabelle Mouthon-Michellys
|
Hiszpania Virginia Berasategui
|
1996 |
Stany Zjednoczone Karen Smyers
|
Francja Sophie Delemer
|
Dania Suzanne Nielsen
|
1995 |
Nowa Zelandia Jenny Rose
|
Niemcy Ute Schäfer
|
Niemcy Ines Estedt
|
1994 |
Francja Isabelle Mouthon-Michellys
|
Stany Zjednoczone Karen Smyers |
Francja Lydie Reuze
|
|
* W 2013 roku Mistrzostwa Świata w Belfort we Francji musiały zostać rozegrane w duathlonie ze względu na pogodę (9,5 km biegania, 87 km jazdy na rowerze i 20 km biegania).
Wcześniej w Nicei w latach 1982-1993 odbywały się „nieoficjalne” mistrzostwa świata w ramach Triathlon International de Nice :
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
„Nieoficjalny” mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
13 czerwca 1993 |
Francja Miły
|
Stany Zjednoczone Mark Allen -10-
|
Zjednoczone Królestwo Szymon Lessing
|
Holandia Rob Barel
|
14 czerwca 1992 r. |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Marek Allen -9-
|
Francja Yves Cordier
|
Holandia Rob Barel
|
16 czerwca 1991 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen -8-
|
Holandia Rob Barel |
Francja Yves Cordier
|
17 czerwca 1990 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Marek Allen -7-
|
Stany Zjednoczone Mike Pigg
|
Holandia Rob Barel
|
28 maja 1989 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen -6-
|
Holandia Rob Barel |
Stany Zjednoczone Mike Pigg
|
24 września 1988 |
Francja Miły |
Holandia Rob Barel
|
Stany Zjednoczone Scott Molina
|
Stany Zjednoczone Scott Tinley
|
25 października 1987 r. |
Francja Miły |
Nowa Zelandia Studnie Rick
|
Stany Zjednoczone Scott Tinley |
Francja Hervé Niquet
|
5 października 1986 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen -5-
|
Stany Zjednoczone Scott Molina |
Stany Zjednoczone George Hoover
|
13 października 1985 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen -4-
|
Stany Zjednoczone Scott Tinley |
Holandia Rob Barel
|
8 września 1984 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen -3-
|
Stany Zjednoczone Dave Scott
|
Stany Zjednoczone Scott Tinley
|
1983 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen -2-
|
Stany Zjednoczone Dave Scott |
Stany Zjednoczone Scott Molina
|
20 listopada 1982 |
Francja Miły |
Stany Zjednoczone Mark Allen
|
Stany Zjednoczone Scott Molina |
Stany Zjednoczone Scott Tinley
|
|
rok |
„Nieoficjalny” mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
1993 |
Francja Isabelle Mouthon-Michellys
|
Stany Zjednoczone Susan Latshaw
|
Francja Béatrice Mouthon
|
1992 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -4-
|
Stany Zjednoczone Donna Peters
|
Kanada Sylviane Puntous
|
1991 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -3-
|
Francja Isabelle Mouthon-Michellys |
Holandia Thea Sybesma
|
1990 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -2-
|
Stany Zjednoczone Kirsten Hansen
|
Holandia Thea Sybesma
|
1989 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser
|
Kanada Sylviane Puntous |
Kanada Patricia Puntous
|
1988 |
Nowa Zelandia Erin Baker -3-
|
Australia Jan Wanklyn |
Zjednoczone Królestwo Sarah Coope
|
1987 |
Stany Zjednoczone Kirsten Hansen
|
Stany Zjednoczone Colleen Cannon
|
Zimbabwe Paula Newby-Fraser
|
1986 |
Nowa Zelandia Erin Piekarz -2-
|
Zjednoczone Królestwo Sarah Coope |
Belgia Lieve Cappaert-Paulus
|
1985 |
Nowa Zelandia Erin Baker
|
Stany Zjednoczone Linda Buchanan
|
Kanada Sylviane Puntous
|
1984 |
Stany Zjednoczone Colleen Cannon
|
Stany Zjednoczone Julie Moss
|
Stany Zjednoczone Jann Girard
|
1983 |
Stany Zjednoczone Linda Buchanan
|
Stany Zjednoczone Jann Girard |
Stany Zjednoczone Kathleen Mac Cartney
|
1982 |
Stany Zjednoczone Lyn Brooks
|
Stany Zjednoczone Joanna Dahlkoetter |
Stany Zjednoczone Sally Edwards
|
|
zespół
Jednocześnie obowiązuje klasyfikacja drużynowa na długim dystansie (LD):
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Drużynowy Mistrz Świata Mężczyzn LD |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
1 czerwca 2013 |
Francja Belfort
|
|
|
|
1 sierpnia 2010 |
Niemcy Immenstadt
|
Francja Sylvain Sudrie , Francois Chabaud , Hervé Faure
|
|
|
19 listopada 2006 |
Australia Canberra
|
Francja Julien Loy , Patrick Vernay , Hervé Faure
|
|
|
3 września 1996 |
Stany Zjednoczone Muncie
|
Australia Greg Welch , Chris Legh , Grant Webster |
Niemcy Matthias Klumpp , Rolf Lautenbacher , Holger Lorenz
|
FrancjaEric Lacaze, Sylvain Le Bris, Cyrille Neveu
|
1 października 1995 r. |
Francja Miły
|
|
|
|
|
|
Stolik medalowy
Poniższa tabela medalowa przedstawia zebrane wyniki Mistrzostw Świata w Triathlonie na krótkim (28 imprez) i długim dystansie (23 imprezy) w kategorii elita (zawodnicy) dla kobiet i mężczyzn w latach 1989-2016:
Najbardziej utytułowani sportowcy
Mistrzostwa Świata w Duathlonie
Duathlon krótki dystans
Benoît Nicolas - dwukrotny mistrz świata w duathlonie na krótkim dystansie (2014, 2017)
ITU organizuje coroczne mistrzostwa świata w duathlonie na krótkich dystansach od 1990 roku. Koniec wyścigu na krótkim dystansie
- bieg na 10 km,
- 40 km na rowerze
- i bieganie 5 km.
Jazda na rowerze w strumieniu powietrznym jest dozwolona na krótkich dystansach.
W 2011 roku Portugalczyk Sérgio Silva , który jako pierwszy przekroczył linię mety w Cali, został po wyścigu zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu i zawieszony na sześć miesięcy.
Najbardziej utytułowani sportowcy
Belg Benny Vansteelant (który zginął w wypadku w 2007 roku) czterokrotnie (2000, 2001, 2003 i 2004) zdobył tytuł na krótkim dystansie. Matthew Brick , Yann Millon , Paul Amey , Rob Woestenborghs , Emilio Martín i Benoît Nicolas dwukrotnie zdobyli tytuł mistrzowski.
W kategorii kobiet Irma Heeren z Holandii trzykrotnie wywalczyła tytuł mistrzyni świata na krótkim dystansie (1994, 1997 i 1998). Jackie Gallagher , Erika Csomor , Catriona Morrison , Vanessa Fernandes , Emma Pallant i Felicity Sheedy-Ryan zdobyły tytuł dwukrotnie.
elita
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
27 kwi 2019 |
Hiszpania Pontevedra
|
Francja Benjamin Choquert
|
Hiszpania Emilio Martín
|
Belgia Angelo Vandecasteele
|
6 lipca 2018 |
Dania Fyń
|
Dania Andreas Schilling
|
Francja Yohann Le Berre
|
Zjednoczone Królestwo Mark Buckingham
|
19 sie 2017 |
Kanada Penticton
|
Francja Benoît Nicolas -2
|
Hiszpania Emilio Martín
|
Zjednoczone Królestwo Mark Buckingham
|
4 czerwca 2016 |
Hiszpania Avilés
|
Afryka Południowa Richard Murray
|
Hiszpania Emilio Martín |
Holandia Jorik Van Egdom
|
17 paź 2015 |
Australia Adelaida
|
Hiszpania Emilio Martín -2-
|
Francja Benoît Nicolas
|
Zjednoczone Królestwo Mark Buckingham
|
31 maja 2014 r. |
Hiszpania Pontevedra |
Francja Benoît Nicolas
|
Francja Etienne Diemunsch
|
Hiszpania Emilio Martín
|
27 lipca 2013 r. |
Kolumbia Kalisz
|
Belgia Rob Woestenborghs -2
|
Hiszpania Emilio Martín |
Francja Benoît Nicolas
|
22 września 2012 |
Francja Nancy
|
Hiszpania Emilio Martín
|
Belgia Antoine Duvivier |
Francja Benoît Nicolas
|
24 września 2011 |
Hiszpania Gijón
|
Hiszpania Roger Roca Dalmau
|
Hiszpania Victor Del Corral Morales
|
Francja Benoît Nicolas
|
3 września 2010 |
Szkocja Edynburg
|
Belgia Bart Aernouts
|
Belgia Rob Woestenborghs |
Belgia Joerie Vansteelant
|
26 września 2009 |
Stany Zjednoczone Zgoda |
Stany Zjednoczone Szewc Jarroda
|
Francja Damien Derobert
|
Belgia Jurgen Dereere
|
27 września 2008 |
Włochy Rimini
|
Belgia Rob Woestenborghs
|
Zjednoczone Królestwo Paul Amey
|
Belgia Bart Aernouts
|
20 maja 2007 r. |
Węgry Gyor
|
Zjednoczone Królestwo Paweł Amey -2-
|
Belgia Jurgen Dereere |
Portugalia Sergio Silva
|
29 lipca 2006 r. |
Kanada Narożny Potok
|
Australia Leon Griffin
|
Belgia Jurgen Dereere |
Belgia Rob Woestenborghs
|
26 września 2005 |
Australia Newcastle
|
Zjednoczone Królestwo Paul Amey
|
Zjednoczone Królestwo Tim Don
|
Hiszpania Javier Garcia
|
30 maja 2004 r. |
Belgia Geel
|
Belgia Benny Vansteelant -4-
|
Portugalia Lino Barruncho |
Francja Nicolas Lebrun
|
31 sierpnia 2003 r. |
Szwajcaria Affoltern |
Belgia Benny Vansteelant -3-
|
Australia Jonathan Hall
|
Alessandro Alessandro
|
20 paź 2002 |
Stany Zjednoczone Alpharetta |
Zjednoczone Królestwo Tim Don
|
Stany Zjednoczone Greg Bennett
|
Włochy Luca Barzaghi
|
16 września 2001 |
Włochy Rimini
|
Belgia Benny Vansteelant -2-
|
Marcel Laros |
Włochy Luca Barzaghi
|
2000 |
Francja Calais
|
Belgia Benny Vansteelant
|
Francja Yann Million |
Holandia Huub Maas
|
17 października 1999 r. |
Stany Zjednoczone Huntersville |
Francja Yann Millon -2-
|
Belgia Jurgen Decreer |
Hiszpania Raúl Llamazares
|
1998 |
Niemcy Św. Wendel
|
Francja Yanna Millona
|
Francja Nicolas Lebrun |
Australia Andrzej Szlachecki
|
1997 |
Hiszpania Gernica
|
Australia Jonathan Hall
|
Francja Yanna Millona |
Francja Nicolas Lebrun
|
1996 |
Włochy Ferrara |
Australia Andrzej Szlachecki
|
Republika Czeska Stepan Chrustowski |
Australia Tim Bentley
|
1995 |
Meksyk Cancún |
Argentyna Oscar Galíndez
|
Szwajcaria Urs Dellsperger
|
Niemcy Normann Stadler
|
1994 |
Australia Hobart |
Niemcy Normann Stadler
|
Szwajcaria Urs Dellsperger |
Australia Andrzej Szlachecki
|
17 października 1993 |
Stany Zjednoczone Arlington |
Australia Greg Welch
|
Szwajcaria Urs Dellsperger |
Zjednoczone Królestwo Spencera Smitha
|
1992 |
Niemcy Frankfurt nad Menem
|
Nowa Zelandia Mateusz Cegła -2-
|
Meksyk Benjamin Pareves |
Holandia Mark Coke
|
1991 |
Stany Zjednoczone Palm Springs |
Nowa Zelandia Mateusz Cegła |
Stany Zjednoczone Jeff Devlin |
Stany Zjednoczone Shane Cleveland
|
1990 |
Stany Zjednoczone Palm Springs |
Stany Zjednoczone Kenny Souza
|
Stany Zjednoczone George Pierce |
Meksyk Benjamin Pareves
|
|
rok |
mistrz świata |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2019 |
Francja Sandra Lévénez -2-
|
Austria Sandrina Illes
|
Francja Garance niebieski
|
2018 |
Austria Sandrina Illes -2-
|
Japonia Ai Ueda
|
Zjednoczone Królestwo Georgina Schwiening
|
2017 |
Australia Felicity Sheedy-Ryan -2-
|
Hiszpania Margarita Wiktoria García
|
Zjednoczone Królestwo Emma Pallant
|
2016 |
Zjednoczone Królestwo Emma Pallant -2-
|
Afryka Południowa Andrea Steyn
|
Hiszpania Margarita Wiktoria García
|
2015 |
Zjednoczone Królestwo Emma Pallant
|
Japonia Ai Ueda |
Francja Sandra Lévénez
|
2014 |
Francja Sandra Lévénez
|
Australia Zaplecze Gillian
|
Francja Sabrina Monmarteau
|
2013 |
Japonia Ai Ueda
|
Francja Sandra Lévénez |
Niemcy Jenny Schulz
|
2012 |
Australia Felicity Sheedy-Ryan
|
Zjednoczone Królestwo Katie Hewison
|
Francja Sandra Lévénez
|
2011 |
Zjednoczone Królestwo Katie Hewison
|
Niemcy Jenny Schulz |
Francja Sandra Lévénez
|
2010 |
Zjednoczone Królestwo Catriona Morrison -2-
|
Francja Sandra Lévénez |
Australia Felicity Sheedy-Ryan
|
2009 |
Republika Czeska Vendula Frintová
|
Francja Sandra Lévénez |
Hiszpania Ana Burgos
|
2008 |
Portugalia Vanessa Fernandes -2-
|
Zjednoczone Królestwo Catriona Morrison |
Hiszpania Ana Burgos
|
2007 |
Portugalia Vanessa Fernandes
|
Zjednoczone Królestwo Michelle Dillon
|
Węgry Erika Csomor
|
2006 |
Zjednoczone Królestwo Catriona Morrison
|
Kanada Lucy Smith |
Zjednoczone Królestwo Michelle Lee
|
2005 |
Zjednoczone Królestwo Michelle Dillon
|
Zjednoczone Królestwo Catriona Morrison |
Zjednoczone Królestwo Andrea Whitcombe
|
2004 |
Węgry Erika Csomor -2-
|
Zjednoczone Królestwo Analeah Emmerson |
Włochy Laura Giordano
|
2003 |
Francja Edwige Pitel
|
Francja Andrey Cleau |
Zjednoczone Królestwo Vicki Pincombe
|
2002 |
Francja Corinne Raux
|
Węgry Erika Csomor
|
Francja Edwige Pitel
|
2001 |
Węgry Erika Csomor
|
Zjednoczone Królestwo Michelle Dillon |
Zjednoczone Królestwo Annaleah Emerson
|
2000 |
Zjednoczone Królestwo Stephanie Forrester
|
Stany Zjednoczone Siri Lindley |
Niemcy Christiane Soeder
|
1999 |
Australia Jackie Gallagher -2-
|
Australia Emma Carney
|
Zjednoczone Królestwo Fiona Lothian
|
1998 |
Holandia Irma Heeren -3-
|
Francja Edwige Pitel |
Niemcy Dolorita Fuchs-Gerber
|
1997 |
Holandia Irma Heeren -2-
|
Australia Michelle Dillon |
Hiszpania Virginia Berasategui
|
1996 |
Australia Jackie Gallagher
|
Australia Belinda Smith |
Holandia Susanne Nedergaard
|
1995 |
Szwajcaria Natascha Badmann
|
Szwajcaria Sybille Blersch |
Holandia Irma Heeren
|
1994 |
Holandia Irma Heeren
|
Szwajcaria Natascha Badmann |
Australia Jackie Gallagher
|
1993 |
Kanada Carol Montgomery
|
Holandia Irma Heeren |
Stany Zjednoczone Maddy Tormoen
|
1992 |
Australia Jenny Alcorn |
Kanada Sue Schlatter |
Holandia Thea Sybesma
|
1991 |
Nowa Zelandia Erin Baker
|
Stany Zjednoczone Donna Peters |
Holandia Thea Sybesma
|
1990 |
Holandia Thea Sybesma |
Stany Zjednoczone Donna Landreville-Peters |
Kanada Sylviane Puntous
|
|
U23
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz Świata U23 |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
27 kwi 2019 |
Hiszpania Pontevedra
|
Belgia Arnaud Mengal
|
Belgia Arnaud Dely
|
Holandia Thomas Cremers
|
6 lipca 2018 |
Dania Fyń
|
Belgia Arnaud Dely
|
Polska Krzysztof Hadas
|
Holandia Wesley Mols
|
19 sie 2017 |
Kanada Penticton
|
Zjednoczone Królestwo Richard Allen
|
Hiszpania Javier Martin Morales
|
Szwajcaria Adrien Briffod
|
4 czerwca 2016 |
Hiszpania Avilés
|
Holandia Jorik Van Egdom
|
Australia Daniel Canala
|
Portugalia João Pedro Ferreira Pereira
|
17 paź 2015 |
Australia Adelaida
|
Stany Zjednoczone Mateusz Mcelroy
|
Australia Dylan Evans
|
Australia Adam Rudgley
|
31 maja 2014 r. |
Hiszpania Pontevedra
|
Hiszpania David Castro Fajardo
|
Meksyk Fabian Villanueva
|
Włochy Alberto Della Pasqua
|
10 sierpnia 2013 r. |
Kanada Ottawa
|
Zjednoczone Królestwo Richard Horton
|
Dania Peter Østergaard |
Kanada Connor Darlington
|
22 września 2012 |
Francja Nancy
|
Francja Tomasz Andrzej
|
Hiszpania Albert Moreno Molins
|
Francja Feliks Duchampta
|
24 września 2011 |
Hiszpania Gijón
|
Francja Etienne Diemunsch -2-
|
Zjednoczone Królestwo Mateusz Gunby
|
Portugalia Miguel Arraiolos
|
30 kwi 2010 |
Szkocja Edynburg
|
Włochy Etienne Diemunsch
|
Zjednoczone Królestwo Mateusz Gunby |
Hiszpania Oscar Vincente
|
26 września 2009 |
Stany Zjednoczone Zgoda |
Włochy Alessandro Fabian
|
|
|
27 września 2008 |
Włochy Rimini
|
Słowenia Bojan Cebin -2-
|
Włochy Alessandro Fabian |
Zjednoczone Królestwo Ritchie Nicholls
|
19 maja 2007 r. |
Węgry Gyor
|
Słowenia Bojan Cebin
|
Belgia Bart Aernouts
|
Hiszpania Jose Miguel Perez
|
29 lipca 2006 r. |
Kanada Narożny Potok
|
Portugalia Sergio Silva
|
Belgia Bart Aernouts |
Szwajcaria Sven Schelling
|
30 maja 2004 r. |
Belgia Geel
|
Belgia Joerie Vansteelant -2-
|
Hiszpania Jose Tovar
|
Francja Benjamin Grenetier
|
31 sierpnia 2003 r. |
Szwajcaria Affoltern |
Belgia Joerie Vansteelant
|
Brazylia Santiago Alves
|
Szwajcaria Andy Sutz
|
20 paź 2002 |
Stany Zjednoczone Alpharetta |
Zimbabwe Rory Mackie
|
Stany Zjednoczone Tyler Johnson
|
Zjednoczone Królestwo Stuarta Hayesa
|
|
rok |
Mistrz Świata U23 |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2019 |
Wenezuela Edymar Daniely Brea Abreu
|
Hiszpania Marta Pintanel Raymundo
|
-
|
2018 |
Francja Lucie Picard -2-
|
Holandia Sophie Van Der Most
|
Japonia Hikari Tamura
|
2017 |
Francja Lucie Picard
|
Zjednoczone Królestwo Georgina Schwiening
|
Japonia Sayu Arizono
|
2016 |
Hiszpania Claudia Luna
|
Hiszpania Noelia Juan
|
-
|
2015 |
Australia Annelise Jefferies
|
Włochy Giorgia Priarone
|
Japonia Yukino Ando
|
2014 |
Australia Zaplecze Gillian
|
Hiszpania Miriam Casillas García
|
Zjednoczone Królestwo Georgina Schwiening
|
2013 |
Słowacja Petra Fasungova
|
Japonia Natsumi Takahashi
|
Japonia Miki Sakai
|
2012 |
Francja Aleksandra Cassan- Ferrier -2-
|
Belgia Sofie Hooghe
|
Hiszpania Melina Alonso
|
2011 |
Francja Alexandra Cassan-Ferrier
|
Belgia Sofie Hooghe |
Rosja Arina Władimirowna Szulgina
|
2010 |
Zjednoczone Królestwo Sophie Coleman
|
Zjednoczone Królestwo Lois Rosindale
|
Włochy Alicja Capone
|
2009 |
Rosja Jewgienija Kozelnikowa
|
Węgry Kinga biegnie |
|
2008 |
Polska Agnieszka Jerzyk
|
Ukraina Olesia Prystajko
|
Francja Morgane Riou
|
2007 |
Francja Charlotte Gauchet
|
Polska Ewa Bugdol
|
Australia Sarah Roy
|
2006 |
Belgia Miek Vyncke -2-
|
Afryka Południowa Andrea Horak
|
Kanada Katarzyna Hogan
|
2004 |
Belgia Miek Vyncke
|
Holandia Barbara Zutt
|
Holandia Michelle Fangmann
|
2003 |
Szwajcaria Nicola Spirig
|
Włochy Arianna Morosina
|
Szwajcaria Monika Brandt
|
2002 |
Zjednoczone Królestwo Karen Sindall
|
Afryka Południowa Andrea Horak |
Niemcy Lisa Müller-Ott
|
|
Juniorzy
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata juniorów |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
19 sie 2017 |
Kanada Penticton
|
Zjednoczone Królestwo Cameron Richardson
|
Meksyk Jorge Andre Cabrera Silva
|
Holandia Thomas Cremers
|
4 czerwca 2016 |
Hiszpania Avilés
|
Zjednoczone Królestwo Alex Yee
|
Hiszpania Alberto Gonzalez Garcia
|
Hiszpania Javier Lluch Perez
|
17 paź 2015 |
Australia Adelaida
|
Zjednoczone Królestwo Ben Dijkstra
|
Australia Łukasza Williana
|
Australia Daniel Canala
|
31 maja 2014 r. |
Hiszpania Pontevedra
|
Australia Jakub Birwhistle
|
Hiszpania Antonio Serrat Seoane
|
Norwegia Gustav Iden
|
10 sierpnia 2013 r. |
Kanada Ottawa
|
Holandia Jorik van Egdom
|
Dania Lund Hansen jest inny
|
Zjednoczone Królestwo Calum Johnson
|
22 września 2012 |
Francja Nancy
|
Zjednoczone Królestwo Richard Horton
|
Włochy Matthias Steinwandter
|
Luksemburg Bob Haller
|
24 września 2011 |
Hiszpania Gijón
|
Włochy Matthias Steinwandter
|
Meksyk Dawid Mendoza
|
Hiszpania David Castro Fajardo
|
5 września 2010 |
Szkocja Edynburg
|
Hiszpania Uxío Abuín Ares
|
Australia Michał Gosman |
Meksyk Jose Luis Cordova
|
29 września 2009 |
Stany Zjednoczone Zgoda
|
Stany Zjednoczone Lukas Verzbicas
|
Hiszpania Mario Mola
|
Meksyk Carlos Chávez
|
27 września 2008 |
Włochy Rimini
|
Afryka Południowa Ryszard Murray -2-
|
Włochy Alex Ascenzi
|
Hiszpania Oscar Vincente
|
19 maja 2007 r. |
Węgry Gyor
|
Afryka Południowa Richard Murray
|
Zjednoczone Królestwo Alistair Brownlee
|
Portugalia José Estrangeiro
|
29 lipca 2006 r. |
Kanada Narożny Potok
|
Stany Zjednoczone Steve Duplinsky
|
Zjednoczone Królestwo Alistair Brownlee |
Portugalia José Estrangeiro
|
25 września 2005 |
Newcastle |
Zjednoczone Królestwo Oliver Freeman -2-
|
Zjednoczone Królestwo Ritchie Nicholls
|
Słowenia Bojan Cebin
|
2004 |
Belgia Geel
|
Zjednoczone Królestwo Oliver Freeman
|
Zjednoczone Królestwo Will Clarke
|
Słowacja Marcin Urbanowski
|
31 sierpnia 2003 r. |
Szwajcaria Affoltern |
Belgia Peter Croes
|
Szwajcaria Charles Rusterholz
|
Szwajcaria Fabien Gothuey
|
2002 |
Stany Zjednoczone Alpharetta
|
Nowa Zelandia Terenzo Bozzone -2-
|
|
|
2001 |
Włochy Rimini
|
Nowa Zelandia Terenzo Bozzone
|
|
|
2000 |
Francja Calais
|
|
|
|
1998 |
Niemcy Św. Wendel
|
|
|
Hiszpania Marcel Zamora Perez
|
1997 |
Hiszpania Gernika
|
Belgia Benny Vansteelant
|
|
|
|
rok |
Mistrz świata juniorów |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2017 |
Szwajcaria Delia Sclabas -2-
|
Kanada Desirae Ridenour
|
Meksyk Itzel Arroyo Aquino
|
2016 |
Szwajcaria Delia Sclabas
|
Zjednoczone Królestwo Kate Waugh
|
Portugalia Madalena Amaral Almeida
|
2015 |
Afryka Południowa Gizelde Strauss
|
Nowa Zelandia Katherine Badham
|
Japonia Sayu Arizono
|
2014 |
Włochy Angelica Olmo
|
Japonia Fumika Matsumoto
|
Hiszpania Claudia Luna
|
2013 |
Zjednoczone Królestwo Georgina Schwiening
|
Słowacja Iwana Kuriacka
|
Zjednoczone Królestwo Kate Curran
|
2012 |
Zjednoczone Królestwo Georgia Taylor-Brown
|
Zjednoczone Królestwo Georgina Schwiening |
Francja Jeanne Lehair
|
2011 |
Wenezuela Joselin Brea
|
Włochy Elena Maria Petrini
|
Hiszpania Melina Alonso
|
2010 |
Belgia Sofie Hooghe
|
Holandia Marjon Van Der Wansem
|
Estonia Liis-grete Arro
|
2009 |
Zjednoczone Królestwo Sophie Coleman -2-
|
Zjednoczone Królestwo Vicky Graves
|
Holandia Marjon Van Der Wansem
|
2008 |
Zjednoczone Królestwo Sophie Coleman
|
Meksyk Ruth Nivon Machoud
|
Węgry Barbara Balogh
|
2007 |
Węgry Zsófia Tóth
|
Polska Agnieszka Jerzyk
|
Węgry Agnieszka Kostiała
|
2006 |
Nowa Zelandia Rebeka Spence -2-
|
Kanada Kirsten Sweetland
|
Kanada Sarah-Anne Brault
|
2005 |
Nowa Zelandia Rebeka Spence
|
Węgry Gitta Arany
|
Zjednoczone Królestwo Rosie Clarke
|
2004 |
Węgry Renata Koch
|
Szwajcaria Nicole Hofer
|
Nowa Zelandia Anna Hamilton
|
2003 |
Portugalia Vanessa Fernandes
|
Węgry Gitta Arany |
Nowa Zelandia Sarah Bryant
|
2002 |
|
|
|
2001 |
|
|
Szwajcaria Nicola Spirig
|
2000 |
Szwajcaria Nicola Spirig
|
Szkocja Lesley Paterson
|
|
1998 |
|
|
|
1997 |
Australia Rebeka Keat
|
|
|
|
zespół
W sztafecie duathlon każdy z trzech zawodników startuje jako drużyna kobiet i mężczyzn.
4 × mieszana sztafeta elitarna (2 km biegu, 8 km jazdy rowerem i 1 km biegu)
Duathlon długodystansowy
Emma Pooley - czterokrotna mistrzyni świata w duathlonie na długich dystansach (2014-2017)
ITU organizuje mistrzostwa świata w duathlonie na długich dystansach od 1989 roku.
Zakończył się wyścig długodystansowy
- 16,5 km biegu,
- 80 km na rowerze
- i bieg na 11 km.
Jazda na rowerze w prądzie ślizgowym jest zabroniona na długich dystansach.
W 2011 roku, po dwunastoletniej przerwie, ITU zorganizowało 4 września Mistrzostwa Świata wraz z IPA (International Powerman Association) w ramach Powerman Zofingen w Szwajcarii (10 km biegu, 150 km jazdy na rowerze i 30 km biegu).
Z Petrą Eggenschwiler , Szwajcarka była w stanie ponownie wygrać wyścig we wrześniu 2018 roku po 16 latach ( Karin Thürig , zwycięzca 2001 i 2002). W kategorii mężczyzn Francuz Gaël Le Bellec po raz trzeci zdobył tytuł mistrza świata w duathlonie na długich dystansach.
Najbardziej utytułowani sportowcy
Belg Joerie Vansteelant zdobył już pięciokrotny tytuł długodystansowy (2007-2009, 2011 i 2012), a jego starszy brat Benny Vansteelant i Szwajcar Olivier Bernhard czterokrotnie (2000, 2001, 2005 i 2006).
Urs Dellsperger i Gaël Le Bellec dwukrotnie zdobyli tytuł.
W kategorii kobiet Brytyjka Emma Pooley zdobyła już czterokrotnie mistrzostwo świata, a trzykrotnie Węgierka Erika Csomor .
Erin Baker , Maddy Tormoen , Natascha Badmann , Karin Thürig , Catriona Morrison i Eva Nyström zdobyły tytuł dwukrotnie.
Niemiec Simon Hoyden (* 1987) był mistrzem świata w duathlonie na długim dystansie w grupie wiekowej 25 w Powerman Zofingen w 2015 roku, a także mistrzem Niemiec w duathlonie na długim dystansie w swojej grupie wiekowej w 2016 roku.
U23
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata U23 na długich dystansach |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
29 maja 2005 |
Włochy Barcis
|
Belgia Joerie Vansteelant
|
Nowa Zelandia Clive Cooper
|
Liechtenstein Christian Frommelt
|
|
rok |
Mistrz świata U23 na długich dystansach |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2005 |
- |
- |
-
|
|
Zimowe Mistrzostwa Świata w Triathlonie
elita
ITU corocznie od 1997 roku organizuje mistrzostwa świata w triathlonach zimowych (6–8 km na nartach biegowych, 10–14 km na rowerze górskim i 8–11 km na nartach biegowych).
Niemka Sigrid Mutscheller po raz szósty została mistrzynią świata w triathlonie zimowym w 2008 roku, po trzech miejscach na drugim miejscu i trzecim w 2000 roku (wtedy jeszcze Sigrid Lang ).
W lutym 2016 r. w Zeltweg w Austrii rywalizowało 210 sportowców z 17 krajów. W 2017 r., podobnie jak w 2015 r., nie odbyły się żadne mistrzostwa świata. Rosjanin Pavel Viktorovich Andreev zdobył tytuł po raz szósty z rzędu w 2018 roku.
Maria Canins , Marianne Vlasveld , Helena Erbenová , Paolo Riva , Nicolas Lebrun , Austriak Siegfried Bauer , Niemiec Benjamin Sonntag , Arne Post i ostatnio Rosjanka Julia Surikova dwukrotnie zdobyli tytuł Mistrzyni Świata Zimowego Triathlonu.
Mistrzostwa Świata 2021 w Sant Julià de Lòria ( Andora ) w marcu obejmują 7,9 km w narciarstwie biegowym, 12,8 km w kolarstwie górskim i 10,7 km w narciarstwie biegowym.
Sezon mieszany
Wyścig odbył się po raz pierwszy w 2019 roku jako sztafeta 2×2 Wintertri Mixed .
U23
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz Świata U23 |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
10 lut 2019 |
Włochy Asiago
|
Włochy Franco Pesavento
|
Rosja Aleksandr Wasiliew |
Włochy Alessandro Saravalle
|
27 stycznia 2018 |
Rumunia Cheile Grădiştei
|
Norwegia Eryk Bruland
|
Rosja Aleksandr Wasiliew |
Rosja Cyryl Tarakanow
|
13 lut 2016 |
Austria Zeltweg
|
Rosja Roman Vasin
|
Włochy Davide Vuerich |
Rosja Fedor Gołubiew
|
15 lutego 2014 |
Włochy Cogne
|
Rosja Paweł Jakimow -2-
|
Rosja Roman Vasin |
Słowacja Francisek Lami
|
23 lut 2013 |
Włochy Cogne |
Norwegia Carl Fredrik Hagen
|
Rosja Paweł Jakimow |
Rosja Wiktor Kuzniecow
|
24 marca 2012 |
Finlandia Jämijärvi
|
Rosja Paweł Jakimow
|
Rosja Paweł Khanzhin |
Rosja Wiktor Kuzniecow
|
26 marca 2011 |
Finlandia Jämijärvi |
Rosja Maksym Kuźmin
|
Włochy Michael Obrist |
Norwegia Carl Fredrik Hagen
|
13 lut 2010 |
Norwegia Przysięga
|
Rosja Maksym Kuźmin
|
Słowacja Piotr Mosny |
Rosja Pavel Chanzhin
|
5 marca 2005 r. |
Słowacja Szczyrbskie Jezioro
|
Włochy Daniel Antonioli
|
Liechtenstein Manfred Rieser |
Włochy Giuseppe Lamastra
|
|
rok |
Mistrz Świata U23 |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2019 |
Rosja Daria Rogozina
|
Rosja Nadieżda Biełkin |
Rosja Aleksandra Lewkowicz
|
2018 |
Rosja Nadieżda Biełkin
|
Rosja Daria Rogozina |
Rumunia Edith Vakaria
|
2016 |
Austria Sina Hinteregger
|
Rosja Julia Baguzowa |
Rosja Karina Sachno
|
2014 |
Rosja Tatiana Strokowa
|
Rosja Tatiana Bregeda |
Rosja Stefania Shamshurina
|
2013 |
Rosja Margarita Owsiannikowa
|
Rosja Tatiana Bregeda |
Włochy Greta Vettorata
|
2012 |
Austria Romana Slavinec
|
Rosja Margarita Owsiannikwa
|
Norwegia Ton Dalen
|
2011 |
Rosja Margarita Owsiannikowa
|
Austria Romana Slavinec |
Rosja Tatiana Głuchowa
|
2010 |
Norwegia Tuva Toftdahl
|
Austria Romana Slavinec |
Rosja Anna Evseeva
|
2005 |
Słowacja L'Ubomira Kalinova
|
Norwegia Lydia Weydahl |
Austria Carina Wasle
|
|
Juniorzy
mężczyźni |
kobiety
|
---|
Data / rok |
miejsce wydarzenia |
Mistrz świata juniorów |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
27 stycznia 2018 |
Rumunia Cheile Grădiştei
|
Rosja Cyryl Drozdov
|
Włochy Davide Ingrili
|
Rosja Aleksandr Wasiliew
|
13 lut 2016 |
Austria Zeltweg
|
Rosja Anton Matrusow
|
Austria Tjebbe Kaindl
|
Włochy Marco Liporace
|
15 lutego 2014 |
Włochy Cogne
|
Rosja Iwan Akashkin
|
Włochy Sonny Stauder
|
Włochy Marco Liporace
|
22 lutego 2013 r. |
Włochy Cogne |
Rosja Zhorzh Basiuk
|
Rosja Roman Vasin |
Włochy Sonny Stauder
|
13 lut 2009 |
Austria Gaishorn
|
Austria Feliks Waldhuber
|
Republika Czeska Wit Zahula |
Rosja Paweł Jakimow
|
25 marca 2006 |
Norwegia Sjusjøen
|
Austria Robert Gehbauer
|
Norwegia Jo T Nordskar |
Norwegia Sindre Buraas
|
23 lutego 2002 r. |
Włochy Brusson
|
Norwegia Arne Post
|
Włochy Daniel Antonioli |
Niemcy Daniel Hehle
|
|
rok |
Mistrz świata juniorów |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2018 |
Austria Aleksandra Lewkowicz
|
Rosja Polina Tarakanowa |
Słowacja Rebeka Gabcikowa
|
2016 |
Austria Anna Swoboda
|
Rosja Julia Sklriabina |
Słowacja Łucja Michalikowa
|
2014 |
Rosja Jana Ławnikowiczu
|
Republika Czeska Natalia Grabmullerowa |
Rosja Maria Bochkareva
|
2013 |
Włochy Emilie Collomb
|
Rosja Maria Bochkareva |
Rosja Stefania Shamshurina
|
2009 |
Norwegia Ton Dalen
|
Estonia Kairi Schmidt |
Austria Lisa Perterer
|
2006 |
- |
- |
-
|
2002 |
Francja Manou André
|
Słowacja Andrea Hruzowa |
Niemcy Friederike Rupp
|
|
Mistrzostwa Świata w Aquathlonie
ITU organizuje corocznie Mistrzostwa Świata w Aquathlonie od 1998 roku . Aquathlon to wszechstronne zawody składające się z pływania i biegania w nieprzerwanym czasie.
Przechodzą one przez dystanse dla elitarnych sportowców
- bieg na 2,5 km,
- 1 km pływania (odległości od 750 do 1000 metrów)
- i bieganie 2,5 km.
Mistrzostwa Świata w Aquathlonie odbywają się zazwyczaj w tym samym miejscu i na kilka dni przed Mistrzostwami Świata w Triathlonie na krótkim dystansie. Kolejna lokalizacja została wybrana w 2007 i 2008 roku.
Ponieważ Mistrzostwa Świata w Triathlonie odbywają się jako seria wyścigowa od 2009 roku, ostatni wyścig (Wielki Finał) został wybrany jako data i miejsce od tego czasu.
elita
U23
Juniorzy
Mistrzostwa Świata w Cross Triathlonie
W kwietniu 2011 roku ITU po raz pierwszy zorganizowało mistrzostwa świata w triathlonie crossowym w Hiszpanii: 1 km pływania, 20 km kolarstwa górskiego i 6 km biegów przełajowych.
Te mistrzostwa świata istnieją teraz równolegle do walk o tytuł Xterra , które istnieją od 1996 roku i odbywają się corocznie jesienią na Hawajach. Piąte mistrzostwa świata w cross triathlonie odbyły się w Orosei na Sardynii we wrześniu 2015 roku.
elita
U23
mężczyźni |
kobiety
|
---|
|
rok |
Mistrz świata U23 |
Drugie miejsce |
trzecie miejsce
|
---|
2019 |
Szwajcaria Loanne Duvoisin
|
Ukraina Zofia Pryyma |
Włochy Marta Menditto
|
2018 |
Australia Łyżkarz groszowy -2-
|
Rosja Daria Rogozina |
Afryka Południowa Mikaela Jonsson
|
2017 |
Australia Penny Slater
|
Hiszpania Laura Gomez Ramon |
-
|
2016 |
Republika Czeska Aneta Grabmullerowa
|
Niemcy Anna Paulina Sasserath
|
-
|
2015 |
Republika Czeska Marketa Roubalova
|
Francja Elea Boissy |
-
|
2014 |
Holandia Jip Veelenturf
|
Białoruś Hanna Maksimowa |
Słowacja Silvia Valova
|
2012 |
- |
- |
-
|
|
Juniorzy
linki internetowe
Indywidualne dowody
Uwagi
-
↑
Geograficznie poprawne, Olbersdorfer See, na którym odbywają się Mistrzostwa Świata, nie znajduje się w Zittau (jak podaje ITU), ale w Olbersdorf .