Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce 1978
XII Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce | |
---|---|
Miasto |
Praga , Czechosłowacja dzisiaj Czechy |
Stadion | Stadion Evženy Rošického |
Zawody | 40 |
Rekordy świata | 4. |
Więcej europejskich rekordów | 1 |
otwarcie | 29 sierpnia 1978 |
Ceremonia zamknięcia | 3 września 1978 |
oś czasu | |
← Rzym 1974 | Ateny 1982 → |
Tabela medalowa (ostateczna ocena po 40 decyzjach) | |||||
---|---|---|---|---|---|
miejsce | kraj | ||||
1 | związek Radziecki | 13th | 11 | 11 | 35 |
2 | NRD | 12. | 10 | 11 | 33 |
3 | BR Niemcy | 4. | 2 | 1 | 7th |
4. | Włochy | 4. | 1 | - | 5 |
5 | Polska | 2 | 2 | 3 | 7th |
6. | Wielka Brytania | 1 | 4. | 3 | ósmy |
7th | Finlandia | 1 | 2 | 3 | 6. |
ósmy | Francja | 1 | - | 1 | 2 |
9 | Węgry | 1 | - | - | 1 |
Hiszpania | 1 | - | - | 1 | |
Kompletna tabela medalowa |
The 12th mistrzostw odbyła się w dniach od 29 sierpnia do 3 września 1978 roku w Pradze , stolicy ówczesnej Czechosłowacji (obecnie Czechy ).
Zawody
Katalog zawodów kobiet na tych mistrzostwach Europy został ponownie poszerzony o dyscyplinę. Ponadto pojawiły się teraz 400-metrowe płotki .
wyniki sportowe
Krajem, który odniósł największe sukcesy w tym roku, był Związek Radziecki , po tym jak NRD prowadziła w ostatnich trzech mistrzostwach Europy . Oba związki były również na tych mistrzostwach Europy z trzynastoma (ZSRR) i dwunastoma tytułami (NRD) znacznie wyprzedzając inne kraje. Republika Federalna Niemiec i Włoch , a następnie cztery złote medale każdy. - Nieoficjalną punktację poprzedził Związek Radziecki z 224 punktami przed NRD (131), Republiką Federalną Niemiec (84), Wielką Brytanią (66), Polską (65) i Włochami (57). Czwarte miejsce Seppa Zeilbauera dało Austriackiemu Związkowi trzy punkty, co oznaczało, że Austriacy wraz z Holandią zajęli 20. i ostatnie miejsce.
- Cztery rekordy świata zostały ustanowione - wyłącznie przez kobiety . Ponadto ustanowiono nowy rekord świata dla mężczyzn:
- 400 metrów przez płotki : Tatiana Selenzowa ( ZSRR ) - 54,89 s
- Skok w dal : Vilma Bardauskienė (ZSRR) - 7,09 m (w kwalifikacjach)
- Bieg na 400 m : Marita Koch ( NRD ) - 48,94 s
- Skok wzwyż : Sara Simeoni ( Włochy ) - 2,01 m (wyrównany rekord świata)
- 20 km pieszo : Roland Wieser (NRD) - 1:23: 11,5 h (najlepszy czas na świecie)
- Pojawił się również nowy europejski rekord:
- Rzut oszczepem : Ruth Fuchs (NRD) — 69,16 m
- Pięciu sportowców zdobyło po dwa złote medale na tych mistrzostwach:
- Pietro Mennea (Włochy) - 100 metrów , 200 metrów
- Franz-Peter Hofmeister ( Republika Federalna Niemiec ) - 400 metrów, sztafeta 4 × 400 m
- Harald Schmid (BR Niemcy) – 400 metrów przez płotki , sztafeta 4 × 400 m
- Ludmiła Kondratjewa (ZSRR) - 100 metrów, sztafeta 4 × 100 m
- Marita Koch (NRD) - 400 metrów, sztafeta 4 × 400 m
- Trzech mistrzów Europy z 1978 roku zdobyło już tytuły mistrzowskie Europy :
- Pietro Mennea (Włochy) - 200 metrów, powtarzając swój sukces z 1974 r.
- Bronisław Malinowski ( Polska ) - 3000 m przeszkoda , powtórzenie sukcesu z 1974 roku
- Ruth Fuchs (NRD) - rzut oszczepem , powtórzenie jej sukcesu z 1974 r.
Sportowe napięcia polityczne
Ponieważ organizatorzy nalegali na oznaczenie „Republika Federalna Niemiec”, ale oznaczenie stowarzyszenia brzmiało „Niemcy”, cała delegacja RFN trzymała się z daleka od ceremonii otwarcia i zamknięcia.
doping
Po raz pierwszy na dużej międzynarodowej imprezie lekkoatletycznej miało miejsce kilka dyskwalifikacji związanych z dopingiem. W sumie było pięć udowodnionych przypadków, czterech sportowców pochodziło ze Związku Radzieckiego i jeden sportowiec z Bułgarii. Ucierpiały zawody w rzucaniu/pchaniu oraz konkurs wieloboju. Pięciu zaangażowanych sportowców to:
- Jewgienij Mironow , Związek Radziecki - pchnięcie kulą (pierwotnie drugie miejsce). Został następnie zdyskwalifikowany za naruszenie przepisów antydopingowych. Zawodnicy, którzy początkowo byli za nim w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
- Wassili Jerschow , ZSRR - rzut oszczepem (początkowo piąty). Został następnie zdyskwalifikowany za naruszenie przepisów antydopingowych i zawieszony na osiemnaście miesięcy. Zawodnicy, którzy początkowo byli za nim w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
- Elena Stoyanova , Bułgaria - Pchnięcie kulą (początkowo piąte). Jednak tytuł został później cofnięty za przestępstwa dopingowe . Zawodnicy, którzy początkowo znajdowali się za nią w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
- Nadia Tkachenko , Związek Radziecki - Pięciobój (pierwszy pierwszy). Jednak tytuł został później cofnięty za przestępstwa dopingowe . Zawodnicy, którzy początkowo byli za nią w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
- Ekaterina Gordijenko , Związek Radziecki - Pięciobój (początkowo piąty). Została następnie zdyskwalifikowana za naruszenie przepisów antydopingowych. Zawodnicy, którzy początkowo znajdowali się za nią w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
Wyniki mężczyźni
100 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | WŁOCHY | 10.27 |
2 | Eugeniusz Ray | NRD | 10.36 |
3 | Wołodymyr Ihnatenko | URS | 10,37 PB |
4. | Piotr Pietrow | BUL | 10.41 SB |
5 | Leszek Dunecki | POLAK | 10.43 |
6. | Allan Wells | GBR | 10.45 |
7th | Nikołaj Kolesnikow | URS | 10.46 |
ósmy | Walerij Borsow | URS | 10.55 |
Finał: 30 sierpnia
Wiatr: ± 0,0 m / s
200 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | WŁOCHY | 20.16 CR |
2 | Olaf Prenzler | NRD | 20,61 SB |
3 | Piotr Muster | SUI | 20,64 |
4. | Leszek Dunecki | POLAK | 20,68 |
5 | Pascal Barré | FRA | 20,70 SB |
6. | Zenon Licznerski | POLAK | 20,74 |
7th | Aleksander Aksinin | URS | 20,87 SB |
ósmy | Władimir Iwanow | BUL | 20,92 |
Finał: 1 września
Wiatr: -0,2 m / s
400 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Franz-Peter Hofmeister | FRG | 45,73 SB |
2 | Karel Kolář | TCH | 45,77 PB |
3 | Franciszka Demarthona | FRA | 45,97 SB |
4. | Wojna Lothara | FRG | 46,22 SB |
5 | Terry Whitehead | GBR | 46,23 SB |
6. | Richard Ashton | GBR | 46,34 |
7th | Bernd Herrmann | FRG | 46,69 |
DNF | Jerzy Pietrzyk | POLAK |
Finał: 1 września
800 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Olaf Beyer | NRD | 1: 43,84 CR / DR |
2 | Steve Ovett | GBR | 1: 44.09 PB |
3 | Sebastian Coe | GBR | 1: 44,76 |
4. | Anatolij Reszetniak | URS | 1: 45,79 PB |
5 | Władimir Podolako | URS | 1: 46,24 |
6. | Andreas Busse | NRD | 1: 47,1 |
7th | Dragan Životić | JUG | 1: 47,4 |
ósmy | José Marajo | FRA | 1: 53,4 |
Finał: 31 sierpnia
1500 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Steve Ovett | GBR | 3: 35,59 CR |
2 | Eamonn Coghlan | Irlandia | 3: 36,70 SB |
3 | David Moorcroft | GBR | 3: 36,75 SB |
4. | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 37,19 SB |
5 | Antti Loikkanen | PŁETWA | 3: 37,54 SB |
6. | José Marajo | FRA | 3: 38,20 SB |
7th | Jürgen Straub | NRD | 3: 38,88 SB |
ósmy | John Robson | GBR | 3: 39,6 SB |
Finał: 3 września
5000 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Venanzio Ortis | WŁOCHY | 13:28,52 |
2 | Markus Ryffel | SUI | 13:28,60 |
3 | Alaksandr Fjadokin | URS | 13:28,60 |
4. | Jan Treacy | Irlandia | 13:28,83 |
5 | Ilie Floroiu | RZYM | 13: 29,27 |
6. | Martti Vainio | PŁETWA | 13: 29,67 SB |
7th | Nick Rose | GBR | 13: 32,8 SB |
ósmy | Enn Sellik | URS | 13: 35,8 |
Finał: 2 września
10 000 m²
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Martti Vainio | PŁETWA | 27: 30,99 CR / NR |
2 | Venanzio Ortis | WŁOCHY | 27: 31,48 PB |
3 | Aleksandras Antipowas | URS | 27: 31,50 NIE |
4. | Brendan Foster | GBR | 27: 32,65 |
5 | Dave Black | GBR | 27: 36,27 PB |
6. | Gerard Tebroke | NED | 27: 36,64 PB |
7th | Ilie Floroiu | RZYM | 27: 40.06 NIE |
ósmy | Knut Kvalheim | ANI | 27: 40,61 NIE |
Data: 29 sierpnia
maraton
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (godz.) |
---|---|---|---|
1 | Leonid Mossejew | URS | 2: 11: 57,5 CR |
2 | Nikołaj Pensin | URS | 2:11: 59,0 PB |
3 | Karel Lismont | BEL | 2: 12: 07,0 SB |
4. | Waldemar Cierpiński | NRD | 2: 12: 20,0 SB |
5 | Catalin Andreica | RZYM | 2:12: 29,4 PB |
6. | Massimo Magnani | WŁOCHY | 2:12:45,3 SB |
7th | Hans-Joachim Truppel | NRD | 2:12:54,3 SB |
ósmy | Jürgen Eberding | NRD | 2: 13: 39,7 SB |
Data: 3 września
110 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Munkelt | NRD | 13.54 |
2 | Jan Pusty | POLAK | 13.55 SB |
3 | Arto Bryggare | PŁETWA | 13.56 SB |
4. | Giuseppe Buttari | WŁOCHY | 13.78 |
5 | Eduard Perewew | URS | 13.83 |
6. | Wiaczesław Kulebjakin | URS | 13.90 SB |
7th | Romuald Giegiel | POLAK | 13,91 SB |
ósmy | Dieter Gebhard | FRG | 13.94 |
Finał: 3 września
Wiatr: −0,5 m/s
400 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Harald Schmid | FRG | 48,51 CR |
2 | Dymitr Stukałow | URS | 49,72 SB |
3 | Wassyl Archipenko | URS | 49,77 SB |
4. | Franz Meier | SUI | 49,77 SB |
5 | Harry Schulting | NED | 50,07 SB |
6. | Jean-Claude Nallet | FRA | 50,10 |
7th | José Alonso | ESP | 50,19 SB |
ósmy | Horia Toboc | RZYM | 50,46 |
Finał: 31 sierpnia
3000 m przeszkoda
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Bronisław Malinowski | POLAK | 8:15.08 |
2 | Patriz Ilg | FRG | 8:16,92 SB |
3 | Ismo Toukonen | PŁETWA | 8: 18,29 PB |
4. | Michael Karst | FRG | 8: 19.01 SB |
5 | Paweł Copu | RZYM | 8: 20,41 PB |
6. | Vasile Bichea | RZYM | 8: 24,86 SB |
7th | Franciszek Bartoš | TCH | 8: 38,0 |
ósmy | Manfred Schoeneberg | FRG | 8: 40,1 |
Finał: 3 września
Przekaźnik 4 × 100 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Polska |
Zenon Nowosz Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Voronin |
38,58 CR |
2 | NRD |
Manfred Kokot Eugen Ray Olaf Prenzler Alexander Thieme |
38,78 SB |
3 | ZSRR |
Siergiej Władimirzew Nikołaj Kolesnikow Aleksandr Aksinin Wołodymyr Ihnatenko |
38,82 SB |
4. | Francja |
Patrick Barré Pascal Barré Lucien Sainte-Rose Hermann Panzo |
38,90 SB |
5 | Włochy |
Giovanni Grazioli Luciano Caravani Stefano Curini Pietro Mennea |
39.11 SB |
6. | Wielka Brytania |
Trevor Hoyte Allan Wells Cameron Sharp Stephen Green |
39,49 SB |
7th | Szwajcaria |
Franco Fähndrich Urs Gisler Peter Muster Hansjörg Ziegler |
39,56 SB |
ósmy | Belgia |
Ronald Desruelles Hans van den Daele Danny Roelandt Lambert Micha |
39,73 SB |
Finał: 3 września
Przekaźnik 4 × 400 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Niemcy |
Martin Weppler Franz-Peter Hofmeister Bernd Herrmann Harald Schmid |
3: 02.03 CR |
2 | Polska |
Jerzy Włodarczyk Zbigniew Jaremski Cezary Łapiński Ryszard Podlas |
3: 03,62 |
3 | Czechosłowacja |
Josef Lomický František Brečka Miroslav Tulis Karel Kolář |
3: 03.99 |
4. | Szwajcaria |
Rolf Strittmatter Peter Haas Konstantin Vogt Rolf Gisler |
3: 04.29 |
5 | NRD |
Frank Richter Gunter Arnold Andreas Busse Jürgen Pfennig |
3: 04.39 |
6. | Francja |
Maurice Volmar Gerard Boutier Hector Llatser Francis Demarthon |
3: 05.63 |
7th | Włochy |
Roberto Tozzi Daniele Zanini Stefano Malinverni Pietro Mennea |
3: 06.70 |
ósmy | Jugosławia |
Rok Kopitar Dragan Zivotic Milovan Savic Željko Knapić |
3: 06.90 |
Finał: 3 września
20 km pieszo
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (godz.) |
---|---|---|---|
1 | Roland Wieser | NRD | 1:23 : 11,5 WBL |
2 | Piotr Poczczuk | URS | 1: 23: 43,0 PB |
3 | Anatolij Solomin | URS | 1:24: 11,5 |
4. | Borys Jakowlew | URS | 1:24: 27,9 PB |
5 | José Marín | ESP | 1:24:38,1 SB |
6. | Maurizio Damilano | WŁOCHY | 1:24: 57,5 SB |
7th | Hartwig Gauder | NRD | 1:25: 15,7 SB |
ósmy | Roberto Buccione | WŁOCHY | 1:25: 40,9 PB |
Data: 30 sierpnia
50 km marszu
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (godz.) |
---|---|---|---|
1 | Jorge Llopart | ESP | 3: 53: 29,9 CR |
2 | Weniamin Żołnierz | URS | 3: 55: 12,1 PB |
3 | Jan Ornoch | POLAK | 3: 55: 15,9 PB |
4. | Otto Bartsch | URS | 3: 53: 27,7 PB |
5 | Wiktor Dobrowski | URS | 3: 57: 26,7 SB |
6. | Vittorio Visini | WŁOCHY | 3: 57: 42,8 PB |
7th | Alessandro Bellucci | WŁOCHY | 3:58:25,9 SB |
ósmy | Olaf Pilarski | NRD | 4:00: 03,8 PB |
Data: 2 września
Jorge Llopart - na zdjęciu po prawej - wygrał najdłuższy dystans na Mistrzostwach Europy
wysoki skok
miejsce | sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Władimir Jaszczenko | URS | 2.30 CR |
2 | Aljaksandr Hryhorjeu | URS | 2,28 SB |
3 | Rolf Beilschmidt | NRD | 2,28 SB |
4. | Henry Lauterbach | NRD | 2.26 |
5 | Carlo Thränhardt | FRG | 2,21 SB |
6. | Jacek Wszoła | POLAK | 2,21 SB |
7th | André Schneider | FRG | 2,21 SB |
ósmy | Józef Hrabal | TCH | 2.18 SB |
Finał: 2 września
Skok o tyczce
miejsce | sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Władimir Trofimienko | URS | 5.55 CR |
2 | Antti Kalliomäki | PŁETWA | 5,50 SB |
3 | Rauli Pudas | PŁETWA | 5.45 SB |
4. | Władysław Kozakiewicz | POLAK | 5.45 |
5 | Jewgienij Tananika | URS | 5.40 |
6. | Philippe Houvion | FRA | 5,40 SB |
7th | François Tracanelli | FRA | 5.30 SB |
Brian Hooper | GBR | 5.30 SB |
Finał: 1 września
Długi skok
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Jacques Rousseau | FRA | 8.18 CR |
2 | Nenad Stečić | JUG | 8.12 |
3 | Władimir Zepeliow | URS | 8.01 |
4. | Grzegorza Cybulskiego | POLAK | 7,96 SB |
5 | Jochen Versch | FRG | 7,89 SB |
6. | Valery Pidluschnyj | URS | 7,89 SB |
7th | Roya Mitchella | GBR | 7,88 SB |
ósmy | Åke Fransson | SWE | 7,65 |
Finał: 2 września
Potrójny skok
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Milos Srejović | JUG | 16,94 SB |
2 | Wiktor Sanejew | URS | 16,93 SB |
3 | Anatolij Piskulin | URS | 16.87 |
4. | Bernard Lamitié | FRA | 16,87 SB |
5 | Henads Valyukevich | URS | 16,64 SB |
6. | Keith Connor | GBR | 16,64 SB |
7th | Milan Spasojević | JUG | 16,62 SB |
ósmy | Aston Moore | GBR | 16.55 SB |
Finał: 3 września
Pchnięcie kulą
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Udo Beyer | NRD | 21.08 CRe |
2 | Aleksander Barysznikow | URS | 20,68 |
3 | Wolfgang Schmidt | NRD | 20.30 |
4. | Reijo Ståhlberg | PŁETWA | 20.17 |
5 | Anatolij Jarosh | URS | 20.03 |
6. | Jaromír Vlk | TCH | 19.53 |
7th | Hreinn Halldórsson | ISL | 19.34 |
ósmy | Jaroslav Brabec | TCH | 19.27 |
Finał: 1 września
W tych zawodach był przypadek dopingu. Radziecki miotacz kul Jewgienij Mironow , który pierwotnie zajął drugie miejsce, został następnie zdyskwalifikowany za naruszenie przepisów antydopingowych. Zawodnicy, którzy początkowo byli za nim w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
Rzut dyskiem
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Schmidt | NRD | 66,82 CR |
2 | Markku Tuokko | PŁETWA | 64,90 SB |
3 | Imrich Bugár | TCH | 64,66 SB |
4. | Welko Welew | BUL | 64,56 |
5 | Knut Hjeltnes | ANI | 63,76 SB |
6. | Alwin Wagner | FRG | 62,70 SB |
7th | Dymitr Kowzuń | URS | 61,84 SB |
ósmy | Wolfgang Warnemünde | NRD | 61,28 |
Finał: 3 września
Wolfgang Schmidt ( zdjęcie ) – mistrz Europy przed wypadnięciem z łask w systemie politycznym NRD
Rzut młotem
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Jurij Szydych | URS | 77,28 CR |
2 | Roland Steuk | NRD | 77,24 |
3 | Karl-Hans Riehm | FRG | 77,02 |
4. | Detlef Gerstenberg | NRD | 76,70 SB |
5 | Manfred Hüning | FRG | 76,46 SB |
6. | Borys Sajczuk | URS | 75,62 |
7th | Edoardo Podberscek | WŁOCHY | 73.02 SB |
ósmy | Giampaolo Urlando | WŁOCHY | 72,62 |
Finał: 2 września
Rzut oszczepem
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Michael Wessing | FRG | 89,12 |
2 | Nikołaj Grebnew | URS | 87,82 |
3 | Wolfgang Hanisch | NRD | 87,66 |
4. | Detlef Michel | NRD | 85,46 SB |
5 | Helmut Schreiber | FRG | 83,58 SB |
6. | Miklós Nemeth | HUN | 83,58 SB |
7th | Piotr Bielczyk | POLAK | 81,80 SB |
ósmy | Terje Thorslund | ANI | 80,42 SB |
Finał: 30 sierpnia
W tych zawodach był przypadek dopingu. Radziecki miotacz Wassili Jerschow, który pierwotnie zajął piąte miejsce, został następnie zdyskwalifikowany za złamanie przepisów antydopingowych i zawieszony na osiemnaście miesięcy. Zawodnicy, którzy początkowo byli za nim w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
Dziesięciobój
miejsce | sportowiec | kraj | P - wartość oficjalna. | P - 85 wartość. |
---|---|---|---|---|
1 | Aleksander Grebenyuk | URS | 8340 CR | 8337 |
2 | Daley Thompson | GBR | 8289 SB | 8257 |
3 | Zygfryd Stark | NRD | 8208 SB | 8224 |
4. | Sepp Zeilbauer | AUT | 7988 SB | 7969 |
5 | Jurij Kuzenko | URS | 7978 SB | 7918 |
6. | Roger Kanerva | PŁETWA | 7945 PB | 7923 |
7th | Johannes Lahti | PŁETWA | 7913 PB | 7875 |
ósmy | Rainer Pottel | NRD | 7900 SB | 7883 |
Data: 30./31. sierpień
Punktacja została oparta na tabeli punktowej z 1964 roku.
Dla orientacji i klasyfikacji występów podano również wyniki uzyskane w 1985 roku według obowiązującego systemu punktacji. Następnie siódmy Johannes Lahti i ósmy Rainer Pottel powinni zamienić się miejscami. Również w wieku siedemnastym – Armin Tschenett – i osiemnastym – Christer Lythell – kolejność zostałaby odwrócona. Ale te porównania są jedynie orientacyjne, ponieważ jako podstawę muszą mieć zastosowanie różne standardy czasu.
Wyniki kobiet
100 m²
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | NRD | 11.13 CR |
2 | Linda Haglund | SWE | 11.29 |
3 | Ludmiła Masłakowa | URS | 11.31 |
4. | Monika Hamann | NRD | 11.33 SB |
5 | Ludmiła Storoschkowa | URS | 11.33 SB |
6. | Ludmiła Kondratyjewa | URS | 11.38 |
7th | Chantal Rega | FRA | 11,49 |
ósmy | Sonia Lannaman | GBR | 11,67 |
Finał: 30 sierpnia
Wiatr: 0,0 m/s
200 m²
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Ludmiła Kondratyjewa | URS | 22,52 |
2 | Marlies Goehr | NRD | 22,53 |
3 | Carla Bodendorf | NRD | 22,64 |
4. | Monika Hamann | NRD | 22,76 |
5 | Chantal Rega | FRA | 22,77 |
6. | Ludmiła Masłakowa | URS | 22.89 |
7th | Linda Haglund | SWE | 23.07 |
ósmy | Liljana Iwanowa | BUL | 23.23 |
Finał: 1 września
Wiatr: -0,2 m / s
400 m²
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | NRD | 48,94 WR |
2 | Christina Brehmer | NRD | 50,38 |
3 | Irena Szewińska | POLAK | 50,40 SB |
4. | Maria Kultschunowa | URS | 51,25 SB |
5 | Christiane Marquardt | NRD | 51,99 |
6. | Donna Hartley | GBR | 52,31 |
7th | Pirjo Haggman | PŁETWA | 52,64 |
ósmy | Starszy w Weronie | GBR | 52,73 |
Finał: 31 sierpnia
800 m²
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Prowidochina | URS | 1: 55,80 CR |
2 | Nadieżda Mustaj | URS | 1: 55,82 SB |
3 | Sojowy Rigel | URS | 1: 56,57 PB |
4. | Totka Pietrowa | BUL | 1: 56,59 |
5 | Hildegarda Ullrich | NRD | 1: 57,45 NU23R |
6. | Anita biała | NRD | 1: 57,71 |
7th | Ulrike Bruns | NRD | 1: 58,62 SB |
ósmy | Fița Lovin | RZYM | 1: 58,82 |
Finał: 31 sierpnia
1500 m²
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Giana Romanowa | URS | 3: 59,77 CR |
2 | Natalia Mărășescu | RZYM | 3: 59,80 SB |
3 | Totka Pietrowa | BUL | 4: 00.15 NU23R |
4. | Walentyna Iljinicz | URS | 4: 00.18 PB |
5 | Grete Waitz | ANI | 4: 00.55 NIE |
6. | Gabriella Dorio | WŁOCHY | 4: 01.25 NU23R |
7th | Ulrike Bruns | NRD | 4: 02.20 |
ósmy | Kornelia Bürki | SUI | 4: 04.60 SB |
Finał: 3 września
3000 m²
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Swietłana Ulmasowa | URS | 8: 33,16 CR |
2 | Natalia Mărășescu | RZYM | 8: 33.53 PB |
3 | Grete Waitz | ANI | 8: 34,33 |
4. | Maricica Puic | RZYM | 8: 40,94 SB |
5 | Giana Romanowa | URS | 8: 45,74 |
6. | Kornelia Bürki | SUI | 8: 46,13 SB |
7th | Raisa Biełousowa | URS | 8: 48,73 SB |
ósmy | Paula Krówka | GBR | 8: 48.74 PB |
Data: 29 sierpnia
100 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Johanna Klier | NRD | 12,62 SB |
2 | Tatiana Anisimova | URS | 12,67 PB |
3 | Gudrun Berend | NRD | 12,73 PB |
4. | Nina Morgulina | URS | 12,86 SB |
5 | Lucyna Langer | POLAK | 12.98 SB |
6. | Annerose Fiedler | NRD | 13.09 |
7th | Elżbieta Rabsztyn | POLAK | 13.17 |
DSQ | Grażyna Rabsztyn | POLAK |
Finał: 2 września
Wiatr: +0,6 m/s
400 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Selentsowa | URS | 54,89 WR |
2 | Silvia Hollmann | FRG | 55.14 DR |
3 | Karin Rossley | NRD | 55,36 SB |
4. | Brigitte Koehn | NRD | 55,46 PB |
5 | Krystyna Kacperczyk | POLAK | 55,55 |
6. | Anita biała | NRD | 55,63 PB |
7th | Ingrida Barkane | URS | 55,96 PB |
ósmy | Genowefa Błaszak | POLAK | 57,72 |
Finał: 2 września
Przekaźnik 4 × 100 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (y) |
---|---|---|---|
1 | ZSRR |
Vera Anissimowa Ludmiła Masłakowa Ludmiła Kondratjewa Ludmiła Storoschkowa |
42,54 SB |
2 | Wielka Brytania |
Beverley Goddard Kathy Smallwood Sharon Colyear Sonia Lannaman |
42,72 SB |
3 | NRD |
Johanna Klier Monika Hamann Carla Bodendorf Marlies Göhr |
43.07 |
4. | Bułgaria |
Sofka Popowa Liljana Iwankowa Zdrawka Schipokliewa Iwanka Walkowa |
43,47 SB |
5 | Polska |
Grażyna Rabsztyn Zofia Bielczyk Jolanta Stalmach Irena Szewińska |
43,83 SB |
6. | BR Niemcy |
Elvira Possekel Dagmar Schenten Claudia Steger Petra Sharp |
44,34 SB |
7th | Szwecja |
Linda Haglund Helena Pihl Jeanette RangeAutor: Lena Möller |
44,37 |
DNF | Francja |
Véronique Grandrieux Annie Alize Chantal Réga Raimonde Naigré |
Finał: 3 września
Przekaźnik 4 × 400 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | NRD |
Christiane Marquardt Barbara Krug Christina Brehmer Marita Koch |
3: 21.20 CR |
2 | ZSRR |
Tetiana Prorotschenko Nadieżda Muschta Tatiana Prowidochina Marija Kultschunowa |
3: 22,53 SB |
3 | Polska |
Małgorzata Gajewska Krystyna Kacperczyk Genowefa Błaszak Irena Szewińska |
3: 26,76 SB |
4. | Wielka Brytania |
Karen Williams Joslyn Hoyte Verona Starsza Donna Hartley |
3: 27.17 SB |
5 | BR Niemcy |
Elke Decker Elke Barth Gaby Bußmann Silvia Hollmann |
3: 27,96 SB |
6. | Czechosłowacja |
Jarmila Kratochvílová Jindriska Kubeckova Eva Rakova Jozefina Cerchlanova |
3: 30,4 SB |
7th | Rumunia |
Maria Samungi Doina Badescu Marianna Suman Eleonora Tarita |
3: 30,7 SB |
ósmy | Węgry |
Eva Mohacsi Rozalia Halmosi Iren Orosz Ilona Pal |
3: 32,2 |
Finał: 3 września
wysoki skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Sara Simeoni | WŁOCHY | 2.01 WRe |
2 | Rosemary Ackermann | NRD | 1,99 SB |
3 | Brigitte Holzapfel | FRG | 1,95 Bre |
4. | Jutta Kirst | NRD | 1,93 SB |
5 | Ulrike Meyfarth | FRG | 1,91 |
6. | Andrea Matay | HUN | 1,85 SB |
7th | Snezana Hrpevnik | JUG | 1,85 PBe |
ósmy | Urszula Kielan | POLAK | 1,85 SBe |
Finał: 31 sierpnia
Długi skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Wilma Bardauskienė | URS | 6.88 |
2 | Angela Voigt | NRD | 6,79 SB |
3 | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6,69 SB |
4. | Brigitte Wujak | NRD | 6.60 |
5 | Gina Panait | RZYM | 6.52 |
6. | Sue Reeve | GBR | 6,48 PB |
7th | Karin Hänel | FRG | 6,48 |
ósmy | Heidemarie Wycisk | NRD | 6,44 PB |
Finał: 30 sierpnia
W kwalifikacjach Vilma Bardauskienė ustanowiła rekord świata na 7,09 m .
Pchnięcie kulą
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Słupianek | NRD | 21.41 CR |
2 | Helena Fibingerová | TCH | 20,86 |
3 | Margitta Droese | NRD | 20,58 |
4. | Swietłana Kraczewskaja | URS | 20.13 SB |
5 | Ewa Wilms | FRG | 19.20 SB |
6. | Iwanka Pietrowa | BUL | 18,85 SB |
7th | Swietłana Mielnikowa | URS | 18,63 SB |
ósmy | Mihaela Loghin | ROU | 17.35 SB |
Finał: 30 sierpnia
W tych zawodach był przypadek dopingu. Bułgarska lekkoatletka Elena Stoyanova, która pierwotnie była piąta, została następnie zdyskwalifikowana za złamanie przepisów antydopingowych i zawieszona na osiemnaście miesięcy. Zawodnicy, którzy początkowo znajdowali się za nią w finale, awansowali o jedno miejsce w górę.
Rzut dyskiem
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Evelin Jahl | NRD | 66,98 |
2 | Margitta Droese | NRD | 64.04 |
3 | Natalia Gorbaczowa | URS | 63,58 SB |
4. | Sabine Engel | NRD | 63,46 SB |
5 | Faina Welewa | URS | 62.30 |
6. | Swietła Boschkowa | BUL | 61,94 SB |
7th | Ludmiła Isajjewa | URS | 61,56 SB |
ósmy | Jitka Prouzová | TCH | 59,90 SB |
Finał: 31 sierpnia
Rzut oszczepem
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchs | NRD | 69,16 ER |
2 | Tessa Sanderson | GBR | 62,40 SB |
3 | Ute Hommola | NRD | 62,32 SB |
4. | Ute Richter | NRD | 62,04 SB |
5 | Éva Ráduly-Zörgő | RZYM | 61,14 SB |
6. | Ewa Helmschmidt | FRG | 60,96 SB |
7th | Ingrid Thyssen | FRG | 60,18 SB |
ósmy | Bernadeta Blechacz | POLAK | 60,14 SB |
Finał: 1 września
Pięciobój
miejsce | Sportowiec | kraj | P - wartość oficjalna. | P - 85 wartość. |
---|---|---|---|---|
1 | Margit Papp | HUN | 4655 CR | 4694 |
2 | Burglinde Pollak | NRD | 4600 SB | 4614 |
3 | Kristine Nitzsche | NRD | 4599 PB | 4648 |
4. | Beatrix Filip | FRG | 4554 PB | 4582 |
5 | Ekaterina Smirnowa | URS | 4534 PB | 4545 |
6. | Ramona Neubert | NRD | 4380 SB | 4381 |
7th | Ina Losch | FRG | 4319 PB | 4302 |
ósmy | Florencja Picaut | FRA | 4307 SB | 4281 |
Data: 2 września
Ocenę oparto na tabeli punktowej z 1977 r., w której uwzględniono zmianę dyscypliny w tej konkurencji – bieg na 800 metrów zamiast biegu na 200 metrów jako ćwiczenie końcowe. Tym samym wyniki osiągnięte w poprzednich zawodach pięcioboju nie były już porównywalne z wynikami zawodów w obecnej formie.
Stosując system rankingowy obowiązujący dzisiaj dla siedmiobojczyków - punkty dla porównania są wymienione w tabeli poniżej - medale srebrne i brązowe musiałyby zostać zamienione. Ale te porównania są jedynie orientacyjne, ponieważ jako podstawę muszą mieć zastosowanie różne standardy czasu.
Na pięciobój miały wpływ dwa przypadki dopingu:
- Pierwotnie sowiecka zawodniczka Nadija Tkachenko prowadziła z 4744 punktami. Jednak tytuł został później cofnięty za przestępstwa dopingowe .
- Jekaterina Gordijenko, również z ZSRR, początkowo piąta, została następnie zdyskwalifikowana za złamanie przepisów antydopingowych.
Zawodnicy, którzy w finale znaleźli się za dwoma sprawcami dopingu, awansowali o jeden stopień wyżej.
linki internetowe
- Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce - Praga 1978 z european-athletics.org, dostęp 24 czerwca 2017
- Statystyki lekkoatletyczne, EM 1978 na trackfield.brinkster.net, dostęp 24 czerwca 2017 r.
- 12. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1978 w Pradze, Włochy z ifosta.de, dostęp 24 czerwca 2017
- Wyniki wszystkich Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 1978 na stronie sportschau.de, dostęp 24 czerwca 2017
- Ku zaskoczeniu i szoku , Zeit Online 8 sierpnia 1980 r. na zeit.de, dostęp 24 czerwca 2017 r.
- Jump out the window , Spiegel Online 16 maja 1988 na spiegel.de, dostęp 24 czerwca 2017
- Analiza czasów reakcji w sprincie na Mistrzostwach Europy w Pradze 1978 na bisp-surf.de, dostęp 24.06.2017
Indywidualne dowody
- ↑ a b ZSRR przed NRD w EM. Austria 20. na www.arbeiter-zeitung.at, s. 10, 5 września 1978, dostęp 21 lutego 2019
- ↑ Doping w przeszłości FRG / NRD, doping w RFN - lata 70. na stronie cycling4fans.de, dostęp 4 sierpnia 2019 r.
- ↑ a b 7 kobiet sportowców zbanowanych za narkotyki , New York Times, 26 października 1979, sekcja szósta, dostęp 4 sierpnia 2019
- ↑ a b The Politic Of Drugs In The Olympic Movement, Editors: Wayne Wilson / Edward Derse , próbka do czytania, ISBN 0-7360-0329-0 , angielski, dostęp 4 sierpnia 2019 r.
- ↑ a b Incredible Fear , Spiegel Online 4 października 1982 na spiegel.de, dostęp 4 sierpnia 2019
- ^ „Walka o życie”: sportowcy z NRD i ich lot , Augsburger Allgemeine Zeitung, 10 czerwca 2011, dostęp 21 lutego 2019
- ↑ Doping - nie problem dla rodziny Briesenick na taz.de, dostęp 12 sierpnia 2019