Letnie Igrzyska Olimpijskie / Lekkoatletyka 1972
Lekkoatletyka na XX. Igrzyska Olimpijskie | |||
---|---|---|---|
| |||
Informacja | |||
Data: | 31 sierpnia do 10 września | ||
Miejsce zawodów: | Monachium | ||
Miejsce wydarzenia: | stadion Olimpijski | ||
Decyzje: | Mężczyźni: 24 / Kobiety: 14 | ||
← Meksyk 1968 | Montreal 1976 → |
Igrzyska Olimpijskie 1972 (lekkoatletyczna tabela medalowa) | |||||
---|---|---|---|---|---|
miejsce | zespół | Całkowity | |||
1 | związek Radziecki | 9 | 7 | 1 | 17 |
2 | NRD | 8th | 7 | 5 | 20 |
3 | Stany Zjednoczone | 6th | 8th | 8th | 22 |
4 | BR Niemcy | 6th | 3 | 2 | 11 |
5 | Finlandia | 3 | - | 1 | 4 |
6th | Kenia | 2 | 2 | 2 | 6th |
7 | Wielka Brytania | 1 | 1 | 2 | 4 |
8th | Polska | 1 | - | 2 | 3 |
9 | Czechosłowacja | 1 | - | 1 | 2 |
10 | Uganda | 1 | - | - | 1 |
11 | Bułgaria | - | 2 | 2 | 4 |
12 | Australia | - | 2 | - | 2 |
Belgia | - | 2 | - | 2 | |
Rumunia | - | 2 | - | 2 | |
15 | Francja | - | 1 | 1 | 2 |
16 | Tunezja | - | 1 | - | 1 |
17 | Etiopia | - | - | 2 | 2 |
Włochy | - | - | 2 | 2 | |
Kuba | - | - | 2 | 2 | |
20 | Brazylia | - | - | 1 | 1 |
Jamajka | - | - | 1 | 1 | |
Nowa Zelandia | - | - | 1 | 1 | |
Austria | - | - | 1 | 1 | |
Szwecja | - | - | 1 | 1 |
W XX. Na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 r. Odbyło się 38 zawodów - 24 z nich dla mężczyzn i 14 dla kobiet - w lekkoatletyce . Miejscem spotkania był Stadion Olimpijski .
Uczestnicy
Podobnie jak w przypadku trzech poprzednich igrzysk olimpijskich, występowały problemy i szczególne przypadki związane z udziałem niektórych narodów. Niedozwolone były m.in. przez Republikę Ludową , która nadal nie był członkiem MKOl oraz RPA . Rodezja została wykluczona na krótko przed rozpoczęciem igrzysk po tym, jak 27 państw afrykańskich zagroziło bojkotem.
Podzielone Niemcy przybyły po raz drugi z dwoma niezależnymi drużynami, teraz pod własną flagą.Oficjalne nazwy są teraz denominowane, Niemcy lub Niemcy dla Republiki Federalnej Niemiec Republika Demokratyczno-Niemiecka lub Niemiecka Republika Demokratyczna - w skrócie DDR ”lub„ GDR ”w przypadku NRD .
Stadion
Monachium Stadion Olimpijski spełnił najbardziej nowoczesne wymagania. 400-metrowy okrągły tor i tory rozbiegowe dla różnych zawodów w skokach i rzucie zostały wykonane z tworzywa sztucznego , tak jak podczas ostatnich meczów w Mexico City . Dostępnych było osiem torów, aby ośmiu uczestników mogło wziąć udział w finale. Zostało to również praktykowane w dyscyplinach rzucając a także w długim skoku i trójskoku w ciągu ostatnich trzech finałach.
Szczególną cechą była budowa stadionu, często nazywanego „dachem namiotowym”, który miał wyrażać lekkość i ożywienie. Pomysł na to pochodzi od architekta i profesora architektury Güntera Behnischa . Podobnie jak wiele innych innowacji, budowa stadionu z nowym typem dachu nie była pozbawiona kontrowersji, zwłaszcza że ostatecznie koszty były około ośmiokrotnie wyższe niż pierwotnie planowano.
Atak terrorystyczny
Atak olimpijski w Monachium opisany bardziej szczegółowo w głównym artykule na temat tych igrzysk również miał znaczący wpływ na zawody lekkoatletyczne . Nastrój był inny niż wcześniej, sport musiał znosić niespotykany dotąd poziom stresu. Na pytanie, czy konkursy powinny być kontynuowane, odpowiedział Prezydent MKOl Avery Brundage jasnym głosem: „Igrzyska muszą trwać”.
technologia
Elektroniczny pomiar czasu jest używany od igrzysk olimpijskich w 1932 roku . Jednak do 1968 r. Był używany tylko do celów kontrolnych, oficjalne wyniki nadal obejmowały czasy, które sędziowie ustawiali ręcznie. Od teraz to się zmieniło: wyniki ustalane elektronicznie stały się oficjalne, czasy podawane były w setnych częściach sekundy - poza zawodami o długości toru 20 kilometrów i więcej. Po raz pierwszy w miotaczach zastosowano technologię elektroniczną do pomiaru odległości, więc konwencjonalna taśma miernicza w końcu stała się przestarzała podczas tak dużych imprez.
Zawody
W rywalizacji sekcji kobiecej były dwa dodatki: bieg na 1500 metrów był w programie po raz pierwszy . Oznaczało to, że bieg na 800 metrów nie był już najdłuższą trasą dla kobiet. Pojawiła się teraz również sztafeta 4 x 400 m dla kobiet. W biegu przez płotki dystans został wydłużony z 80 do 100 metrów. Powinno to uwzględniać długość kroku kobiet w tej dyscyplinie. Do chwili obecnej - stan na listopad 2017 - nic się nie zmieniło w zakresie męskich dyscyplin olimpijskich. Z drugiej strony dla kobiet w przyszłości było wiele innych dodatków.
Po raz pierwszy na tych igrzyskach oficjalnie zakazano dopingu krwi - ale tego nie można było jeszcze kontrolować.
Sukcesy sportowe
Poziom występów był również bardzo wysoki na tej ważnej imprezie. Było 13 nowych lub wycofanych rekordów świata w 13 dyscyplinach. W kolejnych 14 dyscyplinach rekord olimpijski został poprawiony lub wyrównany czternaście razy.
Po raz pierwszy w lekkoatletyce najbardziej utytułowanym narodem nie były już Stany Zjednoczone . Przed nimi były dwa narody, które zainwestowały duże środki państwowe w sport, a sukces był nieunikniony: sportowcy z ZSRR zdobyli dziewięć złotych medali, NRD odnotowała osiem zwycięstw olimpijskich. Pod względem ogólnej liczby medali NRD wyprzedziła nawet Związek Radziecki z liczbą 20, która miała łącznie 17 medali. Stany Zjednoczone miały w swoich szeregach sześciu mistrzów olimpijskich, ale najcenniejszy metal zebrały 22 medale. Republika Federalna Niemiec również osiągnąć sześć zwycięstw Olympic - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w lekkiej atletyce. Fińscy sportowcy zdobyli trzy złote medale olimpijskie, a Kenia ma na swoim koncie dwa zwycięstwa olimpijskie. Dla wszystkich innych narodów w lekkoatletyce był co najwyżej jeden złoty medal.
Pięciu sportowców zdobyło co najmniej dwa złote medale w lekkiej atletyce na tych meczach:
- Renate Stecher ( NRD ) - złoty: bieg na 100 metrów i 200 metrów , srebrny: przekaźnik 4 x 100 metrów
- Heide Rosendahl ( BR Niemcy ) - złoto: skok w dal i sztafeta 4 x 100 m , srebro: pięciobój
- Valery Borsov ( ZSRR ) - złoto: 100-metrowy i bieg 200-metrowy , srebro: przekaźnik 4 x 100 metrów
- Lasse Virén ( Finlandia ) - Złoto: 5000 metrów i 10000 metrów
- Monika Zehre ( NRD ) - Gold: bieg na 400 metrów i sztafeta 4 na 400 metrów
Ponadto na szczególne wyróżnienie zasługują trzy inne usługi:
- Radziecki trójskoczek Wiktor Saniejew zdobył swój drugi złoty medal z rzędu w tej dyscyplinie, trzeci i ostatni było śledzić cztery lata później.
- RFN Ulrike Meyfarth miał 16 lat okazało się, że dotychczas najmłodszy mistrz olimpijski w indywidualnym dyscypliny lekkoatletyczne, podczas istniejącego wzwyż rekordu świata jeden.
Wyniki mężczyźni
100 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 10.14 |
2 | Robert Taylor | Stany Zjednoczone | 10.24 |
3 | Lennox Miller | DŻEM | 10.33 |
4 | Alexandr Korneljuk | URS | 10.36 |
5 | Michael Fray | DŻEM | 10.40 |
6th | Jobst Hirscht | GER | 10.40 |
7 | Zenon Nowosz | POLAK | 10.46 |
DNF | Hasely Crawford | TRI |
Finał 1 września
Wiatr: -0,1 m / s
200 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 20.00 |
2 | Larry Black | Stany Zjednoczone | 20.19 |
3 | Pietro Mennea | ITA | 20.30 |
4 | Larry Burton | Stany Zjednoczone | 20,37 |
5 | Chuck Smith | Stany Zjednoczone | 20,55 |
6th | Siegfried Schenke | NRD | 20,56 |
7 | Martin Jellinghaus | GER | 20,65 |
8th | Hans-Joachim Zenk | NRD | 21.05 |
Finał 4 września
Wiatr: 0,0 m / s
400 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Vince Matthews | Stany Zjednoczone | 44,66 |
2 | Wayne Collett | Stany Zjednoczone | 44,80 |
3 | Julius Sang | ROZPOZNAĆ | 44,92 |
4 | Charles Asati | ROZPOZNAĆ | 45.13 |
5 | Horst-Rüdiger Schlöske | GER | 45,31 |
6th | Markku Kukkoaho | PŁETWA | 45.49 |
7 | Karl Honz | GER | 45.68 |
DNF | John Smith | Stany Zjednoczone |
Finał 7 września
800 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Dave Wottle | Stany Zjednoczone | 1: 45,86 |
2 | Jewgienij Arszanow | URS | 1: 45,89 |
3 | Mike Boit | ROZPOZNAĆ | 1: 46,01 |
4 | Franz-Josef Kemper | GER | 1: 46,50 |
5 | Robert Ouko | ROZPOZNAĆ | 1: 46,53 |
6th | Andy Carter | GBR | 1: 46,55 |
7 | Andrzej Kupczyk | POLAK | 1: 47,10 |
8th | Dieter Fromm | NRD | 1: 47,96 |
Finał 2 września
1500 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Pekka Vasala | PŁETWA | 3: 36,33 |
2 | Kipchoge Keino | ROZPOZNAĆ | 3: 36,81 |
3 | Rod Dixon | NZL | 3: 37,46 |
4 | Mike Boit | ROZPOZNAĆ | 3: 38,41 |
5 | Brendan Foster | GBR | 3: 39.02 |
6th | Herman Mignon | BEL | 3: 39,05 |
7 | Paul-Heinz Wellmann | GER | 3: 40,08 |
8th | Volodymyr Pantelej | URS | 3: 40,24 |
Finał 10 września
5000 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Zostaw Virén | PŁETWA | 13: 26.42 LUB |
2 | Mohamed Gammoudi | DO ZROBIENIA | 13: 27,33 |
3 | Ian Stewart | GBR | 13: 27,61 |
4 | Steve Prefontaine | Stany Zjednoczone | 13: 28,25 |
5 | Emiel Puttemans | BEL | 13: 30,82 |
6th | Harald Norpoth | GER | 13: 32,58 |
7 | Do hali | ANI | 13: 34,38 |
8th | Nikolai Sviridov | URS | 13: 39,31 |
Finał 10 września
10000 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Zostaw Virén | PŁETWA | 27: 38,35 WR |
2 | Emiel Puttemans | BEL | 27: 39,58 |
3 | Miruts Yifter | ETH | 27: 40,96 |
4 | Mariano Haro | ESP | 27: 48,14 |
5 | Frank Shorter | Stany Zjednoczone | 27: 51,32 |
6th | David Bedford | GBR | 28: 05,44 |
7 | Dane Korica | YUG | 28: 15,18 |
8th | Abdelkader Zaddem | DO ZROBIENIA | 28: 18,17 |
Finał 3 września
maraton
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (h) |
---|---|---|---|
1 | Frank Shorter | Stany Zjednoczone | 2: 12: 19,8 |
2 | Karel Lismont | BEL | 2: 14: 31,8 |
3 | Mamo Wolde | ETH | 2: 15: 08.4 |
4 | Kenny Moore | Stany Zjednoczone | 2: 15: 39,8 |
5 | Kenji Kimihara | JPN | 2: 16: 27,0 |
6th | Ron Hill | GBR | 2: 16: 30,6 |
7 | Donald Macgregor | GBR | 2: 16: 34,4 |
8th | Jack Foster | NZL | 2: 16: 56,2 |
10 września
Kiedy przekroczył linię mety, uczeń ukradł pokaz amerykańskiemu zwycięzcy Frankowi Shorterowi , który pokonał bariery z samodzielnie namalowanym numerem startowym i na krótko przed nim wszedł na stadion, gdzie początkowo został wzięty przez widzów za wiodącego biegacza. dopóki siły bezpieczeństwa nie zabrały go do momentu, w którym Shorter wszedł na stadion.
110 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Rod Milburn | Stany Zjednoczone | 13.24 WR |
2 | Guy Drut | FRA | 13.34 |
3 | Thomas Hill | Stany Zjednoczone | 13.48 |
4 | Willie Davenport | Stany Zjednoczone | 13,50 |
5 | Frank Siebeck | NRD | 13,71 |
6th | Leszek Wodzyński | POLAK | 13,72 |
7 | Lubomír Nádeníček | TCH | 13,76 |
8th | Petr Čech | TCH | 13,86 |
Finał 7 września
Wiatr: +0,3 m / s
400 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | John Akii-Bua | UGA | 47.82 WR |
2 | Ralph Mann | Stany Zjednoczone | 48,51 |
3 | David Hemery | GBR | 48,52 |
4 | Jim Seymour | Stany Zjednoczone | 48,64 |
5 | Rainer Schubert | GER | 49,65 |
6th | Jewgienij Gawrilenko | URS | 49,66 |
Stavros Tziortzis | GRE | ||
8th | Yuri Sorin | URS | 50.25 |
Finał 2 września
3000 m przeszkody
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Kipchoge Keino | ROZPOZNAĆ | 8: 23,64 LUB |
2 | Ben Jipcho | ROZPOZNAĆ | 8: 24,62 |
3 | Tapio cantans | PŁETWA | 8: 24,66 |
4 | Bronisław Malinowski | POLAK | 8: 27,92 |
5 | Dušan Moravčík | TCH | 8: 29.06 |
6th | Amos Biwott | ROZPOZNAĆ | 8: 33,48 |
7 | Romualdas Bitė | URS | 8: 34,64 |
8th | Pekka Päivärinta | PŁETWA | 8: 37,17 |
Finał 4 września
Przekaźnik 4 × 100 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone |
Larry Black Robert Taylor Gerald Tinker Eddie Hart |
38.19 WR |
2 | związek Radziecki |
Alexandr Korneljuk Vladimir Lowezki Juris Silovs Valerij Borsow |
38,50 |
3 | BR Niemcy |
Jobst Hirscht Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Klaus Ehl |
38,79 |
4 | Czechosłowacja |
Jaroslav Matoušek Juraj Demeč Jiří Kynos Luděk Bohman |
38,82 |
5 | NRD |
Manfred Kokot Bernd Borth Hans-Jürgen Bombach Siegfried Schenke |
38,90 |
6th | Polska |
Stanisław Wagner Tadeusz Cuch Jerzy Czerbniak Zenon Nowosz |
39.03 |
7 | Francja |
Patrick Bourbeillon Jean-Pierre Grès Gérard Fenouil Bruno Cherrier |
39.14 |
8th | Włochy |
Vincenzo Guerini Ennio Preatoni Luigi Benedetti Pietro Mennea |
39.14 |
Finał 10 września
Przekaźnik 4 × 400 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Kenia |
Charles Asati Munyoro Nyamau Robert Ouko Julius Sang |
2: 59,83 |
2 | Wielka Brytania |
Martin Reynolds Alan Pascoe David Hemery David Jenkins |
3: 00.46 |
3 | Francja |
Gilles Bertould Roger Velasquez Francis Kerbiriou Jacques Carette |
3: 00.65 |
4 | BR Niemcy |
Bernd Herrmann Horst- Rüdiger Schlöske Hermann Koehler Karl Honz |
3: 00.88 |
5 | Polska |
Jan Werner Jan Balachowski Zbigniew Jaremski Andrzej Badeński |
3: 01.05 |
6th | Finlandia |
Stig Lönnqvist Ari Salin Ossi Karttunen Markku Kukkoaho |
3: 01.12 |
7 | Szwecja |
Erik Carlgren Anders Faager Kenth Öhman Ulf Rönner |
3: 02,57 |
8th | Trynidad i Tobago |
Arthur Cooper Pat Marshall Charles Joseph Edwin Roberts |
3: 03,58 |
Finał 10 września
20 km pieszo
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (h) |
---|---|---|---|
1 | Peter Frenkel | NRD | 1:26: 42,4 LUB |
2 | Volodymyr Holubnychy | URS | 1:26: 55,2 |
3 | Hans-Georg Reimann | NRD | 1:27: 16,6 |
4 | Gerhard Sperling | NRD | 1:27: 55,0 |
5 | Nikolai Smaga | URS | 1:28: 16,6 |
6th | Paul Nihill | GBR | 1:28: 44,4 |
7 | Jan Ornoch | POLAK | 1: 32: 01.6 |
8th | Vittorio Visini | ITA | 1: 32: 30,0 |
31 sierpnia
50 km marszu
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (h) |
---|---|---|---|
1 | Bernd Kannenberg | GER | 3: 56: 11,6 LUB |
2 | Weniamin soldiersko | URS | 3: 58: 24,0 |
3 | Larry Young | Stany Zjednoczone | 4: 00: 46,0 |
4 | Otto Bartsch | URS | 4: 01: 35.4 |
5 | Peter Selzer | NRD | 4: 04: 05.4 |
6th | Gerhard Weidner | GER | 4: 06: 26,0 |
7 | Vittorio Visini | ITA | 4: 08: 31,4 |
8th | Gabriel Hernández | MEX | 4: 12: 09,0 |
3 września
wysoki skok
miejsce | sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Jüri Tarmak | URS | 2.23 |
2 | Stefan Junge | NRD | 2.21 |
3 | Kamienie Dwighta | Stany Zjednoczone | 2.21 |
4 | Hermann Magerl | GER | 2.18 |
5 | Ádám Szepesi | HUN | 2.18 |
6th | John Beers | MOGĄ | 2.15 |
Istvan Major | HUN | ||
8th | Rustam Achmetow | URS | 2.15 |
Finał 10 września
Jüri Tarmak był ostatnim skoczkiem wzwyż, który odniósł olimpijskie zwycięstwo w stylu okrakiem .
Skok o tyczce
miejsce | sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | NRD | 5,50 OR |
2 | Bob Seagren | Stany Zjednoczone | 5.40 |
3 | Jan Johnson | Stany Zjednoczone | 5.35 |
4 | Reinhard Kuretzky | GER | 5.30 |
5 | Bruce Simpson | MOGĄ | 5.20 |
6th | Volker Ohl | GER | 5.20 |
7 | Hans Lagerqvist | SWE | 5.20 |
8th | François Tracanelli | FRA | 5.10 |
Finał 2 września
Wolfgang Nordwig został pierwszym nieamerykańskim mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce od czasu Igrzysk Olimpijskich Intermediate w 1906 roku , ale skorzystał na tym, że niektórym skoczkom, w tym Szwedowi Kjellowi Isakssonowi i Amerykanom, zakazano używania tyczki , której wcześniej używali od początku sezonu w ostatniej chwili.
Długi skok
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Randy Williams | Stany Zjednoczone | 8.24 |
2 | Hans Baumgartner | GER | 8.18 |
3 | Arnie Robinson | Stany Zjednoczone | 8.03 |
4 | Joshua Owusu | GHA | 8.01 |
5 | Preston Carrington | Stany Zjednoczone | 7,99 |
6th | Max Klauss | NRD | 7,96 |
7 | Alan Lerwill | GBR | 7,91 |
8th | Leonid Barkowskyj | URS | 7.75 |
Finał 9 września
Potrójny skok
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 17.35 |
2 | Jörg Drehel | NRD | 17.31 |
3 | Nelson Prudêncio | BIUSTONOSZ | 17.05 |
4 | Carol Corbu | RZYM | 16,85 |
5 | John Craft | Stany Zjednoczone | 16.83 |
6th | Zjeżdżalnia Mansour | SEN | 16.83 |
7 | Michał Joachimowski | POLAK | 16.69 |
8th | Kristen Fløgstad | ANI | 16.44 |
Finał 4 września
Pchnięcie kulą
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Władysław Komar | POLAK | 21.18 LUB |
2 | George Woods | Stany Zjednoczone | 21.17 |
3 | Hartmut Briesenick | NRD | 21.14 |
4 | Hans-Peter Gies | NRD | 21.14 |
5 | Al Feuerbach | Stany Zjednoczone | 21.01 |
6th | Brian Oldfield | Stany Zjednoczone | 20,91 |
7 | Heinfried Birlenbach | GER | 20,37 |
8th | Vilmos Varjú | HUN | 20.10 |
Finał 9 września
Rzut dyskiem
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Ludvík Daněk | TCH | 64,40 |
2 | Jay Nowy Rok | Stany Zjednoczone | 63,50 |
3 | Ricky Bruch | SWE | 63,40 |
4 | John Powell | Stany Zjednoczone | 62,82 |
5 | Géza Fejér | HUN | 62,62 |
6th | Detlef Thorith | NRD | 62,42 |
7 | Ferenc Tégla | HUN | 60,60 |
8th | Tim Vollmer | Stany Zjednoczone | 60,24 |
Finał 2 września
Rzut młotem
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Anatolij Bondarczuk | URS | 75,50 OR |
2 | Jochen Sachse | NRD | 74,96 |
3 | Wasilij Chmelewski | URS | 74.04 |
4 | Uwe Beyer | GER | 71,52 |
5 | Gyula Zsivótzky | HUN | 71,38 |
6th | Sándor Eckschmiedt | HUN | 71.20 |
7 | Edwin Klein | GER | 71.14 |
8th | Shigenobu Murofushi | JPN | 70,88 |
Finał 7 września
Rzut oszczepem
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Klaus Wolfermann | GER | 90.48 OR |
2 | Jānis Lūsis | URS | 90,46 |
3 | Bill Schmidt | Stany Zjednoczone | 84,42 |
4 | Hannu Siitonen | PŁETWA | 84,32 |
5 | Bjorn Grimnes | ANI | 83.08 |
6th | Jorma Kinnunen | PŁETWA | 82.08 |
7 | Miklós Németh | HUN | 81,98 |
8th | Fred Luke | Stany Zjednoczone | 80.06 |
Finał 3 września
Dziesięciobój
miejsce | sportowiec | kraj | P - wartość oficjalna. | Wartość P - 85. |
---|---|---|---|---|
1 | Mykoła Awiłow | URS | 8454 WR | 8466 |
2 | Leonid Lytwynenko | URS | 8035 | 7970 |
3 | Ryszard Katus | POLAK | 7984 | 7936 |
4 | Jeff Bennett | Stany Zjednoczone | 7974 | 7918 |
5 | Stefan Schreyer | NRD | 7950 | 7907 |
6th | Freddy Herbrand | BEL | 7947 | 7896 |
7 | Steen Smidt-Jensen | THE | 7947 | 7909 |
8th | Tadeusz Janczenko | POLAK | 7861 | 7790 |
7 i 8 września
Punktacja została oparta na tabeli punktowej z 1964 roku, która była również używana na ostatnich igrzyskach olimpijskich . W celu lepszej klasyfikacji wykonania, oprócz oficjalnych punktów zgodnie z tabelą rankingową z 1964 r., Podana jest również liczba punktów przeliczonych zgodnie z aktualnym systemem ocen z 1985 r. Zgodnie z dzisiejszą tabelą, siódmy Dane Steen Smidt-Jensen awansowałby o dwa miejsca w górę. Dziesięcioboju na piątym i szóstym rankingu spadliby o jedno miejsce w tył. Nie byłoby dalszych zmian w pierwszej ósemce. Ale te porównania mają jedynie charakter informacyjny, ponieważ jako podstawę muszą obowiązywać różne standardy obowiązujące w tamtych czasach.
Wyniki kobiet
100 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | NRD | 11.07 WRe / ORe |
2 | Raelene Boyle | NA ZEWNĄTRZ | 11.23 |
3 | Silvia Chivás | MŁODE | 11.24 |
4 | Iris Davis | Stany Zjednoczone | 11.32 |
5 | Annegret Richter | GER | 11.38 |
6th | Alice Annum | GHA | 11.41 |
7 | Barbara Ferrell | Stany Zjednoczone | 11.45 |
8th | Eva Glesková | TCH | 12.48 |
Finał 2 września
Wiatr: -0,2 m / s
200 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | NRD | 22.40 WRe / OR |
2 | Raelene Boyle | NA ZEWNĄTRZ | 22.45 |
3 | Irena Szewińska | POLAK | 22,74 |
4 | Ellen Stropahl | NRD | 22,75 |
5 | Annegret Kroniger | GER | 22,89 |
6th | Christina Heinich | NRD | 22,89 |
7 | Alice Annum | GHA | 22,99 |
8th | Rosie Allwood | DŻEM | 23.11 |
Finał 7 września
Wiatr: +1,1 m / s
400 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Monika Zehren | NRD | 51.08 OR |
2 | Rita Wilden | GER | 51,21 |
3 | Kathy Hammond | Stany Zjednoczone | 51,64 |
4 | Helga Seidler | NRD | 51,86 |
5 | Mable Fergerson | Stany Zjednoczone | 51,96 |
6th | Charlene Rendina | NA ZEWNĄTRZ | 51,99 |
7 | Dagmar Käsling | NRD | 52.19 |
8th | Györgyi Balogh | HUN | 52,39 |
Finał 7 września
800 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Hildegarda Falck | GER | 1: 58,55 LUB |
2 | Nijolė Sabaitė | URS | 1: 58,65 |
3 | Gunhild Hoffmeister | NRD | 1: 59,19 |
4 | Svetla Slateva | BUL | 1: 59,72 |
5 | Vera Nikolić | YUG | 1: 59,98 |
6th | Ileana Silai | RZYM | 2: 00.04 |
7 | Rosemary Stirling | GBR | 2: 00.15 |
8th | Abby Hoffman | MOGĄ | 2: 00.17 |
Finał 3 września
1500 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Ludmiła Bragina | URS | 4: 01.38 WR |
2 | Gunhild Hoffmeister | NRD | 4: 02,83 |
3 | Paola Cacchi | ITA | 4: 02,85 |
4 | Karin Burneleit | NRD | 4: 04.11 |
5 | Sheila Carey | GBR | 4: 04,81 |
6th | Ilya Keizer | NED | 4: 05.13 |
7 | Tamara Pangelova | URS | 4: 06,45 |
8th | Jennifer Orr | NA ZEWNĄTRZ | 4: 12,15 |
Finał 9 września
100 m przez płotki
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Annelie Ehrhardt | NRD | 12.59 WRel / OR |
2 | Valeria Bufanu | RZYM | 12,84 |
3 | Karin Balzer | NRD | 12,90 |
4 | Pam Ryan | NA ZEWNĄTRZ | 12,98 |
5 | Teresa Nowak | POLAK | 13.17 |
6th | Danuta Straszyńska | POLAK | 13.18 |
7 | Annerose Krumpholz | NRD | 13,27 |
8th | Grażyna Rabsztyn | POLAK | 13.44 |
Finał 8 września
Wiatr: -0,6 m / s
Przekaźnik 4 × 100 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | BR Niemcy |
Christiane Krause Ingrid Mickler-Becker Annegret Irrgang Heide Rosendahl |
42,81 WR |
2 | NRD |
Evelin Kaufer Christina Heinich Bärbel Struppert Renate Stecher |
42,95 |
3 | Kuba |
Marlene Elejarde Carmen Valdés Fulgencia Romay Silvia Chivás |
43,36 |
4 | Stany Zjednoczone |
Martha Watson Mattiline Render Mildrette Nice Iris Davis |
43,39 |
5 | związek Radziecki |
Marina Sidorova Galina Bucharina Ludmiła Scharkowa Nadieżda Besfamilnaya |
43,59 |
6th | Australia |
Maureen Caird Raelene Boyle Marion Hoffman Penny Gillies |
43,61 |
7 | Wielka Brytania |
Andrea Lynch Della Pascoe Judy Vernon Anita Neil |
43,71 |
8th | Polska |
Helena Fliśnik Barbara Bakulin Urszula Jóźwik Danuta Jędrejek |
44.20 |
Finał 10 września
Przekaźnik 4 × 400 m
miejsce | kraj | Sportowcy | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | NRD |
Dagmar Käsling Rita Kühne Helga Seidler Monika Zehrt |
3: 22,95 WR |
2 | Stany Zjednoczone |
Mable Fergerson Madeline Manning-Jackson Cheryl Toussaint Kathy Hammond |
3: 25,15 |
3 | BR Niemcy |
Anette Rückes Inge Bödding Hildegard Falck Rita Wilden |
3: 26,51 |
4 | Francja |
Martine Duvivier Colette Besson Bernadette Martin Nicole Duclos |
3: 27,52 |
5 | Wielka Brytania |
Verona Bernard Janet Simpson Jannette Roscoe Rosemary Stirling |
3: 28,74 |
6th | Australia |
Allison Ross-Edwards Raelene Boyle Cheryl Peasley Charlene Rendina |
3: 28,84 |
7 | Finlandia |
Marika Eklund Pirjo Wilmi Tuula Rautanen Mona-Lisa Strandvall |
3: 29,44 |
8th | związek Radziecki |
Lyubow Runzo Olga Minejewa Natalja Tschistjakowa Nadeschda Kolesnikowa |
3: 31,89 |
Finał 10 września
wysoki skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Meyfarth | GER | 1,92 WRe |
2 | Jordanka Blagoewa | BUL | 1,88 |
3 | Ilona Gusenbauer | AUT | 1,88 |
4 | Barbara Inkpen | GBR | 1.85 |
5 | Rita Schmidt | NRD | 1.85 |
6th | Sara Simeoni | ITA | 1.85 |
7 | Rosemarie Witschas | NRD | 1.85 |
8th | Debbie Brill | MOGĄ | 1.82 |
Finał 4 września
Długi skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Heide Rosendahl | GER | 6,78 |
2 | Diana Jorgowa | BUL | 6,77 |
3 | Eva Šuranová | TCH | 6.67 |
4 | Marcia Garbey | MŁODE | 6.52 |
5 | Heidi Schüller | GER | 6.51 |
6th | Meta anteny | SUI | 6.49 |
7 | Viorica Viscopoleanu | RZYM | 6.48 |
8th | Margrit Olfert | NRD | 6.46 |
Finał 31 sierpnia
Pchnięcie kulą
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 21.03 WR |
2 | Margitta Gummel | NRD | 20.22 |
3 | Ivanka Christowa | BUL | 19.35 |
4 | Esfir Dolschenko | URS | 19.24 |
5 | Marianne Adam | NRD | 18,94 |
6th | Marita Lange | NRD | 18,85 |
7 | Helena Fibingerová | TCH | 18,81 |
8th | Elena Stoyanova | BUL | 18.34 |
Finał 7 września
Rzut dyskiem
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Faina Melnik | URS | 66,62 OR |
2 | Argentina Menis | RZYM | 65.06 |
3 | Wassilka Stoewa | BUL | 64,34 |
4 | Tamara Danilova | URS | 62,86 |
5 | Liesel Westermann | GER | 62,18 |
6th | Gabriele Hinzmann | NRD | 61,72 |
7 | Carmen Ionescu | RZYM | 60,42 |
8th | Ludmiła Muravyova | URS | 59,00 |
Finał 10 września
Rzut oszczepem
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchs | NRD | 63,88 OR |
2 | Jacqueline Todten | NRD | 62,54 |
3 | Kate Schmidt | Stany Zjednoczone | 59,94 |
4 | Lyutvian Mollowa | BUL | 59,36 |
5 | Nataša Urbančič | YUG | 59.06 |
6th | Eva Janko | AUT | 58.56 |
7 | Ewa Gryziecka | POLAK | 57,00 |
8th | Svetlana Koroljowa | URS | 56.36 |
Finał 1 września
Pięciobój
miejsce | Sportowiec | kraj | P - wartość oficjalna. | Wartość P - 80. |
---|---|---|---|---|
1 | Mary Peters | GBR | 4801 WR | 4841 |
2 | Heide Rosendahl | GER | 4791 | 4852 |
3 | Włamywacz Pollak | NRD | 4768 | 4807 |
4 | Christine Bodner | NRD | 4671 | 4699 |
5 | Valentina Tikhomirova | URS | 4597 | 4604 |
6th | Nedjalka Angelova | BUL | 4496 | 4497 |
7 | Karen Mack | GER | 4449 | 4441 |
8th | Ilona Bruzsenyák | HUN | 4419 | 4403 |
2 i 3 września
Punktacja została oparta na nowo wprowadzonej tabeli punktowej z 1971 r., Która stała się konieczna w celu dostosowania się do zmienionych standardów wyników w poszczególnych dyscyplinach. Ponadto 80-metrowe płotki, które poprzednio zaliczane były do pięcioboju, zostały zastąpione przez 100-metrowe płotki . Dlatego uzyskane tutaj wyniki nie są porównywalne z wartościami wcześniejszych wyników według starego systemu ocen.
Aby uzyskać lepsze wyniki klasyfikacyjne, oprócz oficjalnych punktów po tabeli z 1971 roku, zgodnie z dzisiejszym obowiązującym systemem punktacji Heptathlon z 1980 roku przeliczono wyniki z określonymi. Zgodnie z tą tabelą byłaby tylko jedna zmiana w kolejności pierwszej ósemki: zawodnicy z pierwszego i drugiego miejsca zamienialiby się medalami. Ale te porównania mają jedynie charakter informacyjny, ponieważ jako podstawę muszą obowiązywać różne standardy obowiązujące w tamtych czasach.
literatura
- Werner Schneider / Sport-Informations-Dienst / Bertelsmann redakcja sportowa: Igrzyska Olimpijskie 1972. Monachium - Kilonia - Sapporo . Bertelsmann-Verlag, Monachium / Gütersloh / Wiedeń 1972, ISBN 3-570-04559-5
- „Zawsze mamy igrzyska olimpijskie” . W: Der Spiegel . Nie. 32 , 1972 ( online ).
- Pierwszy złoty medal niemieckiej lekkoatletyki zdobyła kobieta w 1928 roku. Również w Monachium kobiety częściej rywalizują o medale niż mężczyźni . W: Der Spiegel . Nie. 34 , 1972 ( online ).
- Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972. W: Mittelbayerische Zeitung , 5 września 2012; dostęp 14 listopada 2017 r
- Heide Rosendahl: 400 metrów niemieckiego mitu . W: Der Tagesspiegel , 15 lipca 2009, dostęp 14 listopada 2017
linki internetowe
- Oficjalny raport, tom 3 Konkursy . (PDF; 28 MB) s. 14 f. I s. 43–99 (angielski, francuski, niemiecki), dostęp 14 listopada 2017 r.
- Strona internetowa MKOl Igrzysk Olimpijskich 1972 w Lekkoatletyce pod adresem olympic.org, dostęp 14 listopada 2017
- Monachium 1972. Deutschlandfunk 1 września 2012, obejrzano 14 listopada 2017
- Igrzyska Olimpijskie Monachium 1972. Names - Numbers - Facts na mahnert-online.de, dostęp 14 listopada 2017
- Monachium 1972: Terror niszczy wesołe gry na rio.sportschau.de, dostęp 14 listopada 2017
- „Złota niedziela” niemieckiej lekkoatletyki 3 września 1972 roku w Monachium - Hildegard Falck - Bernd Kannenberg i Klaus Wolfermann. Muzeum Sportu 3 września 2012, dostęp 14 listopada 2017
- Dlatego Wolfermann przeprosił za swoje zwycięstwo . Welt Online / n24, 29 marca 2016, dostęp: 14 listopada 2017
- Złote chwile Heide Rosendahl z Monachium . Westdeutsche Zeitung, 13 lutego 2012, dostęp 14 listopada 2017
- Olympia 1972 i 1976. Oglądanie filmu z Ulrike Nasse-Meyfarth na wdr.de, dostęp 14 listopada 2017
- Pomimo spadku do rekordu świata , Runner's World 26 lipca 2010, obejrzano 14 listopada 2017
Filmy
- Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972 Wesołe igrzyska, tragiczne gry na youtube.com, opublikowane 14 września 2014, dostęp 14 listopada 2017
- Deutschlandspiegel 217/1972 na filmothek.bundesarchiv.de, obszar 6:49 min - 14:25 min, dostęp 14 listopada 2017 r.
Indywidualne dowody
- ↑ Raport oficjalny, tom 3 Zawody . (PDF; 28 MB) s. 43 (angielski, francuski, niemiecki), dostęp 14 listopada 2017
- ↑ Raport oficjalny, tom 3 Zawody . (PDF; 28 MB) s. 14 (angielski, francuski, niemiecki), dostęp 14 listopada 2017
- ^ Werner Schneider / Sport-Informations-Dienst / Bertelsmann Sportredaktion, Igrzyska Olimpijskie 1972. Monachium - Kilonia - Sapporo, Bertelsmann-Verlag, Monachium, Gütersloh, Wiedeń 1972, ISBN 3-570-04559-5 , s. 18-21
- ^ „Igrzyska muszą trwać” - upamiętnienie Monachium w 1972 roku . ( Pamiątka po oryginale z 14 listopada 2017 r. W Internet Archive ) Informacje: Link do archiwum został wstawiony automatycznie i nie został jeszcze sprawdzony. Sprawdź oryginalny i archiwalny link zgodnie z instrukcjami, a następnie usuń to powiadomienie. Westdeutsche Zeitung, 4 września 2012, dostęp 14 listopada 2017
- Skoczył wysoko, spadł nisko . Süddeutsche Zeitung magazin , 31/2012, dostępne w dniu 14 listopada 2017