Letnie Igrzyska Olimpijskie / Lekkoatletyka 1984 - 800 m (mężczyźni)
sport | lekkoatletyka | ||||||||
dyscyplina | Bieg na 800 metrów | ||||||||
płeć | Mężczyźni | ||||||||
Uczestnicy | 69 sportowców z 54 krajów | ||||||||
Miejsce zawodów | Los Angeles Memorial Coliseum | ||||||||
Faza zawodów | 3 sierpnia 1984 (runda eliminacyjna) 4 sierpnia 1984 (ćwierćfinały) 5 sierpnia 1984 (półfinały) 6 sierpnia 1984 (finał) |
||||||||
|
Bieg mężczyzn na 800 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. Odbywał się od 3 do 6 sierpnia 1984 r. W Los Angeles Memorial Coliseum . Udział wzięło 69 zawodników.
Mistrzem olimpijskim został Brazylijczyk Joaquim Cruz . Wygrał przed Brytyjczykiem Sebastianem Coe i Amerykaninem Earlem Jonesem .
Republikę Federalną Niemiec reprezentowali Hans-Peter Ferner i Axel Harries . Harries został wyeliminowany w rundzie wstępnej, także w półfinale. Szwajcar Marco Mayr przegrał w ćwierćfinale. Nie startowali biegacze z Austrii i Liechtensteinu. Nie było tam także sportowców z NRD z powodu bojkotu olimpijskiego.
Obecni posiadacze tytułów
mistrz olimpijski 1980 | Steve Ovett ( Wielka Brytania ) | 1: 45,4 min | Moskwa 1980 |
Mistrz Świata 1983 | Willi Wülbeck ( Republika Federalna Niemiec ) | 1: 43,65 min | Helsinki 1983 |
Mistrz Europy 1982 | Hans-Peter Ferner ( Republika Federalna Niemiec ) | 1: 46,33 min | Ateny 1982 |
Mistrz Panamerykański 1983 | Agberto Guimarães ( Brazylia ) | 1: 46,31 min | Karakas 1983 |
Mistrz Ameryki Środkowej i Karaibów 1983 | Barbaro Serrano ( Kuba ) | 1: 47,67 min | Hawana 1983 |
Mistrz Ameryki Południowej 1983 | José Luíz Barbosa ( Brazylia ) | 1: 49,1 min | Santa Fe 1983 |
Mistrz Azji 1983 | Najem Abdullah Mutiaq ( Kuwejt ) | 1: 49,43 min | Kuwejt 1983 |
Mistrzowie Afryki 1982 | Juma Ndiwa ( Kenia ) | 1: 48,10 min | Kair 1982 |
Istniejące rekordy
Rekord świata | 1: 41,73 min | Sebastian Coe ( Wielka Brytania ) | Florencja , Włochy | 10 czerwca 1981 |
Rekord olimpijski | 1: 43,50 min | Alberto Juantorena ( Kuba ) | Finał Montrealu , Kanada | 25 lipca 1976 |
Runda wstępna
Data: 3 sierpnia 1984 r
69 uczestników wylosowano w dziewięciu biegach. Pierwszych trzech zawodników na bieg zakwalifikowało się do ćwierćfinału. Co więcej, pięć najszybszych czasów, tak zwanych szczęśliwych przegranych , przetrwało. Zawodnicy zakwalifikowani bezpośrednio są wyróżnieni kolorem jasnoniebieskim, a szczęśliwi przegrani kolorem jasnozielonym.
W wieku 16 lat najmłodszym uczestnikiem był Barakat Al-Sharji z Omanu . Najstarszym starterem był Jodha Gurung z Nepalu w wieku 30 lat .
Brazylijczyk Joaquim Cruz osiągnął najszybszy czas prowadzenia z wynikiem 1: 45,66 minuty w biegu 5. Najwolniejszym zawodnikiem, który zakwalifikował się bezpośrednio, był Philippe Dupont z Francji w biegu 4 z wynikiem 1: 48,09. Najszybszym zawodnikiem, który nie zakwalifikował się, był Kanadyjczyk Simon Hoogewerf, który przeszedł na emeryturę w ósmym biegu z wynikiem 1: 47,74 min.
Do przodu 1
Wraz z Samuelem Sawnym lekkoatletyka z Grenady po raz pierwszy wziął udział w igrzyskach olimpijskich.
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Babacar Niang | Senegal | 1: 46,90 min | |
2 | Abdi Bile | Somali | 1: 46,92 min | |
3 | Donato Sabia | Włochy | 1: 47,04 min | |
4 | Sotirios Moutsanas | Grecja | 1: 47,32 min | |
5 | Joseph Ramotshabi | Botswana | 1: 48,17 min | |
6. | André Titos | Mozambik | 1: 51,73 min | |
7 | Samuel Sawny | Grenada | 1: 53,08 min | |
ósmy | Jodha Gurung | Królestwo Nepalu | 1: 56,72 min |
Do przodu 2
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Sebastian Coe | Wielka Brytania | 1: 45,71 min | |
2 | Omer Khalifa | Sudan | 1: 45,81 min | |
3 | Colomán Trabado | Hiszpania | 1: 46,00 min | |
4 | Riccardo Materazzi | Włochy | 1: 46,03 min | |
5 | Marcus O'Sullivan | Irlandia | 1: 46,85 min | |
6. | Archfell Musango | Zambia | 1: 48,84 min | |
7 | Leopoldo Acosta | Ekwador | 1: 54,06 min | |
ósmy | Manlio Molinari | San Marino | 1: 57,09 min |
Do przodu 3
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Owen Hamilton | Jamajka | 1: 46,95 min | |
2 | Sprawa Moussa | Senegal | 1: 47,91 min | |
3 | John Marshall | Stany Zjednoczone | 1: 47,99 min | |
4 | Jama Aden | Somali | 1: 48,64 min | |
5 | Piotr Perłowy | Nowa Zelandia | 1: 49,95 min | |
6. | Alberto Lopez | Gwatemala | 1: 54,19 min | |
DSQ | Vusie Dlamini | Suazi | ||
DNS | Manuel Ramírez-Caicedo | Kolumbia |
Do przodu 4
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Earl Jones | Stany Zjednoczone | 1: 47,75 min | |
2 | Faouzi Lahbi | Maroko | 1: 47,81 min | |
3 | Philipe Dupont | Francja | 1: 48,09 min | |
4 | Axel Harries | BR Niemcy | 1: 48,92 min | |
5 | Mouteb Al-Faouri | Jordania | 1: 53,89 min | |
6. | Ibrahim Aziz | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 1: 54,86 min | |
DSQ | Kim Bok-joo | Korea Południowa |
Do przodu 5
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Joaquim Cruz | Brazylia | 1: 45,66 min | |
2 | Steve Ovett | Wielka Brytania | 1: 46,66 min | |
3 | Oslen Barr | Gujana | 1: 47,65 min | |
4 | Benjamin González | Hiszpania | 1: 48,01 min | |
5 | Batulamai Rajakumar | Malezja | 1: 48,19 min | |
6. | Isaac Ganunga | Malawi | 1: 51,25 min | |
7 | Francisco Figueredo | Paragwaj | 1: 52,22 min | |
ósmy | Zygfryd Cruden | Surinam | 1: 53,31 min |
Do przodu 6
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Johnny Gray | Stany Zjednoczone | 1: 47,19 min | |
2 | Pat Scammell | Australia | 1: 47,24 min | |
3 | Marco Mayr | Szwajcaria | 1: 47,36 min | |
4 | Ahmed Belkessam | Algieria | 1: 47,51 min | |
5 | Syed Meesaq Rizvi | Pakistan | 1: 51,29 min | |
6. | William Amakye | Ghana | 1: 54,80 min | |
7 | Philip Sinon | Seszele | 2: 04.89 min |
Do przodu 7
Wraz ze swoim kolegą z drużyny Faustinem Buterą, Jean-Marie Rudasingwa był pierwszym rwandyjskim sportowcem, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich w biegu na 400 metrów przez płotki . Moussa Daweye była pierwszym sportowcem z Nigru, który wziął udział.
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Edwin Koech | Kenia | 1: 47,11 min | |
2 | Hans-Peter Ferner | BR Niemcy | 1: 47,55 min | |
3 | Agberto Guimarães | Brazylia | 1: 47,72 min | |
4 | Mark Handelsman | Izrael | 1: 47,90 min | |
5 | Jerry Molyneaux | Brytyjskie Wyspy Dziewicze | 1: 53,23 min | |
6. | Jean-Marie Rudasingwa | Rwanda | 1: 53,23 min | |
7 | Bartolome Esono Asumu | Gwinea Równikowa | 2: 17.29 min | |
DSQ | Moussa Daweye | Niger |
Do przodu 8
Charlie Oliver wraz ze swoim kolegą z drużyny Johnsonem Kere w biegu na 100 metrów był pierwszym sportowcem na Wyspach Salomona, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich.
Abdul Al-Ghadi i jego brat Ali Al-Ghadi w biegu na 10 000 metrów byli pierwszymi sportowcami w Północnym Jemenie na igrzyskach olimpijskich.
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Juma Ndiwa | Kenia | 1: 46,73 min | |
2 | William Wuycke | Wenezuela | 1: 46,88 min | |
3 | Mohamed Alouini | Tunezja | 1: 47,20 min | |
4 | Simon Hoogewerf | Kanada | 1: 47,74 min | |
5 | Tapfumaneyi Jonga | Zimbabwe | 1: 49,59 min | |
6. | Charlie Oliver | Wyspy Salomona | 1: 53,22 min | |
7 | Barakat Al-Sharji | Oman | 2: 00,38 min | |
ósmy | Abdul Al-Ghadi | Jemen Północny | 2: 05.90 min |
Do przodu 9
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Billy Konchellah | Kenia | 1: 46,27 min | |
2 | Peter Elliott | Wielka Brytania | 1: 46,98 min | |
3 | José Luíz Barbosa | Brazylia | 1: 47,12 min | |
4 | Bruce Roberts | Kanada | 1: 47,56 min | |
5 | Charles Borromeo | Indie | 1: 51,52 min | |
6. | Dale Jones | Antigua i Barbuda | 1: 51,52 min | |
7 | Peter Ceesay | Gambia | 1: 55,35 min | |
ósmy | Ousman Miangoto | Czad | 1: 56,02 min |
Ćwierćfinały
Data: 4 sierpnia 1984 r
W każdej z czterech rund ćwierćfinału do półfinałów zakwalifikowało się czterech pierwszych zawodników (zaznaczonych na jasnoniebiesko).
Edwin Koech z Kenii prowadził najszybszy ćwierćfinał w wyścigu 1 z wynikiem 1: 44,74 minut . Najwolniejszy czas kwalifikacji to 1: 46,87 min Brazylijczyka José Luíza Barbosy w biegu 2.
Uruchom 1
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Edwin Koech | Kenia | 1: 44,74 min | |
2 | Donato Sabia | Włochy | 1: 44,90 min | |
3 | Agberto Guimarães | Brazylia | 1: 45,18 min | |
4 | Peter Elliott | Wielka Brytania | 1: 45,49 min | |
5 | Faouzi Lahbi | Maroko | 1: 45,67 min | |
6. | Babacar Niang | Senegal | 1: 45,71 min | |
7 | Sotirios Moutsanas | Grecja | 1: 46,34 min | |
DNS | Colomán Trabado | Hiszpania | 1: 46,34 min |
Uruchom 2
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Billy Konchellah | Kenia | 1: 46,15 min | |
2 | Omer Khalifa | Sudan | 1: 46,33 min | |
3 | Sebastian Coe | Wielka Brytania | 1: 46,75 min | |
4 | José Luíz Barbosa | Brazylia | 1: 46,87 min | |
5 | John Marshall | Stany Zjednoczone | 1: 47,18 min | |
6. | Riccardo Materazzi | Włochy | 1: 47,90 min | |
7 | Ahmed Belkessam | Algieria | 1: 48,11 min | |
ósmy | Marco Mayr | Szwajcaria | 1: 48,30 min |
Uruchom 3
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Joaquim Cruz | Brazylia | 1: 44,84 min | |
2 | Steve Ovett | Wielka Brytania | 1: 45,72 min | |
3 | Johnny Gray | Stany Zjednoczone | 1: 45,82 min | |
4 | William Wuycke | Wenezuela | 1: 46,17 min | |
5 | Abdi Bile | Somali | 1: 46,49 min | |
6. | Owen Hamilton | Jamajka | 1: 46,74 min | |
7 | Pat Scammell | Australia | 1: 47,90 min | |
ósmy | Bruce Roberts | Kanada | 1: 49,72 min |
Uruchom 4
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Earl Jones | Stany Zjednoczone | 1: 45,44 min | |
2 | Hans-Peter Ferner | BR Niemcy | 1: 45,52 min | |
3 | Juma Ndiwa | Kenia | 1: 45,59 min | |
4 | Sprawa Moussa | Senegal | 1: 45,71 min | |
5 | Mohamed Alouini | Tunezja | 1: 45,78 min | |
6. | Marcus O'Sullivan | Irlandia | 1: 46,21 min | |
7 | Oslen Barr | Gujana | 1: 46,97 min | |
ósmy | Philippe Dupont | Francja | 1: 48,95 min |
Półfinały
Data: 5 sierpnia 1984 r
W każdym z dwóch półfinałów do finału zakwalifikowały się pierwsze cztery (zaznaczone na jasnoniebiesko).
Najlepszy czas półfinałów uzyskał Joaquim Cruz z wynikiem 1: 43,82 min w biegu 1.
Uruchom 1
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Joaquim Cruz | Brazylia | 1: 43,82 min | |
2 | Edwin Koech | Kenia | 1: 44,12 min | |
3 | Earl Jones | Stany Zjednoczone | 1: 44,51 min | |
4 | Steve Ovett | Wielka Brytania | 1: 44,81 min | |
5 | Omer Khalifa | Sudan | 1: 44,87 min | |
6. | Sprawa Moussa | Senegal | 1: 45,03 min | |
7 | William Wuycke | Wenezuela | 1: 47,32 min | |
DNS | Peter Elliott | Wielka Brytania |
Uruchom 2
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Sebastian Coe | Wielka Brytania | 1: 45,51 min | |
2 | Billy Konchellah | Kenia | 1: 45,67 min | |
3 | Johnny Gray | Stany Zjednoczone | 1: 45,82 min | |
4 | Donato Sabia | Włochy | 1: 45,96 min | |
5 | Hans-Peter Ferner | BR Niemcy | 1: 46,16 min | |
6. | Agberto Guimarães | Brazylia | 1: 46,65 min | |
7 | Juma Ndiwa | Kenia | 1: 48,06 min | |
ósmy | José Luíz Barbosa | Brazylia | 1: 48,70 min |
finał
miejsce | Nazwisko | naród | czas | adnotacja |
---|---|---|---|---|
1 | Joaquim Cruz | Brazylia | 1: 43,00 min | LUB |
2 | Sebastian Coe | Wielka Brytania | 1: 43,64 min | |
3 | Earl Jones | Stany Zjednoczone | 1: 43,83 min | |
4 | Billy Konchellah | Kenia | 1: 44,03 min | |
5 | Donato Sabia | Włochy | 1: 44,53 min | |
6. | Edwin Koech | Kenia | 1: 44,86 min | |
7 | Johnny Gray | Stany Zjednoczone | 1: 47,89 min | |
ósmy | Steve Ovett | Wielka Brytania | 1: 52,28 min |
Data: 6 sierpnia 1984 r
Do finału zakwalifikowali się obaj Amerykanie ze Stanów Zjednoczonych, dwóch Brytyjczyków, dwóch Kenijczyków, jeden Włoch i jeden Brazylijczyk. Brazylijczyk Joaquim Cruz był faworytem wyścigu. Oprócz tego był też rekordzista świata Sebastian Coe i jego rodak, mistrz olimpijski z 1980 roku Steve Ovett , który jednak cierpiał na trudności w oddychaniu.
Pole trzymało się razem aż do znaku 600 metrów, na czele którego stał Kenijczyk Edwin Koech. Potem Cruz i Coe przyspieszyli i rozdzielili boisko. Na początku odcinka domowego Cruz objął prowadzenie i pokonał Coe w ostatnim sprincie. Za Coe, amerykański biegacz Earl Jones zajął trzecie miejsce przed Kenijczykiem Billym Konchellahem . Na piątym miejscu uplasował się Donato Sabia z Włoch . Edwin Koech, który przez długi czas prowadził, był szósty, wyprzedzając drugiego Amerykanina, Johnny'ego Graya . Ovett, poprzednik Cruza jako mistrz olimpijski, przekroczył linię mety na ósmym miejscu.
Joaquim Cruz był pierwszym olimpijczykiem i medalistą w Brazylii na dystansie 800 metrów .
literatura
- Igrzyska Olimpijskie 1984 Los Angeles Sarajewo z udziałem Ulricha Kaisera i Heinza Maegerleina , red. Manfred Vorderwülbecke , C. Bertelsmann Verlag, Monachium 1984, ISBN 3-570-01851-2 , s. 18f
Wideo
- Finał Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. Na 800 m , opublikowano 19 kwietnia 2006 r. Na youtube.com, dostęp 6 stycznia 2018 r
linki internetowe
- SportsReference 800m , dostęp 6 stycznia 2018
- Los Angeles 1984 Official Report, 3, Results of the Games , s. 274–276, angielski / francuski (PDF, 11 MB), dostęp 6 stycznia 2018 r.
Indywidualne dowody
- ↑ IAAF Statistics Handbook, Pekin 2015, strona 669 , dostęp 6 stycznia 2018 r.
- ↑ Los Angeles 1984 Official Report, 3, Results of the Games , str. 274f, angielski / francuski (PDF, 11 MB), dostęp 6 stycznia 2018
- ↑ a b c Los Angeles 1984 Official Report, 3, Results of the Games , s. 275, angielski / francuski (PDF, 11 MB), dostęp 6 stycznia 2018 r.