Nagrody Akademii 1978
Przegląd wszystkich nagrodzonych filmów
◄◄ | ◄ | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | Nagrody Akademii 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | ► | ►►
Inne wydarzenia
W 1978 Academy Awards odbyła się 3 kwietnia 1978 roku w Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles . To była 50. coroczna ceremonia wręczenia Oscarów . W roku przyznania nagrody zawsze wyróżniane są filmy z roku poprzedniego, w tym przypadku filmy z 1977 roku .
Film | N | ZA. |
---|---|---|
W punkcie zwrotnym | 11 | 0 |
Julia | 11 | 3 |
wojna gwiazd | 10 | 6th |
Bliskie spotkanie trzeciego stopnia | 8th | 1 |
Miasto neurotyczne | 5 | 4 |
Lokator | 5 | 1 |
Szpieg, który mnie kochał | 3 | 0 |
Equus - ślepe konie | 3 | 0 |
Szukam pana Goodbar | 2 | 0 |
Srebrny but Kopciuszka | 2 | 0 |
Uśmiech letniej nocy | 2 | 1 |
Ten niejasny obiekt pożądania | 2 | 0 |
Specjalny dzień | 2 | 0 |
Elliott, uśmiechnięty potwór | 2 | 0 |
Zagubiony w Trójkącie Bermudzkim | 2 | 0 |
Umiar
Bob Hope był gospodarzem rozdania Oscarów po raz 18. (sam 13.).
Zwycięzcy i nominacje
Najlepszy film
przedstawione przez Jacka Nicholsona
The Urban Neurotic (Annie Hall) - Charles H. Joffe
- Punkt zwrotny (punkt zwrotny) - Arthur Laurents , Herbert Ross
- The Goodbye (The Goodbye Girl) - Ray Stark
- Julia - Richard Roth
- Gwiezdne wojny (Gwiezdne wojny) - Gary Kurtz
Najlepszy reżyser
przedstawione przez Cicely Tyson i King Vidor
Woody Allen - The Urban Neurotic (Annie Hall)
- George Lucas - Star Wars (Star Wars)
- Herbert Ross - Punkt zwrotny (Punkt zwrotny)
- Steven Spielberg - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
- Fred Zinnemann - Julia
Najlepszy aktor
przedstawiony przez Sylvester Stallone
Richard Dreyfuss - The Subtenant (The Goodbye Girl)
- Woody Allen - The Urban Neurotic (Annie Hall)
- Richard Burton - Equus - Blind Horses (Equus)
- Marcello Mastroianni - A Special Day (Una giornata specified)
- John Travolta - Saturday Night Only (Saturday Night Fever)
Najlepsza główna aktorka
prezentowane przez Janet Gaynor i Waltera Matthau
Diane Keaton - The Urban Neurotic (Annie Hall)
- Anne Bancroft - The Turning Point (The Turning Point)
- Jane Fonda - Julia
- Shirley MacLaine - Punkt zwrotny (Punkt zwrotny)
- Marsha Mason - The Goodbye (The Goodbye Girl)
Najlepszy aktor drugoplanowy
przedstawiony przez Michaela Caine'a i Maggie Smith
- Michaił Barysznikow - Punkt zwrotny (Punkt zwrotny)
- Peter Firth - Equus - Blind Horses (Equus)
- Alec Guinness - Star Wars (Star Wars)
- Maximilian Schell - Julia
Najlepsza aktorka drugoplanowa
przedstawione przez Johna Travolty
- Leslie Browne - The Turning Point (The Turning Point)
- Quinn Cummings - The Goodbye (The Goodbye Girl)
- Melinda Dillon - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
- Tuesday Weld - Looking for Mr. Goodbar (Looking for Mr. Goodbar)
Najlepiej dostosowany skrypt
przedstawione przez Paddy Chayefsky
- Luis Buñuel , Jean-Claude Carrière - Ten niejasny przedmiot pożądania (Cet obscur objet du désir)
- Lewis John Carlino , Gavin Lambert - I Never 'You a Rose Garden obiecał (I Never Promised Ci Rose Garden)
- Larry Gelbart - O Boże ... (O Boże!)
- Peter Shaffer - Equus - Blind Horses (Equus)
Najlepszy oryginalny scenariusz
przedstawione przez Paddy Chayefsky
Woody Allen , Marshall Brickman - The Urban Neurotic (Annie Hall)
- Robert Benton - The Cat Knows the Killer (The Late Show)
- Arthur Laurents - The Turning Point (The Turning Point)
- George Lucas - Star Wars (Star Wars)
- Neil Simon - The Goodbye (The Goodbye Girl)
Najlepszy aparat
prezentowane przez Goldie Hawn i Jona Voighta
Vilmos Zsigmond - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
- William A. Fraker - Looking for Mr. Goodbar (Looking for Mr. Goodbar)
- Fred Koenekamp - Islands in the Stream (Islands in the Stream)
- Douglas Slocombe - Julia
- Robert Surtees - The Turning Point (The Turning Point)
Najlepszy projekt produkcyjny
prezentowane przez Greera Garsona i Henry'ego Winklera
Jonathan Barry , Roger Christian , Leslie Dilley , Norman Reynolds - Star Wars (Star Wars)
- Ken Adam , Peter Lamont , Hugh Scaife - Szpieg, który mnie kochał (Szpieg, który mnie kochał)
- Joe Alves , Phil Abramson , Daniel A. Lomino - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
- Albert Brenner , Marvin March - Punkt zwrotny (Punkt zwrotny)
- Mickey S. Michaels , George C. Webb - Zagubieni w Trójkącie Bermudzkim (Lotnisko '77)
Najlepszy projekt kostiumów
prezentowane przez Natalie Wood
John Mollo - Star Wars (Star Wars)
- Edith Head , Burton Miller - Zagubieni w Trójkącie Bermudzkim (Lotnisko '77)
- Florence Klotz - Smiles of a Summer Night (A Little Night Music)
- Irene Sharaff - Beyond Midnight (The Other Side of Midnight)
- Anthea Sylbert - Julia
Najlepszy wynik (wynik oryginalny)
zaprezentowali Johnny Green , Henry Mancini , Olivia Newton-John
John Williams - Star Wars (Star Wars)
- Georges Delerue - Julia
- Marvin Hamlisch - The Spy Who Loved Me (The Spy Who Loved Me)
- Maurice Jarre - Mohammed - The Messenger of God (Orędzie)
- John Williams - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
Najlepsza ścieżka dźwiękowa (oryginalna ścieżka dźwiękowa)
zaprezentowali Johnny Green , Henry Mancini , Olivia Newton-John
Jonathan Tunick - Smiles of a Summer Night (A Little Night Music)
- Joel Hirschhorn , Al Kasha , Irwin Kostal - Elliott, the Schmunzelmonster (Pete's Dragon)
- Angela Morley , Richard M.Sherman , Robert Sherman - Cinderella's Silver Shoe (The Slipper and the Rose)
Najlepsza piosenka filmowa
przedstawiony przez Freda Astaire'a
„ You Light Up My Life ” z Star of My Life (You Light Up My Life) - Joseph Brooks
- „ Candle on the Water ” od Elliott, the Smirking Monster (Pete's Dragon) - Joel Hirschhorn , Al Kasha
- „ Nikt nie robi tego lepiej ” z filmu Szpieg, który mnie kochał (Szpieg, który mnie kochał) - Marvin Hamlisch , Carole Bayer Sager
- „ Someone's Waiting for You ” Bernarda i Bianki (The Rescuers) - Carol Connors , Sammy Fain , Ayn Robbins
- „Pantofelek i różany walc (tańczył ze mną / ona tańczyła ze mną)” z płyty Cinderella's Silver Shoe (The Slipper and the Rose) - Richard M. Sherman , Robert B. Sherman
Najlepsze cięcie
prezentowane przez Farrah Fawcett i Marcello Mastroianni
Richard Chew , Paul Hirsch , Marcia Lucas - Star Wars (Star Wars)
- Marcel Durham , Walter Murch - Julia
- Walter Hannemann , Angelo Ross - Gotowany łobuz (Smokey and the Bandit)
- Michael Kahn - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
- William H. Reynolds - The Turning Point (The Turning Point)
Najlepszy ton
przedstawiony przez Williama Holdena i Barbarę Stanwyck
Derek Ball , Don MacDougall , Bob Minkler , Ray West - Star Wars (Star Wars)
- Rick Alexander , Tom Beckert , Walter Goss , Robin Gregory - The depth (The Deep)
- Gene S. Cantamessa , Robert J. Glass , Robert Knudson , Don MacDougall - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
- Jean-Louis Ducarme , Robert J. Glass, Robert Knudson, Richard Tyler - Breathless with Fear (Sorcerer)
- Jerry Jost , Theodore Soderberg , Paul Wells , Douglas O. Williams - The Turning Point (The Turning Point)
Najlepsze efekty wizualne
przedstawione przez Joan Fontaine
Robert Blalack , John Dykstra , Richard Edlund , Grant McCune , John Stears - Star Wars (Star Wars)
- Roy Arbogast , Gregory Tak i nie , Douglas Trumbull , Matthew Yuricich , Richard Yuricich - Bliskie spotkania trzeciego stopnia (Bliskie spotkania trzeciego dziecka)
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
przedstawiony przez Williama Holdena i Barbarę Stanwyck
Le château de sable - Co Hoedeman
- Specjalność Doonesbury - Faith Hubley , John Hubley , Garry Trudeau
- Jimmy the C - Robert Grossman , Jimmy Picker , Craig Whitaker
- The Bead Game - Ishu Patel
Najlepszy film krótkometrażowy
przedstawiony przez Williama Holdena i Barbarę Stanwyck
Znajdę sposób - Beverly Shaffer , Yuki Yoshida
- Unoszący się za darmo - Jerry Butts
- Uwagi o sztukach popularnych - Saul Bass
- Spaceborne - Philip Dauber
- Roztargniony Kelner - William E. McEuen
Najlepszy film dokumentalny (krótkometrażowy)
prezentowane przez Kirka Douglasa i Raquel Welch
Gravity Is My Enemy - John C. Joseph , Jan Stussy
- Agueda Martinez: Nasi ludzie, nasz kraj - Moctesuma Esparza
- Wydanie pierwsze - Helen Whitney , DeWitt L. Sage Jr.
- Of Time, Tombs and Treasures - James R. Messenger , Paul Raimondi
- Doświadczenie z Szetlandów - Douglas Gordon
Najlepszy film dokumentalny
prezentowane przez Kirka Douglasa i Raquel Welch
Kim są DeBolts? A skąd wzięli dziewiętnaście dzieci? - John Korty , Warren Lockhart , Dan McCann
- High Grass Circus - Bill Brind , Tony Ianzelo , Torben Schioler
- Hołd dla Chagalla: Kolory miłości - Harry Rasky
- Union Maids - Jim Klein , Miles Mogulescu , Julia Reichert
- Dzieci ulicy teatralnej - Robert Dornhelm , Earle Mack
Najlepszy film obcojęzyczny
prezentowane przez Evę Marie Saint i Jacka Valenti
Madame Rosa (La vie devant soi) , Francja - Moshé Mizrahi
- Ten niejasny obiekt pożądania (Cet obscur objet du désir) , Hiszpania - Luis Buñuel
- Wyjątkowy dzień (Una giornata specified) , Włochy - Ettore Scola
- Ifigenia (Ifigeneia) , Grecja - Michael Cacoyannis
- Operacja Thunderbolt (Mivtsa Yonatan) , Izrael - Menahem Golan
Nagrody honorowe
Honorowy Oscar
Nagroda za szczególne osiągnięcia
- Ben Burtt za efekty dźwiękowe w Star Wars ( Star Wars )
- Frank E. Warner za montażystę dźwięku w Close Encounters of the Third Kind ( Close Encounters of the Third Child )
Nagroda im. Irvinga G. Thalberga
Nagroda Humanitarna im. Jeana Hersholta
John A. Bonner Medal of Commendation
Oscara za zasługi
Nagroda naukowa i inżynieryjna
- Joseph D. Kelley , Emory M. Cohen , Barry K. Henley , Hammond H. Holt , John Agalsoff Sr.
- Panavision, Inc.
- Paul Kenworthy , William R. Latady
- John Dykstra , Alvah J. Miller , Jerry Jeffress
- Eastman Kodak Co.
- Stefana Kudelskiego
Nagroda za osiągnięcia techniczne
- Ernst F. Nettman
- Electronic Engineering Co. w Kalifornii
- Bernhard Kuhl , Werner Block
- Panavision, Inc.
- Piclear, Inc.
linki internetowe
- Nagrody Akademii 1978 winternetowej bazie filmów(angielski)