Oscary 1983
Przegląd wszystkich nagrodzonych filmów
◄◄ | ◄ | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | Nagrody Akademii 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | ► | ►►
Inne wydarzenia
W 1983 rozdanie Oscarów odbyło się 11 kwietnia 1983 roku w Dorothy Chandler Pavilion w Los Angeles . To była 55. doroczna ceremonia wręczenia Oscarów. W roku przyznania nagrody zawsze przyznawane są filmy z roku poprzedniego, w tym przypadku filmy z 1982 roku.
Statystyki (wymienione są filmy z więcej niż jedną nominacją) N = nominacja; S = zwycięstwo | ||
Film | N | S. |
---|---|---|
Gandhi | 11 | 8th |
Tootsie | 10 | 1 |
ET - obcy | 9 | 4 |
Victor / Victoria | 7 | 1 |
Łódź | 6th | 0 |
Oficer i dżentelmen | 6th | 2 |
Decyzja Sophie | 5 | 1 |
Werdykt - Prawda i tylko prawda | 5 | 0 |
Brakujący | 4 | 1 |
hałaśliwy i złośliwy duch | 3 | 0 |
Annie | 2 | 0 |
Blade runner | 2 | 0 |
Frances | 2 | 0 |
Garp i jak widział świat | 2 | 0 |
La Traviata | 2 | 0 |
tron | 2 | 0 |
Umiar
Zwycięzcy i nominowani
Najlepszy film
przedstawione przez Carol Burnett
- ET pozaziemskie - Kathleen Kennedy , Steven Spielberg
- Werdykt - Prawda i nic oprócz prawdy (Werdykt) - David Brown , Richard D. Zanuck
- Tootsie - Sydney Pollack
- Misses (brak) - Edward Lewis , Mildred Lewis
Najlepszy reżyser
przedstawiony przez Billy'ego Wildera
- Sidney Lumet - The Verdict - The Truth and Nothing But the Truth (Werdykt)
- Wolfgang Petersen - Łódź
- Sydney Pollack - Tootsie
- Steven Spielberg - ET pozaziemski
Najlepszy aktor
przedstawione przez Johna Travolty
- Dustin Hoffman - Tootsie
- Jack Lemmon - zaginiony (zaginiony)
- Paul Newman - Werdykt - Prawda i nic oprócz prawdy (Werdykt)
- Peter O'Toole - Daredevil in New York (Mój ulubiony rok)
Najlepsza główna aktorka
przedstawiony przez Sylvester Stallone
Meryl Streep - Sophie's Choice (Sophie's Choice)
- Julie Andrews - Victor / Victoria
- Jessica Lange - Frances
- Sissy Spacek - Missing (Missing)
- Debra Winger - Oficer i dżentelmen
Najlepszy aktor drugoplanowy
przedstawiony przez Christophera Reeve'a i Susan Sarandon
Louis Gossett Jr. - oficer i dżentelmen (oficer i dżentelmen)
- Charles Durning - Najpiękniejszy House of Pleasure w Teksasie (The Best Little Whorehouse in Texas)
- John Lithgow - Garp and How He Saw the World (Świat według Garpa)
- James Mason - The Verdict - The Truth and Nothing But the Truth (Werdykt)
- Robert Preston - Victor / Victoria
Najlepsza aktorka drugoplanowa
prezentowane przez Roberta Mitchuma i Sigourney Weaver
- Glenn Close - Świat według Garpa (Świat według Garpa)
- Teri Garr - Tootsie
- Kim Stanley - Frances
- Lesley Ann Warren - Victor / Victoria
Najlepiej dostosowany skrypt
przedstawione przez Philipa Dunne'a
Constantin Costa-Gavras , Donald Stewart - zaginiony (zaginiony)
- Blake Edwards - Victor / Victoria
- David Mamet - The Verdict - The Truth and Nothing But the Truth (Werdykt)
- Alan J. Pakula - Sophie's Choice (Sophie's Choice)
- Wolfgang Petersen - Łódź
Najlepszy oryginalny scenariusz
przedstawione przez Philipa Dunne'a
- Larry Gelbart , Don McGuire , Murray Schisgal - Tootsie
- Barry Levinson - American Diner (Diner)
- Melissa Mathison - ET pozaziemskie
- Douglas Day Stewart - Oficer i dżentelmen
Najlepszy aparat
prezentowane przez Michaela Keatona i Nastassję Kinski
Ronnie Taylor , Billy Williams - Gandhi
- Néstor Almendros - Sophie's Choice (Sophie's Choice)
- Allen Daviau - ET pozaziemski
- Owen Roizman - Tootsie
- Jost Vacano - Łódź
Najlepszy projekt produkcyjny
prezentowane przez Margot Kidder i Williama Shatnera
Stuart Craig , Robert W. Laing , Michael Seirton - Gandhi
- Harry Cordwell , Tim Hutchinson , Rodger Maus , William Craig Smith - Victor / Victoria
- Linda DeScenna , Lawrence G. Paull , David L. Snyder - Blade Runner
- Dale Hennesy , Marvin March - Annie
- Gianni Quaranta , Franco Zeffirelli - La Traviata
Najlepszy projekt kostiumów
przedstawione przez Steve'a Guttenberga i Ann Reinking
Bhanu Athaiya , John Mollo - Gandhi
- Eloise Jensson , Rosanna Norton - Tron
- Patricia Norris - Victor / Victoria
- Piero Tosi - La Traviata
- Albert Wolsky - Sophie's Choice (Sophie's Choice)
Najlepszy makijaż
prezentowane przez Jane Russell i Cornel Wilde
Michèle Burke , Sarah Monzani - Na początku był ogień (La Guerre du feu)
Najlepszy wynik oryginalny
prezentowane przez Cher i Plácido Domingo
John Williams - ET pozaziemski
- George Fenton , Ravi Shankar - Gandhi
- Jerry Goldsmith - Poltergeist
- Marvin Hamlisch - Sophie's Choice (Sophie's Choice)
- Jack Nitzsche - Oficer i dżentelmen
Najlepszy dostosowany wynik
prezentowane przez Cher i Plácido Domingo
Leslie Bricusse , Henry Mancini - Victor / Victoria
- Ralph Burns - Annie
- Tom Waits - One from the Heart (One from the Heart)
Najlepsza piosenka filmowa
przedstawiony przez Olivię Newton-John
" Up Where We Belong " z An Officer a Gentleman - Will Jennings , Jack Nitzsche , Buffy Sainte-Marie
- „ Eye of the Tiger ” z Rocky 3 - The Eye of the Tiger (Rocky III) - Jim Peterik , Frankie Sullivan
- „How Do You Keep the Music Playing?” od grubych Dwaj przyjaciele (najlepsi przyjaciele) - Marilyn Bergman , Michel Legrand
- „Gdybyśmy byli zakochani” od Ukochanego Giorgio (Tak, Giorgio) - Alan Bergman , Marilyn Bergman , John Williams
- „ To może być Ty ” od Tootsie - Alan Bergman , Marilyn Bergman , Dave Grusin
Najlepsze cięcie
prezentowane przez Toma Sellecka i Raquel Welch
- Carol Littleton - ET pozaziemskie
- Hannes Nikel - Łódź
- Fredric Steinkamp , William Steinkamp - Tootsie
- Peter Zinner - Oficer i dżentelmen
Najlepsza mieszanka dźwięków
prezentowane przez Lisę Eilbacher i Davida Keitha
Gene S. Cantamessa , Don Digirolamo , Robert J. Glass , Robert Knudson - ET - The Extra-Terrestrial
- Rick Alexander , Les Fresholtz , Les Lazarowitz , Arthur Piantadosi - Tootsie
- Jonathan Bates , Gerry Humphreys , Simon Kaye , Robin O'Donoghue - Gandhi
- Milan Bor , Mike Le Mare , Trevor Pyke - Łódź
- James LaRue , Bob Minkler , Lee Minkler , Michael Minkler - Tron
Najlepsza edycja dźwięku
prezentowane przez Jamiego Lee Curtisa i Carla Weathersa
Ben Burtt , Charles L. Campbell - ET - The Extra-Terrestrial (ET the Extra-Terrestrial)
Najlepsze efekty wizualne
zaprezentowane przez Elizabeth McGovern i Eddie Murphy
Dennis Muren , Carlo Rambaldi , Kenneth Smith - ET - The Extra Terrestrial (ET the Extra-Terrestrial)
- David Dryer , Douglas Trumbull , Richard Yuricich - Blade Runner
- Richard Edlund , Bruce Nicholson , Michael Wood - Poltergeist
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
prezentowane przez Matta Dillona i Kristy McNichol
Najlepszy film krótkometrażowy
prezentowane przez Matta Dillona i Kristy McNichol
Szokujący wypadek - Christine Oestreicher
- Ballet Robotique - Bob Rogers
- Rozłupana wiśnia - Jan Saunders
- Sredni Vashtar - Andrew Birkin
- Cisza - Joseph Benson , Michael Toshiyuki Uno
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
przedstawione przez JoBeth Williams i Davida L. Wolpera
Jeśli kochasz tę planetę - Edward Le Lorrain , Terre Nash
- Bogowie metalu - Robert Richter
- Klan: dziedzictwo nienawiści w Ameryce - Charles Guggenheim , Werner Schumann
- Żyć lub pozwolić umrzeć - Terry Sanders
- Podróżując z nadzieją - John G. Avildsen
Najlepszy film dokumentalny
przedstawione przez JoBeth Williams i Davida L. Wolpera
Zniknął student (Just Another Missing Kid) - John Zaritsky
- Portret Giselle - Joseph Wishy
- Po toporze - Sturla Gunnarsson , Steve Lucas
- Ben's Mill - John Karol , Michel Chalufour
- W naszej wodzie - Meg Switzgable
Najlepszy film obcojęzyczny
prezentowane przez Luise Rainer i Jacka Valenti
Volver a empezar , Hiszpania - José Luis Garci
- Alsino and the Condor (Alsino y el cóndor) , Nikaragua - Miguel Littín
- Życie prywatne (Tschastnaya schizn) , Związek Radziecki - Juli Raisman
- Lot orła (Ingenjör Andrées luftfärd) , Szwecja - Jan Troell
- The Pigsty (Coup de torchon) , Francja - Bertrand Tavernier
Honorowy Oscar
przedstawione przez Boba Hope'a
Nagroda Humanitarna im. Jeana Hersholta
przedstawione przez Charlton Heston
linki internetowe
- Oscary 1983 winternetowej bazie danych filmów(angielski)