Nagrody Akademii 2012
Przegląd wszystkich nagrodzonych filmów
◄◄ | ◄ | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | Nagrody Akademii 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | ►
Inne wydarzenia
Film | N | ZA. |
---|---|---|
Hugo Cabret | 11 | 5 |
Artysta | 10 | 5 |
Sztuka wygrywania - Moneyball | 6th | 0 |
Towarzysze | 6th | 0 |
Potomkowie - rodzina i inne sprawy | 5 | 1 |
Złudzenie | 5 | 1 |
Północ w Paryżu | 4 | 1 |
Pomoc | 4 | 1 |
Albert Nobbs | 3 | 0 |
Dama, król, as, szpieg | 3 | 0 |
Harry Potter i Insygnia Śmierci - część 2 | 3 | 0 |
Drzewo życia | 3 | 0 |
Transformatory 3 | 3 | 0 |
Alarm dla nowożeńców | 2 | 0 |
Żelazna Dama | 2 | 2 |
Niezwykle głośno i niewiarygodnie blisko | 2 | 0 |
Mój tydzień z Marilyn | 2 | 0 |
Nader i Simin - separacja | 2 | 1 |
W 2012 Academy Awards odbyła się 26 lutego 2012 roku w Hollywood & Highland Center (dawniej Teatr Kodak ) w Los Angeles . Była to 84. prezentacja Oscarów ( angielska 84. ceremonia wręczenia Oscarów ) od pierwszej prezentacji w 1929 roku . W roku rozdania Oscarów nagrody zawsze przyznawane są filmom z roku poprzedniego, w tym przypadku filmom z 2011 roku . Nagrody honorowe zostały wręczone w listopadzie 2011 roku. Hołd kina niemego Michela Hazanaviciusa Artysta zwyciężył jako najlepszy film i otrzymał nagrody w czterech innych kategoriach. Hugo Cabret z Martina Scorsese otrzymał taką samą liczbę nagród w kategoriach drugoplanowych .
Kluczowe dane
Propozycje, które filmy mogą być nominowane w poszczególnych kategoriach, mogli zgłaszać członkowie Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) w okresie od 27 grudnia 2011 roku do 13 stycznia 2012 roku. Nominacje zostały ostatecznie ogłoszone 24 stycznia 2012 roku w Teatrze im . Samuela Goldwyna . Tradycyjna gala, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się miesiąc później.
Umiar
Do poprowadzenia gali został zatrudniony komik i aktor Billy Crystal , który wcześniej był gospodarzem ceremonii wręczenia Oscarów osiem razy.
spór
W okresie poprzedzającym Oscary producent dał Brettowi Ratnerowi, a następnie Eddie Murphy , który jako gospodarz serialu miał prowadzić, ogłosił wycofanie się ze swoich funkcji. Ratner natknął się na homofobiczne komentarze podczas występu w Howard Stern Show . Na przykład, kiedy pracował nad promocją swojego filmu Tymczasowy gangster, zapytano go, czy nie odbędzie próby z aktorami. Ratner odpowiedział: „O co chodzi, przećwicz? Próby to coś dla pedałów ”. W tym samym programie podkreślił również swoje umiejętności kochanka („ Mam ogromne jaja ”) i umieścił Lindsay Lohan na tym samym poziomie, co choroby przenoszone drogą płciową . Ponieważ amerykańskie media zareagowały oburzeniem na wypowiedzi Ratnera, Ratner musiał zrezygnować ze stanowiska producenta Oscarów za radą prezydenta AMPAS Toma Sheraka . W rezultacie Eddie Murphy, który jest dobrym przyjacielem Bretta Ratnera, ogłosił, że nie będzie mógł gościć Oscarów.
innowacja
Pod koniec maja 2011 r. Okazało się, że AMPAS rozważa, iż członkowie AMPAS nie powinni już ogłaszać nominacji drogą pocztową, ale online za pośrednictwem Internetu. W dłuższej perspektywie ma zostać zniesiony system głosowania korespondencyjnego.
Po raz pierwszy nominowano od pięciu do dziesięciu filmów do najlepszego filmu , który uzyskał co najmniej pięć procent głosów na najpopularniejszy w preselekcji film. Ponadto zmieniono przepisy dotyczące kategorii najlepszego filmu animowanego w taki sposób, że aby nagroda mogła zostać przyznana w tej kategorii, musiało być publikowanych co najmniej osiem filmów animowanych rocznie. W zależności od liczby publikacji można nominować do pięciu filmów. Wcześniej kategoria ta musiała być corocznie zatwierdzana przez Radę Gubernatorów .
Kandydaci z krajów niemieckojęzycznych
Kategoria Najlepszy film nieanglojęzyczny
Następujące filmy z krajów niemieckojęzycznych ubiegały się o nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, kierując się sugestią swoich krajów pochodzenia :
- Niemcy : Pina , reżyseria: Wim Wenders , z członkami zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (wówczas nie nominowana w tej kategorii)
- Austria : Oddychanie , Reżyser: Karl Markovics , z Thomasem Schubertem , Karin Lischką , Gerhardem Liebmannem (nie znalazł się na krótkiej liście nominacji)
- Szwajcaria : Letnie Igrzyska - Giochi d'estate , reżyseria: Rolando Colla , z Armando Condolucci , Fiorella Campanella , Alessia Barela (nie znalazła się na krótkiej liście)
W sumie 63 kraje zgłosiły do Akademii taką samą liczbę filmów .
Kategoria najlepszego filmu krótkometrażowego
W grudniu 2011 roku, dwa niemieckie składki Raju przez reżysera Maxa Zahlé i Das Rauschen des Meeres przez Torsten Truscheit i Ana Fernandes robione to do krótkiej listy dla najlepszych nominacji Spośród 107 wniosków na żywo Action Shorts kategorii (nie animowanym filmy) Film krótkometrażowy . 24 stycznia 2012 roku firma AMPAS nominowała film Raju jako jednego z pięciu kandydatów do tego Oscara.
Najlepsza kategoria dokumentalna
Do nominacji w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny znalazły się następujące filmy z krajów niemieckojęzycznych :
- Niemcy : Pina , reżyseria: Wim Wenders , z członkami zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch (nominacja)
- Niemcy : Jane's Journey - Jane Goodall's Journey through Life , Reżyser: Lorenz Knauer (nie nominowany)
Kategoria Najlepsze kostiumy
Niemiecka projektantka kostiumów Lisy Christl była nominowana do Oscara za pracę nad historycznym filmem Rolanda Emmericha Anonymus .
Kategoria najlepszych efektów wizualnych
Te efekty wizualne w ponad 800 ujęć filmu Hugo Cabret zostały stworzone przez niemiecką firmę Pixomondo w Stuttgarcie, Frankfurcie i Berlinie, między innymi. Film otrzymał Oscara za najlepsze efekty wizualne .
Laureaci nagród i nominacje
Najlepszy film
prezentowane przez Toma Cruise'a
- Sztuka wygrywania - Moneyball (Moneyball) - Michael De Luca , Rachael Horovitz , Brad Pitt
- Niezwykle głośno i niewiarygodnie blisko (niezwykle głośno i niewiarygodnie blisko) - Scott Rudin
- Towarzysze (koń bojowy) - Steven Spielberg , Kathleen Kennedy
- Hugo Cabret (Hugo) - Graham King , Martin Scorsese
- O północy w Paryżu - Letty Aronson , Stephen Tenenbaum
- The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants) - Jim Burke , Alexander Payne , Jim Taylor
- Pomoc - Brunson Green , Chris Columbus , Michael Barnathan
- Drzewo życia - Dede Gardner , Sarah Green , Bill Pohlad , Grant Hill
Najlepszy reżyser
przedstawione przez Michaela Douglasa
- Woody Allen - O północy w Paryżu
- Terrence Malick - Drzewo życia
- Alexander Payne - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
- Martin Scorsese - Hugo Cabret (Hugo)
Najlepszy aktor
przedstawiony przez Natalie Portman
- Demián Bichir - lepsze życie
- George Clooney - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
- Gary Oldman - królowa, król, as, szpieg ( Szpieg Tinker Tailor Soldier)
- Brad Pitt - The Art of Winning - Moneyball (Moneyball)
Najlepsza główna aktorka
przedstawione przez Colina Firtha
Meryl Streep - The Iron Lady (The Iron Lady)
- Glenn Close - Albert Nobbs
- Viola Davis - The Help
- Rooney Mara - delusion (The Girl with the Dragon Tattoo)
- Michelle Williams - Mój tydzień z Marilyn
Najlepszy aktor drugoplanowy
przedstawione przez Melissę Leo
Christopher Plummer - początkujący
- Kenneth Branagh - Mój tydzień z Marilyn
- Jonah Hill - The Art of Winning - Moneyball (Moneyball)
- Nick Nolte - wojownik
- Max von Sydow - Ekstremalnie głośno i niesamowicie blisko (Ekstremalnie głośno i niesamowicie blisko)
Najlepsza aktorka drugoplanowa
przedstawiony przez Christiana Bale'a
- Bérénice Bejo - Artysta
- Jessica Chastain - The Help
- Melissa McCarthy - Druhny (Druhny)
- Janet McTeer - Albert Nobbs
Najlepiej dostosowany skrypt
prezentowane przez Angelinę Jolie
Nat Faxon , Alexander Payne , Jim Rash - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
- Stan Chervin , Aaron Sorkin , Steven Zaillian - The Art of Winning - Moneyball (Moneyball)
- George Clooney , Grant Heslov , Beau Willimon - Idy marcowe - Dni zdrady (Idy marcowe)
- John Logan - Hugo Cabret (Hugo)
- Bridget O'Connor , Peter Straughan - królowa, król, as, szpieg ( Szpieg Tinker Tailor Soldier)
Najlepszy oryginalny scenariusz
prezentowane przez Angelinę Jolie
Woody Allen - O północy w Paryżu
- JC Chandor - The Great Crash - Margin Call (Margin Call)
- Asghar Farhadi - Nader and Simin - A Separation (Jodaeiye Nader az Simin)
- Michel Hazanavicius - Artysta
- Annie Mumolo , Kristen Wiig - Druhny (Druhny)
Najlepszy aparat
przedstawiony przez Toma Hanksa
Robert Richardson - Hugo Cabret (Hugo)
- Jeff Cronenweth - Verblendung (Dziewczyna z tatuażem smoka)
- Janusz Kamiński - Towarzysze (koń bojowy)
- Emmanuel Lubezki - Drzewo życia
- Guillaume Schiffman - Artysta
Najlepszy projekt produkcyjny
przedstawiony przez Toma Hanksa
Dante Ferretti , Francesca Lo Schiavo - Hugo Cabret (Hugo)
- Laurence Bennett , Robert Gould - Artysta
- Rick Carter , Lee Sandales - Companions (War Horse)
- Stuart Craig , Stephenie McMillan - Harry Potter i Insygnia Śmierci: część 2
- Hélène Dubreuil , Anne Seibel - O północy w Paryżu
Najlepszy projekt kostiumów
prezentowane przez Cameron Diaz i Jennifer Lopez
- Lisy Christl - Anonimowy
- Michael O'Connor - Jane Eyre
- Arianne Phillips - WE
- Sandy Powell - Hugo Cabret (Hugo)
Najlepszy makijaż
prezentowane przez Cameron Diaz i Jennifer Lopez
Mark Coulier , J.Roy Helland - Die Eiserne Lady (The Iron Lady)
- Martial Corneville , Lynn Johnston , Matthew W. Mungle - Albert Nobbs
- Nick Dudman , Amanda Knight , Lisa Tomblin - Harry Potter i Insygnia Śmierci - część 2 (Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 2)
Najlepszy wynik
prezentowane przez Penélope Cruz i Owena Wilsona
- Alberto Iglesias - Queen, King, As, Spy (Tinker Tailor Soldier Spy)
- Howard Shore - Hugo Cabret (Hugo)
- John Williams - The Adventures of Tintin - The Secret of the Unicorn (The Adventures of Tintin)
- John Williams - Companions (War Horse)
Najlepsza piosenka filmowa
prezentowane przez Willa Ferrella i Zacha Galifianakisa
„ Man or Muppet ” z The Muppets (The Muppets) - Bret McKenzie
- „ Real in Rio ” z Rio - Carlinhos Brown , Siedah Garrett , Sérgio Mendes
Najlepsze cięcie
prezentowane przez Tinę Fey i Bradley Cooper
Kirk Baxter , Angus Wall - delusion (The Girl with the Dragon Tattoo)
- Anne-Sophie Bion , Michel Hazanavicius - Artysta
- Thelma Schoonmaker - Hugo Cabret (Hugo)
- Christopher Tellefsen - The Art of Winning - Moneyball (Moneyball)
- Kevin Tent - The Descendants - Family and Other Affairs (The Descendants)
Najlepsza mieszanka dźwięków
prezentowane przez Tinę Fey i Bradley Cooper
Tom Fleischman , John Midgley - Hugo Cabret (Hugo)
- Deb Adair , Ron Bochar , Dave Giammarco , Ed Novick - Sztuka wygrywania - Moneyball (Moneyball)
- Peter J. Devlin , Jeffrey J. Haboush , Greg P. Russell , Gary Summers - Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
- Tom Johnson , Andy Nelson , Gary Rydstrom , Stuart Wilson - Companions (War Horse)
- Ren Klyce , David Parker , Bo Persson , Michael Semanick - Verblendung (The Girl with the Dragon Tattoo)
Najlepsza edycja dźwięku
prezentowane przez Tinę Fey i Bradley Cooper
Eugene Gearty , Philip Stockton - Hugo Cabret (Hugo)
- Erik Aadahl , Ethan Van der Ryn - Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
- Lon Bender , Victor Ray Ennis - Drive
- Richard Hymns , Gary Rydstrom - Companions (War Horse)
- Ren Klyce - delusion (The Girl with the Dragon Tattoo)
Najlepsze efekty wizualne
prezentowane przez Emmę Stone i Bena Stillera
Ben Grossman , Alex Henning , Robert Legato , Joss Williams - Hugo Cabret (Hugo)
- Daniel Barrett , Dan Lemmon , Joe Letteri , R. Christopher White - Planet der Apes: Prevolution (Rise of the Planet of the Apes)
- Scott Benza , Matthew Butler , Scott Farrar , John Frazier - Transformers 3 (Transformers: Dark of the Moon)
- Tim Burke , Greg Butler , John Richardson , David Vickery - Harry Potter i Insygnia Śmierci - część 2 (Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część 2)
- Swen Gillberg , Erik Nash , John Rosengrant , Dan Taylor - Real Steel
Najlepszy film animowany
przedstawiony przez Chris Rocka
- Kot w Paryżu - Jean-Loup Felicioli , Alain Gagnol
- Chico i Rita - Javier Mariscal , Fernando Trueba
- Kot w butach (Kot w butach) - Chris Miller
- Kung Fu Panda 2 - Jennifer Yuh Nelson
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
prezentowane przez Kristen Wiig , Mayę Rudolph , Ellie Kemper , Melissę McCarthy , Rose Byrne i Wendi McLendon-Covey
Fantastyczne książki latające pana Morrisa Lessmore'a - William Joyce , Brandon Oldenburg
- Poranny spacer - Sue Goffe , Grant Orchard
- Dimanche - Patrick Doyon
- La Luna - Enrico Casarosa
- Wild Life - Amanda Forbis , Wendy Tilby
Najlepszy film krótkometrażowy
prezentowane przez Kristen Wiig , Mayę Rudolph , Ellie Kemper , Melissę McCarthy , Rose Byrne i Wendi McLendon-Covey
Brzeg - Terry George , Oorlagh George
- Zesłanie Ducha Świętego - Peter McDonald , Eimear O'Kane
- Raju - Stefan Gieren , Max Zähle
- Time Freak - Andrew Bowler , Gigi Causey
- Tuba Atlantic - Hallvar Witzø - następnie zdyskwalifikowana
Najlepszy film dokumentalny
prezentowane przez Gwyneth Paltrow i Roberta Downeya Jr.
Niepokonani - Dan Lindsay , TJ Martin , Richard Middlemas
- Hell and Back Again - Danfung Dennis , Mike Lerner
- Jeśli drzewo spadnie: historia frontu wyzwolenia Ziemi - Sam Cullman , Marshall Curry
- Paradise Lost 3: Purgatory - Joe Berlinger , Bruce Sinofsky
- Pina - Gian-Piero Ringel , Wim Wenders
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
prezentowane przez Kristen Wiig , Mayę Rudolph , Ellie Kemper , Melissę McCarthy , Rose Byrne i Wendi McLendon-Covey
Saving Face - Daniel Junge , Sharmeen Obaid-Chinoy
- God Is the Bigger Elvis - Julie Anderson , Rebecca Cammisa
- Incydent w Nowym Bagdadzie - James Spies
- Cyrulik Birmingham: Żołnierz ruchu na rzecz praw obywatelskich - Gail Dolgin , Robin Fryday
- Tsunami i kwiat wiśni - Kira Carstensen , Lucy Walker
Najlepszy film obcojęzyczny
zaprezentowana przez Sandrę Bullock , częściowo po niemiecku, którą określiła jako „ mandaryński z niemieckim akcentem”
Nader and Simin - A Separation (Jodaeiye Nader az Simin) , Iran - Asghar Farhadi
- Bullhead (Rundskop) , Belgia - Michaël R. Roskam
- Hearat Shulayim , Izrael - Joseph Cedar
- W ciemności (W ciemności) , Polska - Agnieszka Holland
- Monsieur Lazhar , Kanada - Philippe Falardeau
Nagrody honorowe
- Honorowy Oscar : James Earl Jones (aktor), Dick Smith (charakteryzator)
- Nagroda Humanitarna im. Jeana Hersholta : Oprah Winfrey
Przyznanie nagród honorowych (Governors Awards) odbyło się 12 listopada 2011 r. Podczas kolacji.
Ku pamięci
Jak co roku, w 2012 roku film krótkometrażowy upamiętnił zmarłych rok wcześniej twórców. W kolejności, w jakiej zostały wyświetlone w filmie, były to:
linki internetowe
- Oscary 2012 w Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (angielski)
- Oscary 2012 winternetowej bazie filmów(angielski)
Indywidualne dowody
- ↑ Kluczowe daty ogłoszone na 84. ceremonii rozdania Oscarów na oscars.org
- ↑ Billy Crystal po raz dziewiąty moderuje galę Oscara , Welt Online od 11 listopada 2011
- ^ Spiegel Online: Brett Ratner - Naughty like Oscar
- ↑ Eddie Murphy rezygnuje z roli gospodarza Oscara . Prasa 10 listopada 2011 r
- ↑ Oskary trafiają do głosowania online na thecelebritycafe.com ( Pamiątka z 4 czerwca 2011 r. W Internet Archive ), 24 maja 2011 r.
- ↑ Bernd Michael Krannich: Oscary: Wkrótce nominowanych zostanie od pięciu do dziesięciu filmów. Serienjunkies.de , 15 czerwca 2011, obejrzano 16 czerwca 2011 .
- ↑ Informacja prasowa Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej: Nominowani do 84. ceremonii rozdania Oscarów , 24 stycznia 2012 r.
- ↑ "Breathe" wyeliminowany w wyścigu do Oscarów , Kurier , 19 stycznia 2012
- ↑ Ze snu Oscara , Tages-Anzeiger , 19 stycznia 2012
- ↑ 63 kraje w wyścigu o Oscara za granicą na kleinezeitung.at ( Memento z 28 kwietnia 2014 w Internet Archive ), 14 października 2011
- ↑ Informacja prasowa Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej: Nominowani do 84. ceremonii rozdania Oscarów , 24 stycznia 2012 r.
- ↑ Komunikat prasowy Hamburg Media School: Waiting for Oscar ( pamiątka z 17 marca 2013 r. W Internet Archive ), 24 stycznia 2012 r.
- ↑ 15 Postęp filmów dokumentalnych w 2011 Oscar® Race , informacja prasowa AMPAS, 18 listopada 2011
- ↑ Informacja prasowa Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej: Nominowani do 84. ceremonii rozdania Oscarów , 24 stycznia 2012 r.
- ↑ Animation World Network, listopad 2011: A VFX & 3-D Convergence for Hugo ( Memento z 15 marca 2012 w Internet Archive ), dostęp 15 marca 2012.
- ↑ Oscar waży: Brak nominacji Brada Pitta za `` Drzewo życia ''
- ↑ James Earl Jones, Dick Smith i Oprah Winfrey otrzymają nagrody gubernatorów Akademii , komunikat prasowy AMPAS z 2 sierpnia 2011 r.
Przypisy
- ↑ Zgodnie ze statutem AMPAS nie więcej niż trzech producentów może zostać nominowanych w kategorii Najlepszy Film . Zrobiono wyjątek dla The Tree of Life i zatwierdzono czwartego producenta. Brad Pitt, który był piątym producentem, musiał zrezygnować z nominacji do The Tree of Life .