Autostrada Transkanadyjska
Autostrada Trans-Canada w Kanadzie | |
Trans-Canada Highway (angielski) Trasa Transcanadienne (francuski) | |
mapa | |
Podstawowe dane | |
Operator: | |
Początek ulicy: |
Wiktoria ( 48 ° 24 ′ 32 ″ N , 123 ° 22 ′ 9 ″ W ) |
Koniec ulicy: |
St. Johns ( 47 ° 36 ′ 36 " N , 52 ° 40 ′ 55 " W ) |
Całkowita długość: | 8030 km |
Zachodni kraniec południowej trasy w Victorii, Kolumbia Brytyjska |
Autostrada Trans-Canada (TCH; French Route Transcanadienne ) to jedyna federalna autostrada w Kanadzie , która z kilkoma odgałęzieniami tworzy system połączeń przez dziesięć prowincji kraju. Z ponad 7000 km, TCH jest zarówno jedynym ciągłym transkontynentalnym połączeniem drogowym w Kanadzie, jak i trzecim najdłuższym połączeniem drogowym na świecie.Tylko „ droga transsyberyjska ” w Rosji i autostrada 1 w Australii są dłuższe niż TCH. Żółtej Highwaytworzy północną gałąź TCH w zachodnich prowincjach. Autostrada Trans-Canada została otwarta w 1962 roku, ale została ukończona dopiero w 1970 roku. W międzyczasie został w dużej mierze rozbudowany do czterech pasów ruchu i pozbawiony skrzyżowań.
Szczegóły trasy
Zachodnie wybrzeże Winnipeg
W czterech zachodnich prowincjach Kanady autostrada przebiega, w większości oddzielnie, trasą północną i południową.
Trasa północna
Trasa północna zaczyna się w Masset na Graham Island i od Prince Rupert na kontynencie biegnie wzdłuż British Columbia Highway 16 do granicy z Albertą. Następnie prowadzi na długości 534 km, jako Alberta Highway 16 w poprzek w kierunku zachód-wschód przez Albertę, gdzie mija Edmonton . W Lloydminster trasa północna zmienia się z Alberty do Saskatchewan i przecina prowincję jako Saskatchewan Highway 16 . Dotyczy to również Saskatoon , największego miasta w prowincji. Po dotarciu do Manitoby mija prowincję jako Autostrada Manitoba 16 . W Portage la Prairie spotyka się z Manitoba Highway 1, a tym samym z południową trasą Trans-Canada Highway w zachodnich prowincjach. Stamtąd obie trasy biegną razem do Winnipeg.
Trasa południowa
Trasa południowa drogi, zwanej Highway 1 w czterech zachodnich prowincji, zaczyna się w Victorii , Kolumbia Brytyjska i biegnie na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża z Vancouver Island do Nanaimo na następny 99 km . Trasa promowa (patrz BC Ferries ) łączy drogę z Zachodnim Vancouver . Po przekroczeniu obszaru metropolitalnego Vancouver skręca na wschód przez 170 km do Hope . Następnie zmienia kierunek na północ na 186 km. Teraz prowadzi w kierunku wschodnim przez Kamloops , Banff , Calgary , Regina do Winnipeg .
Winnipeg-Ottawa
Droga biegnie teraz z Winnipeg przez 205 km w kierunku wschodnim do Kenory. Istniejąca odnoga ciągnie się 136 km na wschód do Dryden . Na Deszczowej Rzece zaczyna się nowa gałąź , która prowadzi do Fort Frances. 282 km dalej na wschód obie gałęzie spotykają się ponownie. Kolejne 65 km - choć w kierunku południowo-wschodnim - dalej przez Thunder Bay . Tam droga skręca na północny wschód i utrzymuje ten kierunek przez 115 km, gdzie ponownie rozdziela się w Nipigon .
Trasa Północna (Autostrada 11)
Trasa północna ( Autostrada 11 ) biegnie ponad 614 km przez północne Ontario do Cochrane. Następnie droga ponownie skręca na południowy wschód, aż do miejscowości New Liskeard, a następnie na południe do North Bay .
Tam spotyka się z autostradą 17, jak nazywa się południowa trasa z Nipigon do North Bay.
Generał
Większość obszaru Ontario ma ogólne ograniczenie prędkości do 90 km/h na autostradzie Trans-Canada Highway, 80 km/h na trasie Central Ontario Route i 100 km/h na autostradach .
Ottawa-Moncton
Z Ottawy TCH biegnie 206 km na wschód do Montrealu . Następnie podąża Autoroute 25 na południe, przecina rzekę St. Lawrence i kontynuuje przez 257 km jako Autoroute 20 w kierunku północno-wschodnim do Lévis .
Moncton-Północne Sydney
Z Moncton droga rozgałęzia się na 54 km na południowy wschód. Znajduje się w Atlac na granicy prowincji Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja . Stąd główna trasa biegnie dalej jako Newbrunswick Highway 2, w dużej mierze równolegle do rzeki Saint John i stolicy, Fredericton . 70-kilometrowa boczna trasa znana jako Highway 16 prowadzi do Mostu Konfederacji na przylądku Jourimain.
Wyspa Księcia Edwarda
Po przekroczeniu cieśniny Northumberland, Borden-Carleton podąża 110 km przez południową Wyspę Księcia Edwarda. Droga nazywana jest tutaj autostradą 1. Następnie prowadzi do Charlottetown . Tam, na Wood Islands, rozpoczyna się 26-kilometrowa trasa promowa obsługiwana przez Northumberland Ferries Ltd., która przecina Cieśninę Northumberland do Caribou w Nowej Szkocji (w pobliżu Pictou). 19 km na południe od Caribou droga łączy się z „bezpośrednią” trasą Trans-Canada Highway (Highway 104) jako Highway 106 w Westerville (w pobliżu New Glasgow).
Nowa Szkocja
Od granicy z New Brunswick autostrada Trans-Canada prowadzi na wschód, gdzie biegnie wzdłuż autostrady 104. Następnie spotyka autostradę 102 w pobliżu Truro, którą podąża do Halifax. Ta 30-kilometrowa trasa podlega podatkowi w wysokości czterech dolarów (za pojazd).
Port aux Basques-St. Jana
Z North Sydney istnieje 177 km trasa promowa do Nowej Fundlandii . Po przybyciu do portu kanałowego Port aux Basques autostrada Trans-Canada przejmie trasę z autostrady 1 na 219 km. Prowadzi ona na północny wschód przez Corner Brook, następnie biegnie przez 352 km na wschód przez Gander i kończy się 334 km dalej na południowy wschód w St. John's .
Koncepcja „mili zero”
Nie ma oficjalnego przebiegu, więc na obu końcach jest pierwsza mila. W St. John's centrum rozrywki Mile One Center znajduje się na początku lub końcu autostrady Trans-Canada. W Victorii znajduje się pomnik z napisem MILE 0 .
linki internetowe
- Trans-Canada Highway ( angielski, francuski ) W: The Canadian Encyclopedia .
- Dokument NFB „Najdłuższa droga” (angielski)
- CBC Digital Archives - Trans-Canada Highway: Bridging the Distance (angielski)