8. Armia Gwardii (rosyjskie siły zbrojne)
8. Armia Gwardii | |
---|---|
Duży emblemat 8. Armii Gwardii | |
Skład | 5 maja 1943 |
Kraj |
ZSRR Rosja |
Siły zbrojne |
RA 1943–1946 CA 1946–1992 Rosyjskie Siły Zbrojne 2017 |
Siły zbrojne | armia |
Rodzaj | Duże stowarzyszenie |
Struktura | Zobacz zarys |
Oddziały podporządkowane |
4 dywizje, różne samodzielne brygady, pułki i bataliony |
Kwatera Główna | Nohra (1945 do 1991) |
Tradycja | 62 Armia (poprzednik) |
Numer bagażnika | 61877 |
Nagrody | |
dowódca | |
Ważni dowódcy |
zobacz listę |
8-ci Straż Army (krótka: 8-sza GA / Troop Jednostka №: 61.877) był częścią radzieckiego i rosyjskich sił lądowych . Podlegała Grupie Sowieckich Sił Zbrojnych w Niemczech lub Zachodniej Grupie Wojsk (GSSD/WGT) i została wycofana do Rosji do października 1992 roku, a następnie rozwiązana. Kwatera główna armii znajdowała się w Nohra . Głównym stowarzyszenie został przemianowany kilka razy , ponieważ został utworzony w II wojnie światowej . Nazwa w chwili rozwiązania brzmiała 8. Armia Gwardii ( ros. 8-ja gwardeiskaja ordena Lenina armija )
Główne stowarzyszenie od momentu powstania nosi następujące nazwy:
- 62 Armia 1942-1943 (10 lipca 1942, pierwsza formacja z 7 Armii Rezerwowej )
- 8 Armia Gwardii 1943-1991 (16 kwietnia 1943, przemianowana)
- 8. Korpus Armii Gwardii 1992 (reorganizacja i reorganizacja)
- 8 Armia Gwardii 2017 (Renesans używający tradycyjnej nazwy)
Druga wojna światowa
Pierwsza formacja 62 Armii odbyła się zgodnie z zarządzeniem Dowództwa Dowództwa Naczelnego Wodza nr 170465 Armii Czerwonej z 9 lipca 1942 r. na bazie 7 Armii Rezerwowej z bezpośrednim podporządkowaniem Sztabu . Początkowe wyposażenie 62. A obejmowało pięć dywizji strzelców, brygadę czołgów oraz kilka oddziałów i jednostek artylerii.
16 kwietnia 1943 r. 62 Armię przemianowano na 8 Armię Gwardii i w maju przydzielono do Frontu Południowo-Zachodniego pod dowództwem generała Malinowskiego . Początkowo utworzona z 28. i 29. Korpusu Strzelców Gwardii, armia zajęła pozycje obronne na północ od Słowiańska wzdłuż prawego brzegu Górnego Dońca . Następnie nastąpił przełom w rejonie Isjum - Barvenkowo ( 17-27 lipca) i udział w operacji Zagłębia Donieckiego (13 sierpnia - 22 września 1943). Podczas bitwy na linii Dniepru 14 października armia wraz z innymi siłami zdołała wyzwolić Zaporoże . Na południe od Dniepropietrowsku Dniepru został przekreślony i przyczółek został zbudowany na prawym brzegu. Od tego czasu 8. Armia Gwardii została przydzielona do 28. i 29. oraz 4. Korpusu Strzelców Gwardii.
Od 20 października 1943 r. armia działała w ramach 3 Frontu Ukraińskiego i rozpoczęła ofensywę w listopadzie, atak na Krzywy Róg , a następnie bitwy pozycyjne na północ od niemieckiego przyczółka pod Nikopolem i udział w operacji Bereznegovatoje-Snigiriov ( 6) -18 kwietnia) marzec 1944). W dniu 10 kwietnia oddziały wojska, we współpracy z formacjami z 5 Armia Uderzeniowa The 6. Armii i zmechanizowane grupa kawalerii Pliyev , wyzwoliła miasto portu Odessa , a następnie dotrzeć do granicy rumuńskiej przy ujściu do Dniestru , gdzie rozpoczęli walkę pozycyjną .
8. Armia Gwardii weszła do rezerwy Stawka 8 lipca 1944 r., a następnie została przeniesiona do 1. Frontu Białoruskiego (gen. pułkownik KK Rokossowski ) w rejonie na zachód od Kowla . Od 18 lipca do 2 sierpnia oddziały wartownicze armii walczyły w rejonie Lubomla podczas operacji Lublin-Brześć , przekroczyły zachodni Bug i wzięły udział w wyzwoleniu Lublina (24 lipca). Wojska przekroczyły Wisłę na południe od Warszawy i na początku sierpnia utworzyły przyczółek pod Magnuszewem . Od 5 sierpnia niemieckie kontrataki rozpoczęły 1 Dywizja Pancerna Spadochronowa Hermann Göring i 19 Dywizja Pancerna . Polska 1 Armia została również wezwana do wzmocnienia 8 Armii Gwardii , której 2 i 3 Dywizja Piechoty wkroczyła na przyczółek między 6 a 9 sierpnia.
Po ponownym przybyciu wojsk 5 Armii Uderzeniowej pod koniec października, główna ofensywa Armii Czerwonej odbyła się 12 stycznia 1945 r. w ramach operacji Wisła-Odra . 8 Armia Gwardii przedarła się przez front niemiecki po obu stronach Pilicy, a następnie przebiła się w kierunku Tomaszowa . Na początku lutego udało się wznieść pierwsze przyczółki na zachodnim brzegu Odry .
Struktura 16 kwietnia 1945 r.
4. Korpus Strzelców Gwardii generał porucznik Wasilij Afanasjewitsch Glasunow
- 35 Dywizja Strzelców Gwardii, pułkownik Nikołaj Pietrowicz Grigorijew
- 47 Dywizja Strzelców Gwardii, generał porucznik Wasilij M. Tschugejew
- 57 Dywizja Strzelców Gwardii, generał dywizji Piotr Josifowitsch Salisjuk
28. Korpus Strzelców Gwardii generał porucznik Aleksander Iwanowicz Ryschow
- 39 Dywizja Strzelców Gwardii, pułkownik Jefim Timofajewicz Marschenko
- 79 Dywizja Strzelców Gwardii, generał dywizji Leonid Iwanowicz Bagin
- 88 Dywizja Strzelców Gwardii, generał dywizji Boris Nikiforewitsch Pankow
29th Guards Rifle Corps generał porucznik Afanasi Dmitrievich Shemenkov
- 27 Dywizja Strzelców Gwardii, generał dywizji Wiktor S. Glebow
- 74. Dywizja Strzelców Gwardii, generał dywizji Dmitri I. Bakanov
- 82 Dywizja Strzelców Gwardii, generał dywizji Georgi I. Khetargurov
W kwietniu 1945 r. armia została zgromadzona na przyczółku Küstriner na zachodnim brzegu i dokonała operacyjnego przełomu w bitwie nad Odrą wraz z 1 Gwardyjską Armią Pancerną . Oddziały wojskowe odegrały wówczas główną rolę w późniejszej operacji berlińskiej w rejonie Küstrin (16 kwietnia - 8 maja 1945 r.). Pod koniec II wojny światowej 8. Armia Gwardii należy do grupy sowieckich sił okupacyjnych w Niemczech zgodnie z wytycznymi Naczelnego Dowództwa Nr 11095 z dnia 29 maja 1945 r.
Okres powojenny
Po zakończeniu wojny w 1945 roku 8. Armia Gwardii należała do grupy sowieckich sił zbrojnych w Niemczech i stacjonowała głównie na południu NRD (dzielnice Halle, Lipsk i Erfurt). Tutaj również nazywała siebie „Armią Stalingradską”. Został rozwiązany w wyniku wycofania się rosyjskich sił zbrojnych z Niemiec w lipcu 1992 roku.
8 Armia Gwardii zachowała swoją nazwę, dopóki nie została przegrupowana i rozwiązana w 1992 roku. Jednak z jednostek, oddziałów i stowarzyszeń utworzono 8. Korpus Armii Gwardii (znany również jako „Korpus Wołgogradzki”). W 2017 roku ponownie założono duże stowarzyszenie pod nazwą 8 Armia Gwardii.
Po wojnie armia została podporządkowana GSSD/WGT, z siedzibą w Nohra koło Weimaru , która pozostała tu do wycofania się w 1992 roku.
Dowódca armii
- W czasie II wojny światowej
- Tschuikow, Wassili I. (kwiecień 1943 - październik 1943) - generał broni (GenLt)
- Maslennikow, Ivan I. (październik 1943 - listopad 1943) - generał pułkownik gwardii (Garde-GenOberst)
- Tschuikow, Wassili I. (listopad 1943 - 9 maja 1945) - dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego i pułkownik gwardii
Szefowie Sztabów
- Generał dywizji Nikołaj Iwanowicz Kryłow (17 kwietnia - 14 maja 1943)
- Generał dywizji Vladimir Yakovlyevich Vladimirov (14 maja 1943 - 27 marca 1944)
- Generał dywizji Iwan Kondratiewicz Krawcow (27 marca 1944 - 12 kwietnia 1944)
- Pułkownik Witalij Andriejewicz Beljawski (12 kwietnia 1944 - 2 maja 1944)
- Generał dywizji Siergiej Antonowicz Bobruk (3 maja 1944 - 27 maja 1944)
- Generał dywizji Vitali Andrejewitsch Beljawski (27 maja 1944 - 9 maja 1945)
- 1945 do 1992
- Tschuikow, Wassili I. (do lipca 1946) - dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego i pułkownik gwardii
- Boldin, Iwan W. (lipiec 1946 - marzec 1951) - Guard GenOberst
- Goryachev, Sergei Georgievich (marzec 1951 - grudzień 1953) - pułkownik gwardii
- Tschistjakow, Ivan M. (grudzień 1953 - wrzesień 1954) - dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego i pułkownik gwardii
- Chetagurow, Georgi I (wrzesień 1954 - kwiecień 1958) - Bohater Związku Radzieckiego i Gwardia GenLt
- Schawrow, Iwan Jegorowitsch (kwiecień 1958 - marzec 1960) - GenLt
- Tolubko, Wladimir F. (marzec 1960 - październik 1963) - Bohater Związku Radzieckiego i Gwardia GenLt
- Schawrow, Iwan Jegorowitsch (kwiecień 1958 - marzec 1960) - Guard GenLt
- ? (marzec 1960 - kwiecień 1964)
- Schurupow, Alexander Georgievich (październik 1964 - kwiecień 1968) - Guard GenLt
- Jurpolski, Iwan Iwanowitsch (kwiecień 1968 - grudzień 1969) - Guard GenLt
- Viktorov, Viktor Viktorovich (grudzień 1969 - lipiec 1972) - Gwardia GenLt sił pancernych
- Matvijenko, Andrei Michailowitsch (sierpień 1972 - grudzień 1975) - Guard GenLt
- Wołkoński, Iwan Pietrowicz (grudzień 1975 - marzec 1978) - Guard GenLt
- Betechtin, Anatoli Wladimirowitsch (marzec 1978 - czerwiec 1981) - Garde-GenLt
- Kowtunow, Alexander Wassiljewitsch (czerwiec 1981 - sierpień 1983) - Garde-GenLt
- Kryłów, Jewgienij Iwanowicz (sierpień 1983 - lipiec 1985) - Garde-GenLt
- Achałow, Władysław Aleksiejewitsch (lipiec 1985 - grudzień 1987) - Guard-GenLt
- Kowen, Nikolai Adamowitsch (1987-1989) - Garde-GenLt (zginął w śmiertelnym wypadku samochodowym)
- Kowaljow, Leonid Illarionowitsch (październik 1989 - grudzień 1990) - Garde-GenLt
- Issajew, Wassili Iwanowitsch (grudzień 1990 - 1992) - Garde-GenLt
- Sossedow, Wassili Pietrowicz (1992 - czerwiec 1993) - Garde-GenLt
Armia
W 1991 (WGT)
8 Armia Gwardii należała do zachodniej grupy wojsk do czasu wycofania się (1992 wycofanie w rejon Wołgogradu , przekwalifikowanie do korpusu wojskowego , reorganizacja w 1993 roku) i miała następujący byt (dywizje niepełne):
Bezpośredni podwładni
opis | Lokalizacja | Nazwa okładki | Oddział № | komentarz | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Kwatera główna armii | Nohra | "Oktawka" | 61877 | także personel wojska ; 1992 przeniósł się do Wołgogradu i zreorganizował | ||
227. Samodzielny Batalion Straży i Bezpieczeństwa | Nohra | 66017 | ||||
119. Niezależny Pułk Pancerny | Bad Langensalza | «Piła» |
|
Wydrukowano w 1990 r. | ||
336. Samodzielny Pułk Śmigłowców Bojowych | Nohra | „Galja, Nagar” | 06944 | 40 x Mi-24 , 9 x Mi-8 ; Wycofanie się do Worotyńska , Moskiewskiego Okręgu Wojskowego | ||
486. Samodzielny Pułk Śmigłowców Bojowych | «Turnirnyi» | 40816 | 45 × Мi-24, 34 × Мi-8, wycofanie do obwodu kurskiego, reklasyfikacja 2001 | |||
298. Samodzielna eskadra śmigłowcowa | Obóz w Haßleben | „Mucha, Uksus” | 13797 | 3 × i-8, 2 × Mi-6 , 2 × Мi-24K, 2 × Мi-24 | ||
11. Brygada Rakietowa | Weissenfels | « Buntar » | 57574 |
|
||
449. Brygada Rakietowa | Arnstadt | «Teiwo» | 93861 | SS-21 Skarabeusz (9К79 "Точка"), 10 × R-145BM ; przeniesiony do Yasnaya ( Olowjannaja 4) | ||
18. brygada rakiet przeciwlotniczych | Gotha | 64490 | Wycofanie się do Priosersk | |||
390. brygada artylerii | Ohrdruf | «Litan» | 17439 | 2 × 2S5 , 5 × PRP-3 , 12 × 1W18 , 4 × 1W19 , 1 × R-145BM, 2 × BTR-60 | ||
519. Samodzielna dywizja rakiet przeciwlotniczych | Meningen | 65453 | ||||
943. Niezależna dywizja przeciwpancerna | Altenburg | 50400 | w sensie Panzerjägerabteilung | |||
194. Samodzielny Pułk Radiowy | Weimar | «Deschnik» | 38769 | Wycofanie się do Alakurtti | ||
46. Samodzielny Batalion Radiotechniczny | Nohra | „Shargon” | 35142 | 1 × R-145BM | ||
687. Samodzielny Batalion EloKa | Frankendorf | |||||
91. Samodzielny Pułk Telekomunikacyjny | Weimar | 66670 | 7 x R-145BM, 1 x R-156BTR , 3 x P-240BT ; Wycofanie się do Krasnodaru w ramach 67 Korpusu Armii w Północnokaukaskim Okręgu Wojskowym | |||
446. Niezależny Batalion Kabli Radiowych Radio | Naumburg (Saale) | «Gridlik» | 67275 | |||
325. Samodzielny Batalion Inżynieryjny | Gera | 43505 | ||||
722. Samodzielny Batalion Inżynierów Holowników | Halle (Saale) | 97903 | ||||
65. Samodzielny Pułk Mostów Pontonowych | Merseburg | 17064 | według innego źródła: Kochstedt koło Dessau; Wycofanie się do Dalnerechensk | |||
134. Samodzielny Batalion Rozpoznania Chemicznego | Gera | 17451 | ||||
116. brygada logistyczna | Altenburg | 25730 | ||||
173. Samodzielny Batalion Remontowo-Remontowy | Chemnitz-Markersdorf | 41485 | ||||
202. Samodzielny Batalion Remontowo-Remontowy | Oberlungwitz | „Efiroplast” | 71238 | Wycofanie się do Słowiańska na Kubanie | ||
900. Samodzielny Batalion Szturmowy Powietrzny | Lipsk-Schönau | 60370 | według innych źródeł: Haßleben | |||
794. Niezależna Kompania Rozpoznawcza Specnazu | Nohra | 30229 | przeniesiony do Isjasława (Ukraińska SRR) w listopadzie 1990 | |||
Zespół wokalno-taneczny | Nohra | «Pajalnik» | 62930 |
27 Dywizja Strzelców Gwardii-Mot
opis | Lokalizacja | Nazwa okładki | Oddział № | komentarz | ||
---|---|---|---|---|---|---|
27 Dywizja Strzelców Gwardii-Mot | Halle (Saale) | «Kaługa» | 35100 | |||
Przywództwo dywizji | 1x PRP-3 , 1x R-145BM , 1xR-156BTR, 1xMT-LB | |||||
68 Pułk Strzelców Gwardii Mot | Halle (Saale) | «Bankog» | 35075 | |||
243. pułk strzelców gwardii Mot | Halle (Saale) | «Tekstowik» | 47290 | |||
244 Pułk Strzelców Gwardii Mot Mo | Schlotheim | «Gwostyka» | 58464 | |||
28 Pułk Pancerny | Halle (Saale) | «Biometria» | 58616 | |||
54 Pułk Artylerii Czołgów Gwardii | Halle (Saale) | „Olchowy” | 58871 | |||
286 Pułk Pocisków Przeciwlotniczych Gwardii | Halle (Saale) | "Astrograf" | 60835 | |||
31. Samodzielny Batalion Czołgów | Halle (Saale) | „Akzentołg” | 42242 | Reklasyfikacja 1986 | ||
480. Samodzielna dywizja artylerii przeciwpancernej | Halle (Saale) | 06208 | w sensie Panzerjägerabteilung | |||
5. Samodzielny Batalion Rozpoznawczy | Miluza | „Pereselenez” | 60495 | 14x BMP-1 , 8xBMP-1K , 11x BTR-60 , 3x R-145BM , 2xМТ-LB | ||
35 Samodzielny Gwardyjski Batalion Telekomunikacyjny | Halle (Saale) | «Naftol» | 61159 | |||
29 samodzielny batalion inżynierów klasy | Halle (Saale) | «Oryginalny» | 61119 | |||
367. Samodzielny Batalion Obrony Chemicznej | Halle (Saale) | Akcentologia | 25476 | Wystawione w 1986 r. | ||
1126. Samodzielny batalion logistyczny | Teutschenthal | «Adaptuji» | 61164 | |||
44. Samodzielny Batalion Remontowo-Remontowy | "Agregat" | 24562 | ||||
21 Samodzielny Batalion Medyczny | «Gambusija» | 60497 | ||||
Czołg podstawowy = 225; Bojowy wóz piechoty = 343 (BMP); transporter opancerzony = 147 (BTR); Artyleria czołgowa = 108 (SAU) i działa przeciwpancerne = 18; Zaprawa = 54; Wielokrotna wyrzutnia rakiet = 18 (RSSO) |
39. GMSD, 57. GMSD i 79. GPD
Podziały były niekompletne.
- 39. Gwardia Mot. Dywizja Strzelców ( Ohrdruf )
- 57 Dywizja Strzelców Gwardii Mot ( Naumburg )
- 170 Pułk Strzelców Gwardii Mot (Naumburg)
- 174 Pułk Strzelców Gwardii Mot ( Weißenfels )
- 241 Pułk Strzelców Gwardii Mot ( Lipsk )
- 57 Pułk Pancerny Gwardii ( Zeitz )
- 128 pułk artylerii czołgów gwardii (Zeitz)
- 79 Dywizja Pancerna Gwardii ( Jena )
- 17 Pułk Pancerny Gwardii ( Saalfeld )
- 45 Pułk Pancerny Gwardii (Weimar)
- 211 Pułk Pancerny (Jena)
- 247 Pułk Strzelców Gwardii Mot (Weimar)
- 172. pułk artylerii czołgów gwardii ( Rudolstadt )
Zobacz też
literatura
- Wasilij Tschuikow : Gwardziści w drodze do Berlina. Wydawnictwo wojskowe NRD, Berlin 1980.
- Wojska radzieckie w Niemczech 1945-1994. Wydawnictwo Junge Garde, Moskwa 1994, ISBN 5-235-02221-1 .
linki internetowe
- Grupa Sowieckich Sił Zbrojnych w Niemczech, GSSD (rosyjski)
- Wykaz wszystkich stowarzyszeń i jednostek z końca lat 80. / początku lat 90. (rosyjski)
- 8. Armia Gwardii, wycofanie 117. MotSchützenregiment z Meiningen 1991, Część 1 , Część 2 , Część 3 Trzyczęściowy raport ZDF , opublikowany na Youtube .
- Baza danych lokalizacji dla NVA / GSSD. MGFA Bundeswehry
Indywidualne dowody
- ^ Wojska radzieckie w Niemczech 1945-1994, album pamiątkowy, wydanie Moskwa, opublikowane przez "Jang Guard", 1994; ISBN 5-235-02221-1 , strony 15-22.