Osoba o szczególnych zasługach kulturowych
Nagroda dla Zasłużony Kultury ( Jap. 文化功労者, Bunka Kōrōsha został wprowadzony do osoby, która zajmuje się rozwojem i postępem kultury w szczególności aw największym stopniu) Japonii zdobył darowiznę pieniężną w postaci honorowym Pensja: zgodnie z prawem, order kulturalny nadany przez cesarza nie może być łączony z darowizną pieniężną. Nagroda przyznawana jest od 1951 roku, dzięki czemu dotychczasowi odznaczeni orderami kultury zostali następnie powołani jako osoby o szczególnych zasługach kulturowych, aby i oni mogli skorzystać z darowizny pieniężnej. Co roku honoruje się około 15 osób, niektóre z nich – od lat 70. – w tym samym czasie, co wyższy porządek kulturowy .
Nominacji osoby o szczególnych zasługach kulturowych dokonuje Minister Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii i jest uważane w Japonii za znaczące wyróżnienie. Nagroda jest dożywotnia i obejmuje wypłatę emerytury w wysokości 3,5 miliona jenów (ok. 34 000 euro, 2011) rocznie. Całkowity koszt tych wypłat emerytur w 2009 roku wyniósł około 800 milionów jenów. Wypłatę i jej wysokość reguluje ustawa emerytalna dla osób o szczególnych zasługach kulturowych (文化 功 労 者 年金 法, Bunka Kōrōsha Nenkinhō ). Suma 3,5 miliona jenów została ustalona w 1982 r. w przepisach wykonawczych do ustawy emerytalnej (文化 功 労 者 年金 法 令, Bunka Kōrōsha Nenkinhō Shikōrei ).
Komisja selekcyjna złożona z profesorów i pisarzy uniwersyteckich dokonuje wstępnej selekcji kandydatów, z której minister wybiera laureatów . Laureaci nagród zostaną ogłoszeni wraz z ogłoszeniem laureatów japońskiego Orderu Kultury 3 listopada, w Dzień Kultury . Od kilku lat nagroda uwzględnia nie tylko dziedziny sztuki i nauki, ale także film, rękodzieło, sport i inne. Narodowość laureatów nie jest kryterium wykluczenia, ale zdarza się to rzadko: do tej pory nagrodę przyznano trzem nie-Japończykom: w 1999 r. Marius Berthus Jansen, w 2002 r. Donald Keene i w 2010 r. Wáng Zhēnzhì ( Sadaharu Och ).
Do listopada 2016 roku nagrodę otrzymały 842 osoby.
Pełna lista osób o szczególnych zasługach kulturowych
1951 do 1959
- 1951: Honda Kotaro (fizyk i metalurg) - Sasaki Nobutsuna (pisarz) - Yokoyama Taikan (malarz) - Takagi Teiji (matematyk) - Kawai Gyokudo (malarz) - Sasaki Takaoki (lekarz) - Itō Chuta (architekt) - Asahina Yasuhiko (chemik ) - Yukawa Hideki (fizyk) - Wada Eisaku (malarz) - Tanakadate Aikitsu (geofizyk) - Okabe Kinjirō (inżynier elektryk) - Shiga Kiyoshi (lekarz, bakteriolog) - Nakada Kaoru (prawnik) - Tawara Kuniichi (metalurg) - Kihara Hitoshi ( Genetyk) - Hasegawa Nyozekan (dziennikarz) - Asakura Fumio (rzeźbiarz) - Yasuda Yukihiko (malarz) - Tsuda Sōkichi (historyk) - Daisetz Teitaro Suzuki (buddholog) - Okada Takematsu (meteorolog) - Majima Riko (chemik) - Tanizaki (pisarz) - Shiga Naoya (pisarz) - Makino Eiichi (prawnik) - Tanabe Hajime (filozof) - Fujii Kenjirō (botanik, genetyk) - Mishima Tokushichi (metalurg) - Kobayashi Kokei (malarz) - Doi Bansui (poeta) Hakuchō - Masamune (pisarz, dramaturg) - śr Tsuda Kensuke (patolog) - Makino Tomitarō (botanik)
- 1952: Kunio Yanagita (antropolog) - Kikuchi Seishi (fizyk) - Mokichi Saito (poeta) - Saneatsu Mushanokōji (pisarze, malarze) - Nakamura Kichiemon I ( Kabuki aktor) - Umehara Ryuzaburo (malarz) - Kumagai Taizo (lekarze) - Sasaki Soichi (prawnik) - Tsuji Zennosuke (historyk) - Shin'ichirō Tomonaga (fizyk) - Nagai Kafu (dramaturg, eseista) - Yasui Sotaro (malarz) - Ui Hakju (mnich Buddhologist) - Yabe Hisakatsu (geoscientist) - Yamazaki Chūun (Rzeźbiarz )
- 1953: Andō Hirotarō (agronom) - Itaya Hazan (garncarz) - Ogawa Mimei (autor dzieci) - Kanbe Masao (prawnik, ekonomista) - Katori Hotsuma ( caster , pisarz) - Kita Roppeita (aktor Nō) - Kitajima Taichi (lekarz, bakteriolog) ) - Nakamura Seiji (fizyk) - Haneda Tōru (historyk) - Yamada Yoshio (lingwista)
- 1954: Katsunuma Seizo (lekarz) - Kaburagi Kiyokata (malarz) - Kindaichi Kyosuke (językoznawca) - Shiota Hiroshige (chirurg) - Takahama Kyoshi (pisarz) - Hagihara Yusuke (astronom) - Hirakushi Denchū (rzeźbiarz) - Matsumura Shōnen - Yamada Kōsaku ( kompozytor) - Yamada Saburō (prawnik)
- 1955: Ōtani Takejirō (biznesmen) - Kitamura Rokurō (Onnagata) - Shibusawa Motoji (inżynier elektryk) - Kineya Jōkan II ( gracz Shamisen ) - Hiranuma Ryōzō (biznesmen, polityk) - Futaki Kenzō (lekarz) - Maeda Seison (malarz) - Masumoto Hakaru (fizyk) - Yamashita Shintarō (malarz) - Watsuji Tetsurō (filozof)
- 1956: Komori Shichirō (urzędnik pocztowy) - Sakamoto Hanjirō (malarz) - Maki Yūkō (góral) - Shinmura Izuru (lingwista) - Furuhata Tanemoto ( lekarz sądowy) - Murakami Takejirō (metalurg) - Yagi Hidetsugu (fizyk)
- 1957: Ogata Tomozaburō (patolog) - Kubota Mantarō (pisarz) - Kodaira Kunihiko (matematyk) - Nishiyama Suishō (malarz) - Yoshizumi Kosaburō (śpiewak ballad) - Katō Yogorō (chemik) - Shioiri Matsusaburō (naukowiec glebowy) - Nakazawa (malarz) ) - Yanagi Muneyoshi (filozof religijny) - Wada Sanzō (malarz)
- 1958: Kitamura Seibō (rzeźbiarz) - Kondō Heizaburō (farmakolog) - Nozoe Tetsuo (chemik) - Matsubayashi Keigetsu (malarz) - Kameyama Naoto (chemik) - Suzuki Torao (literaturoznawca) - Takahashi Satomi (filozof) - Andō Kō (skrzypek) - Kubota Utsubo (poeta) - Wada Sanzō (malarz)
- 1959: Kawabata Ryūshi (malarz) - Koizumi Shinzō (ekonomista) - Niwa Yasujirō (inżynier elektryk) - Satomi Ton (pisarz) - Yoshida Tomizō (lekarz) - Itō Seiya (naukowiec rolniczy) - Ichikawa Sanki (angielski uczony ) - Ueno Naoteru ( filozof) - Tsuji Hisashi (malarz) - Yashida Bungorō (lalkarz)
1960 do 1969
- 1960: Oka Kiyoshi (matematyk) - Satō Haruo (poeta) - Tanaka Kōtarō (prawnik) - Yoshikawa Eiji (pisarz) - Imamura Arao (lekarz) - Ono Akimasa (inżynier mechanik) - Tanaka Kan'ichi (psycholog edukacyjny) - Takeuchi Yoshio (orientalista, filozof) - Toyotake Yamashirono Shōjō (lalkarz) - Bandō Mitsugorō (aktor Kabuki)
- 1961: Kawabata Yasunari (pisarz) - Tomimoto Kenkichi (sztuka ceramik) - Domoto Insho (malarz) - Fukuda Heihachirō (malarz) - Mizushima Sanichirō (chemik) - Amano Teiyū (filozof, pedagog) - Tanaka Yoshi (chemik) - Kotake Yashiro ( biochemik) ) - Ishihara Shinobu (lekarz) - Mifune Kyūzō (judoka)
- 1962: Umezawa Hamao (mikrobiolog) - Okumura Togyū (malarz) - Kuwada Yoshinari (biolog) - Nakamura Gakuryō (malarz) - Ishihara Ken (historyk) - Shibata Yūji (chemik) - Takahashi Seiichirō (ekonomista) - Tatsuno Yutaka (literaturoznawca) - Naitō Tachū (architekt) - Kiyomoto Juhē (recytator)
- 1963: Kuno Yasu (fizjolog) - Koga Issaku (inżynier łączności) - Kobayashi Hideo (pisarz, krytyk) - Katayama Nampū (malarz) - Umehara Sueji (archeolog) - Anodera Naosuke (medyk) - Ichikawa Jukai III (aktor Kabuki) - Nobutoki Kiyoshi (kompozytor) - Hara Ryūzaburō (inżynier) - Matsuda Gonroku (mistrz malarstwa)
- 1964: Kaya Seiji (fizyk) - Osaragi Jiro (pisarz) - Yabuta Teijirō (chemik) - Yoshida Isoya (architekt) - Wagatsuma Sakae (prawnik) - Hanayagi Shotaro (onnagata) - Arishima Ikuma (malarz) - Fujikage Seiju (tancerz) - Takata Yasuma (ekonomista, socjolog) - Yamaguchi Susumu (buddholog)
- 1965: Akahori Shirō (biochemik) - Koito Gentarō (malarz) - Takami Jun (pisarz) - Morohashi Tetsuji (lingwista) - Yamaguchi Hōshun (malarz) - Yamamoto Yūzō (dramaturg, polityk) - Nogami Yaeko (aktorka) - Ichikawa Sadanji III. (aktor Kabuki) - Arakawa Bunroku (inżynier) - Honjō Eijirō (historyk gospodarki) - Majima Masaichi
- 1966: Ibuse Masuji (pisarz) - Nitta Isamu (chemik) - Tokuoka Shinsen (malarz) - Higashiyama Chieko (aktorka) - Takaishi Shingorō (biznesmen) - Tsunetō Kyō (filozof prawniczy) - Hisamatsu Sen'ichi (literaturoznawca) - Horibo Shinkichi (pedagog) - Matsumoto Shin'ichi (medyk) - Yamazaki Kakutarō (mistrz malarstwa)
- 1967: Sakaguchi Kin'ichirō (chemik) - Hayashi Takeshi (malarz) - Murano Tōgo (architekt) - Yamagata Masao ( inżynier okrętowy ) - Kawatake Shigetoshi ( teatyk ) - Takagi Yasaka (politolog) - Torigai Risaburō (inżynier elektryk) - Nakada Mizuho (chirurg) - Niizeki Ryōzō (literaturoznawca) - Bundō Shunkai (mnich, kaligraf)
- 1968: Kurokawa Toshio (lekarz) - Suzuki Masatsugu (inżynier budownictwa) - Hamada Shōji (sztuka ceramiki) - Ono Chikkyō (malarz) - Sagara Morio (literaturoznawca) - Suzuki Suiken (pisarz) - Sono Masazō (matematyk) - Nakayama Ichirō ( ekonomista) - Fukuhara Rintarō (anglista, eseista) - Yamada Shōtarō (piosenkarz)
- 1969: Shishi Bunroku (pisarz) - Ochiai Eiji (farmakolog) - Shoda Kenjiro (matematyk) - Higashiyama kaii (malarz) - Kiritake Monjūrō (lalkarz) - Kaneshige Kangurō (inżynier mechanik) - Shima Hideo (inżynier) - Miyazawa Toshiyoshi (prawnik) - Yamaga Seika (barwiarz) - Yoshikawa Kōjirō (literaturoznawca)
1970 do 1979
- 1970: Okinaka Shigeo (lekarze) - Munakata Shiko (drwal) - Asō Isoji (krytyk literacki) - Iwada Toshichi (rzemieślnicy) - Okada yo (zoolog) - Koyama Keizo (malarz) - Tobata Seiichi (ekonomia i agronomowie) - Horiguchi Daigaku ( Poeta, tłumacz) - Yashiro Yukio (historyk sztuki) - Watanabe Yasushi (inżynier elektryk)
- 1971: Akagi Masao (agronom) - Arakawa Toyozō (sztuka ceramika) - Yasui Takuma (ekonomista) - Nakamura Kanzaburo XVII - Junzaburō Nishiwaki (pisarz) - Hattori Shiro (lingwista) - Hiratsuka Eikichi (badacz jedwabiu) - Mizutani Yaeko I ( Aktorka) - Morito Tatsuo (pedagog, socjolog) - Wadachi Kiyoo (sejsmolog)
- 1972: Uchida Yoshikazu (architekt) - Ono Seiichirō (prawnik) - Oka Shikanosuke (malarz) - Hayaishi Osamu (biochemik) - Imanishi Kinji (ekolog) - Tanaka Michitarō (filozof) - Sakamoto Tarō (historyk) - Kawakami Tetsutarō (pisarz) Nakamura Utaemon VI (wykonawca Kabuki) - Kusube Yaichi (ceramik artystyczny)
- 1973: Katsuki Yasuji (fizjolog) - Kubo Ryōgo (fizyk) - Setō Shōji (inżynier elektryk) - Taniguchi Yoshirō (architekt) - Kajima Morinosuke (biznesmen, dyplomata) - Kawaguchi Matsutarō (dramaturg) - Saitō Hideo (wiolonczelista, dyrygent) - Sawada Seikō (rzeźbiarz) - Kaionji Chōgorō (pisarz) - Nagai Tatsuo (pisarz)
- 1974: Ishizaka Kimishige (Medic) - Leo Esaki (fizyk) - Sugiyama Yasushi (malarz) - Nagata Takeshi (geoscientist) - Hashimoto Meiji (malarz) - Ishida Mosaku (archeolog) - Sugimura Haruko (aktorka) - Takahashi Kamekichi (historyk gospodarczy) - Takii Kōsaku (pisarz) - Yamauchi Tokuryū (filozof)
- 1975: Setsuro Ebashi (fizjolog) - Tasaki Hirosuke (malarz) - Nakagawa Kazumasa (malarz) - Hironaka Heisuke (matematyk) - Ōtsuka Hisao (historyk gospodarczy) - Inoue Yachiyo - Saito Takeshi (Anglist) - Funabashi Seiichi (pisarz) - Yokota Kisaburo ( Prawnik) - Yoshiki Masao (inżynier stoczniowy)
- 1976: Inoue Yasushi (pisarz) - Kimura motoryzacja (genetyk) - Morishima Michio (ekonomista) - Kaizuka Shigeki (historyk) - Kiyomizu Rokubē - Kurosawa Akira (reżyser) - Sakamura Tetsu (genetyk) - Serizawa Keisuke (Dyer, projektant) - Numachi Fukusaburō (inżynier mechanik) - Matsumoto Shigeharu (dziennikarz)
- 1977: Sakurada Ichiro (chemik) - Tamiya Hiroshi (mikrobiolog) - Nakamura Hajime (filozof, buddolog) - Niwa Fumio (pisarz) - Yamamoto Kyūjin (malarz) - Ōtaguro Motō (krytyk muzyczny) - Oka Yoshitake (politolog) - Kotani Masao (fizyk) - Nakanishi Gotō (poeta) - Nishikawa Yasushi (kaligraf)
- 1978: Ozaki Kazuo (pisarz) - Sugimura Takashi (biochemik) - Nambu Yōichirō (fizyk) - Ogura Yuki (malarz) - Kon Hidemi (pisarz) - Takei Takeshi (chemik) - Tsuji Naoshirō (lingwista) - Tsuboi Seitarō (geolog) - Fukuzawa Ichirō (malarz) - Matsumoto Hakuō I (aktor Kabuki)
- 1979: Imai Isao (fizyk) - Enchi Fumiko (pisarz) - Kuwabara Takeo (literaturoznawca) - Koiso Ryōhei (malarz) - Takahashi Shinji (lekarz) - Takayama Tatsuo (malarz) - Tange Kenzō (architekt) - Tsuji Kiyoaki (politolog) ) - Fujima Kanso II - Mutō Kiyoshi (architekt)
1980 do 1989
- 1980: Ando Seikū (calligrapher) - Shimizu Takashi (rzeźbiarz) - Suenaga Masao (archeolog) - Tanaka Jiro (prawnik) - Takahashi Hidetoshi (fizyk) - Takayanagi Kenjiro (inżynier elektryk) - Tsuda Kyosuke (farmakolog) - Nakamura Teijo (poeta) - Nakamura Ganjirū II (aktor Kabuki) - Yamaguchi Kayō (malarz)
- 1981: Arisawa Hiromi (ekonomista) - Yamamoto Kenkichi (literaturoznawca) - Ogisu Takanori (malarz) - Okuda Gensō (malarz) - Tanabe Hisao (muzykolog) - Tezuka Tomio (literaturoznawca) - Natori Reiji (fizjolog) - Morino Yonezō (chemik) ) - Yonekawa Fumiko (gracz koto, muzyk ludowy) - Fukui Kenichi (chemik)
- 1982: Ushijima Noriyuki (malarz) - Entsuba Katsuzō (rzeźbiarz) - Okada Yoshio (biolog) - Kiyomoto Shizutayū (recytator) - Kawakami Masamitsu (inżynier elektryk) - Nakamura Mitsuo (krytyk literacki) - Suzuki Takeo (prawnik) - Teshima Yūkei ( katalizator) ) - Nishitani Keiji (filozof) - Hayashi Chūshirō (fizyk)
- 1983: Uemura Shōkō (malarz) - Uzawa Hirobumi (ekonomista) - Egami Namio (archeolog) - Kanatani Haruo (biolog) - Kusano Shinpei (poeta) - Tonegawa Susumu (biolog) - Nakanoshima Kin'ichi (kompozytor, grający na koto) - Nishi Jun'ichi (inżynier) - Hibino Gohō (kaligraf) - Yamamoto Toyoichi (rzeźbiarz)
- 1984: Ikeda Yōson (malarz) - Ishii Ryōsuke (historyk prawa) - Ichiko Teiji (literaturoznawca) - Uchida Jun'ichi (chemik) - Satō Mikio (matematyk) - Tada Tomio (immunolog, pisarz) - Tsuchiya Bunmei (literaturoznawca, poeta) - Tominaga Naoki (rzeźbiarz) - Onoe Shōroku II (aktor Kabuki) - Morishige Hisaya (komik, aktor)
- 1985: Inose Hiroshi (inżynier elektryk) - Uno Nobuo (artysta Kabuki) - Ōsumi Ken'ichirō (prawnik) - Tamura Kōnosuke (malarz) - Kanakura Enshō (filozof, buddolog) - Kondō Kenzō (mistrz Nō) - Takahashi Kenji (literaturoznawca) ) - Takahara Shigeo (lekarz) - Nagakura Saburō (chemik) - Yoshii Junji (malarz)
- 1986: Ikenouchi Tomojirō (nauczyciel muzyki) - Oda Minoru (astronom) - Kataoka Tamako (malarz) - Kawamori Yoshizō (literaturoznawca) - Komatsu Hitoshi (malarz) - Suzuki Hiromu (inżynier mechanik) - Takamitsu Kazuya (malarz) - Dandō Shigemitsu ( prawnik) - Hinuma Yorio (lekarz) - Yamamoto Tatsurō (historyk)
- 1987: Hōjō Hideji (pisarz) - Inukai Takashi (literaturoznawca) - Iwasaki Shun'ichi (inżynier elektryk) - Ōkawa Kazushi (ekonomista) - Kaneko Ōtei (kaligraf) - Takada Makoto (malarz) - Tanikawa Tetsuzō (filozof) - Dan Katsuma (biolog) - Chōsa Yoshiyuki (rytownik) - Nishizuka Yasutomi (lekarz) - Hasuda Shūgorō (rzucający)
- 1988: Aoyama San'u (kaligraf) - Inui Takao ( inżynier okrętowy ) - Endō Shūsaku (pisarz) - Oda Mikio (sportowiec) - Koshiba Masatoshi (fizyk) - Satō Taisei (malarz) - Suzuki Shintarō (malarz) - Takeuchi Rizō ( historyk ) - Takehara Han (tancerz) - Togashi Gaiichi (inżynier budownictwa) - Miyamoto Matadźi (historyk) - Yamamura Yūichi (lekarz) - Yuki Teiichi (kuchnia japońska)
- 1989: Asahina Takashi (dyrygent) - Ibuka Masaru (przemysłowiec) - Iwahashi Eien (malarz) - Shibaki Yoshiko (pisarz) - Saji Tadashi (mistrz lakieru) - Sen Genshitsu (mistrz Chado) - Soda Norimune - Nishikawa Tetsuji (fizyk) - Harada Kō (politolog) - Mitsuda Hisateru (agronom) - Miyazaki Ichisada (historyk) - Mori Hanae (projektant mody) - Morita Shigeru (malarz)
1990 do 1999
- 1990: Ide Nobumichi (malarz) - Chiyo Uno (pisarz) - Ōyama Yasuharu (gracz Shogi) - Okamoto Shunzo (mechanika inżynierska) - Tadamitsu Kishimoto (lekarz) - Takemoto Koshijitayū (lalkarz) - Sekino Masaru (historia architektury zestawów ) - Takaha ( Rzemieślnik) - Hirata Yoshimasa (naukowiec zajmujący się materiałami naturalnymi) - Hirayama Teruo (filolog) - Maehata Hideko (pływak) - Masuda Shirō (historyk) - Mori Shigefumi (matematyk) - Yoshika Taibi (garncarz) - Watanabe Yoshio (fotograf)
- 1991: Akino Fuku (malarz) - Ashihara Yoshinobu (architekt) - Azuma Tokuho (tancerz) - Ishikawa Tadao (historyk) - Itō Kiyonaga (malarz) - Umesao Tadao (antropolog) - Okamura Sōgo (inżynier) - Kagawa Aya (lekarz medycyny) ) - Kamekura Yūsaku (grafik) - Kawakita Michiaki (krytyk sztuki) - Kawashima Takeyoshi (prawnik) - Kinoshita Keisuke (reżyser) - Shiba Ryōtarō (pisarz) - Numa Shōsaku (biolog molekularny) - Hanafusa Hidesaburō (genetyk)
- 1992: Asakura Isokichi (sztuka ceramiki) - Imai Yūnoshin (metalurg) - Umehara Takeshi (filozof) - Kataoka Nizaemon (aktor Kabuki) - Kawakami Tetsuharu (baseball) - Sakata Eio (gracz Go) - Shibata Minao (kompozytor) - Shimada Kinji ( Komparatysta) - Tamura Kazuo (malarz) - Tamura Saburō (chemik) - Nishioka Tsunekazu ( budowniczy świątyń) - Mukaibō Takashi (chemik) - Mukaiyama Teruaki (chemik) - Yamaguchi Seishi (poeta) - Wakimura Yoshitarō (ekonomista)
- 1993: Agawa Hiroyuki (pisarz) - Ashibe Nobuyoshi (prawnik) - Oda Toshitsugu (lekarz) - Kawano Shigetō (ekonomista) - Kikkawa Eiji (muzykolog) - Kono Rokurō (językoznawca) - Shimura Fukumi (tkacz / Dyer) - Nakane Chie (antropolog ) ) - Nishijima Kazuhiko (fizyk) - Tomiyama Seikin (muzyk ludowy, grający na koto) - Hirayama Ikuo (pedagog, malarz) - Furuhashi Hironoshin (pływak) - Horio Masao (inżynier chemik) - Murakami Santō (kaligraf) - Yamada Isuzu (aktorka) )
- 1994: Ichikawa Kon (reżyser) - Itō Masami (prawnik) - Itō Masao (fizjolog) - Inokuchi Hiroo (chemik) - Ueyama Shunpei (filozof) - Kojima Nobuo (pisarz) - Sawada Toshio (inżynier rolny) - Takagi Noboru (inżynier elektryk) ) - Tsujimura Kōtarō (ekonomista) - Onoe Baikō VII (aktor Kabuki) - Migishi Setsuko (malarz) - Yasukawa Kazuko (pianista) - Yokoyama Ryūichi (Mangaka) - Yoshimura Junzō (architekt) - Yodoi Toshio (rzeźbiarz)
- 1995: Arata Yoshiaki (inżynier) - Ōkubo Fukuko (artysta) - Okada Tokindo (biolog) - Oho Fujio (prawnik) - Katō Tōichi (malarz) - Kondō Jirō (inżynier lotnictwa) - Saikō Nobutsuna (literaturoznawca) - Saitō Kiyoshi (drzewryt) artysta) - Satō Isao (prawnik) - Sugioka Kason (kaligraf) - Sugimoto Sonoko (pisarz) - Takatsuki Kiyoshi (lekarz) - Takahashi Manemon (botanik) - Nagayama Takeomi (biznesmen) - Honda Yasuji
- 1996: Ishimoto Yasuhiro (fotograf) - Okuda Azuma (agronom) - Kamijō Shinzan (kaligraf) - Kobata Atsushi (historyk) - Komiya Ryūtarō (ekonomista) - Kondō Yoshimi (poeta) - Sakai Toshiyuki (inżynier) - Tamura Gakuzō ( Nanbata Tatsuoki (malarz) - Fujita Yoshio (astronom) - Matsudaira Yoritsune (kompozytor) - Moriya Tadashi (malarz) - Yanagihara Yoshitatsu (rzeźbiarz) - Yamamoto Saburō (inżynier budownictwa) - Yoshida Hidekazu (krytyk muzyczny, eseista)
- 1997: Akimoto Shunichi (geofizyk) - Ooka Makoto (poeta) - Kayama Matazō (malarz) - Kindaichi Haruhiko (językoznawca, filolog) - Saito Makoto (politolog) - Shibata Shoji (farmakolog) - Shimizu TSUKASA (inżynier) - Morishita Yoko ( balerina) ) - Shindō Kaneto (reżyser) - Setouchi Jakuchō (pisarz, zakonnica) - Tabata Shigejirō - Nomura Tatsuji - Yoshimura Yūki (aktor) - Fujita Kyōhei (artysta szkła) - Honda Ken'ichi (chemik)
- 1998: Kobayashi Toan (kaligraf) - Saitō Shigebumi (inżynier elektryk) - Shinohara Miyohei (ekonomista) - Shirakawa Shizuka (krytyk literacki) - Sonoda Takahiro (pedagog, pianista) - Toyama Kazuyuki (biznesmen, krytyk muzyczny) - Toyoshima Kumao (wirusolog) - Noyori Ryōji (chemik) - Fukuōji Hōrin (malarz) - Maeda Egaku (buddholog, mnich) - Mizukami Tsutomu (pisarz) - Issey Miyake (projektant mody) - Mori Mitsuko (aktorka) - Mori Wataru (medyczka) - Wakita Kazu (malarz) )
- 1999: Aoki Ryūzan (sztuka ceramiczna) - Ōyama Chūsaku (malarz) - Kumagai Nobuaki (inżynier) - Konishi Jin'ichi (komparatystyka) - Dan Ikuma (kompozytor) - Tsuboi Kiyotari (archeolog) - Nakanishi Kōji (chemik) - Ichimura XVII - Hinohara Shigeaki (medyk) - Hirano Ryūichi (prawnik) - Funakoshi Yasutake (rzeźbiarz) - Horikawa Kiyoshi (inżynier) - Marius Berthus Jansen (japoński naukowiec) - Miura Shumon (pisarz) - Yamada Yasuyuki (agronom)
2000 do 2009
- 2000: Ishii Yoneo (historyk) - Yoshida Tamao (lalkarz) - Kawai Hayao (psycholog) - Shigeyama Sensaku (aktor Kyōgen) - Shirakawa Hideki (chemik) - Tanaka Ikkō (grafik) - Tanabe Seiko (pisarz) - Tomizzawa Junichi (farmakolog) ) - Nomiyama Gyōji (malarz) - Hatanaka Ryōsuke (baryton) - Hayami Akira (ekonomista) - Honjo Tasuku (lekarz) - Masumoto Tsuyoshi (fizyk, materiałoznawca) - Matsuo Toshio (malarz) - Yamane Yūzō Yobori (historyk sztuki Takeo ) - (inżynieria mechaniczna)
- 2001: Nakamura Jakuemon IV (aktor) - Akiyama Ken (literaturoznawca) - Inoki Masamichi (politolog) - Sadako Ogata (politolog, dyplomata) - Seiji Ozawa (dyrygent) - Kawatake Toshio (teatralnik) - Kishi Yoshito (chemik) - Kyogoku Junichi (Politolog) - Kobayashi Makoto (fizyka) - Nagata Shigekazu (biolog cząsteczkowym) - Naruse Eizan (kaligrafem) - Hieda Kazuho (malarz) - Masukawa Toshihide (fizyka) - Miyoshi Akira (kompozytor) - Yasuoka Shotaro (autor)
- 2002: Kono Taeko (aktorka) - Ohira Santo (calligrapher) - Odashima Yushi (Anglist) - Gōkura Kazuko (malarz) - Shionoya Yuichi (ekonomista) - Shimada Hiroshi (tancerz) - Tanaka Koichi (chemik) - Tsunewaki Koichiro (genetyk) - Totsuka Yōji (fizyk) - Donald Keene - Tonomura Akira (fizyk) - Kotsura Beichū III (gawędziarz) - Nakamura Shinya (rzeźbiarz) - Ōta Tomoko (genetyk) - Honma Nagayo (politolog) - Yanagi Sōri (projektant produktu)
- 2003: Andō Tadao (architekt) - Iijima Sumio (fizyk) - Itagaki Yūzō (kulturoznawca) - Itō Kiyoshi (matematyk) - Ifukube Akira (kompozytor) - Iwata Yasuo (filozof) - Yonekawa Toshiko (gracz koto) - Endō Minoru (kompozytor) ) - Kondō Jun (fizyk) - Suematsu Yasuharu (inżynier łączności) - Sugano Haruo (lekarz) - Tanuma Takeyoshi (fotograf) - Sakata Tōjūrō IV (aktor Kabuki) - Bai Kōichi (prawnik) - Sono Ayako (pisarz)
- 2004: Akasaki Isamu (inżynier elektryk) - Arima Akito (fizyk) - Itō Nobuo (architekt, opiekun pomnika) - Inoue Hisashi (pisarz) - Ōhi Chōzaemon (garncarz) - Shiimada Shōzō (malarz) - Shikai Yōichi (ekonomista) - Takano ( Cineastin) - Takeichi Masatoshi (biolog) - Nakanishi Susumu (komparator) - Ninagawa Yukio (reżyser) - Hayami Yūjirō (ekonomista) - Hiraiwa Yumie (dramaturg, aktorka) - Yanagida Mitsuhiro (biolog molekularny) - Yamada Yōji (reżyser)
- 2005: Uchida Mitsuko (pianista) - Kaya Kōji (chemik) - Takemoto Sumitayū (recytator, teatr lalek) - Hanayagi Toshinami (tancerz) - Suzuki Akinori (chemik) - Takashina Shūji (historyk sztuki) - Tatehata Kakuzō (rzeźbiarz) - Tanaka Ikuzō ( rzeźbiarz ) - Nagashima Shigeo (piłkarz) - Fujita Daigorō (mistrz Nō) - Masaki Tomoo (farmakolog) - Mikazuki Akira (prawnik) - Mitani Taichirō (politolog) - Mori Sumio (poeta) - Wakita Haruko (historyk)
- 2006: Itō Hidesato (fizyk) - Takakura Ken (aktor) - Kanemori Hiroo (sejsmolog) - Kuriyama Masayoshi (reżyser opery) - Kurokawa Kishō (architekt) - Shiba Yoshinobu (historyk) - Takagi Seikaku (kaligraf) - Asakura Setsu (artysta) - Nakanishi Shigetada - Nakamura Shikan VII (aktor Kabuki) - Negishi Takashi (ekonomista) - Maruya Saiichi (pisarz) - Matsubara Ken'ichi (biolog molekularny) - Mori Ken'ichi (inżynier komunikacji) - Yamazaki Masakazu (dramaturg)
- 2007: Iwatsuki Kunio (botanik) - Ebisawa Bin (muzykolog) - Okutani Hiroshi (malarz) - Oda Shigeru (prawnik) - Karashima Noboru (historyk) - Kawashima Yasunaru (medyk) - Kunitake Toyoki (chemik) - Sakurai Hideki (chemik) - Shiono Nanami (pisarz) - Suzuki Akio (chirurg) - Suzuki Chikuhaku (malarz) - Tanigawa Ken'ichi (antropolog kultury) - Dōmoto Hisao (malarz) - Nakadai Tatsuya (aktor) - Hoshino Eiichi (prawnik)
- 2008: Asashima Makoto (biolog) - Isogai Akira (chemik) - Ichiyanagi Toshi (kompozytor, pianista) - Okuda Sayume (rzemieślnik) - Kaneko Tōta (poeta) - Sakaki Hiroyuki (inżynier) - Shimoda Kōichi (fizyk) - Shimomura Osamu ( Biochemik) - Sumikawa Kiichi (rzeźbiarz) - Tominaga Ken'ichi (socjolog) - Nagao Makoto (inżynier łączności) - Nishida Tatsuo (lingwista) - Nomura Manzō (mistrz Nō) - Funamura Tōru (kompozytor) - Maki Asami (balerina, choreograf) - Nakamura Tomijūrō
- 2009: Akira Shizuo (immunolog) - Iwasawa Shigeo (malarz) - Iwatani Tokiko (copywriter, tłumacz) - Katayama Kurōemon IX. (NO Aktor) - Kawada Junzo (antropolog) - Kusama Yayoi (artysta) - Kozai Yoshihide (astronom) - Kojima repaper (Flamenco tancerz) - Shiono Hiroshi (prawnik) - Sugiura Masahiro (biolog molekularny) - Taniguchi Tadatsugu (biolog) - Taiho Kōki (Sumōringer) - Yoshida Minosuke (lalkarz) - Miyao Tomiko (pisarz) - Yamazaki Toshimitsu (fizyk)
2010 do 2019
- 2010: Ichikawa Ennosuke III. (aktor Kabuki) - Sadaharu Oh (piłkarz i menedżer) - Kazushi Ōno (dyrygent) - Yasuo Tanaka (astronom) - Nakanichi Junko (inżynier) - Nakano Mitsutoshi (literaturoznawca) - Nakamura Minoru (prawnik, pisarz) - Fujishima Akira ( chemik) - Furutani Sōin (kaligraf) - Hosoe Eikō (fotograf, reżyser filmowy) - Matsuo Koya (prawnik) - Shigeru Mizuki (mangaka) - Shin'ya Yamanaka (lekarz) - Yoshinaga Sayuri (aktorka)
- 2011: Iokibe Makoto (politolog, historyk) - Imai Masayuki (garncarz) - Akira Endō (biochemik) - Ōtaki Hideji (aktor) - Katagiri Yōichi (literaturoznawca) - Kuroiwa Tsuneyoshi - Kaga Otohiko (pisarz) - Shiba Sukeyasu (muzyk) - Sugano Takuo (inżynier elektryk) - Tamao Kōhei (chemik) - Hashimoto Kentarō (rzeźbiarz) - Hibino Kōhō (kaligraf) - Mōri Kazuko (polityk) - Yamaguchi Masao (antropolog) - Yokomichi Mario (badacz Nō, reżyser)
- 2012: Asao Naohiro (historyk) - Amari Shun'ichi (matematyk) - Anno Mitsumasa (ilustrator) - Iimori Taijirō (dyrygent) - Ōmura Satoshi (biochemik) - Okano Shun'ichirō (piłkarz) - Kaneko Hiroshi (prawnik) - Takenishi Hiroko (pisarz) - Tsutsumi Seiji (biznesmen, autor) - Nakaji Yūjin (malarz) - Nishida Atsuhiro (astrofizyk) - Beppu Teruhiko (biochemik) - Matsumoto Kōshirō IX. (aktor Kabuki) - Miyazaki Hayao (reżyser) - Morokuma Keiji (chemik)
- 2013: Uemura Atsushi (malarz - Nihonga ) - Okano Hirohiko (poeta) - Kubota Jun (literaturoznawca) - Sakaki Yoshiyuki (biolog molekularny) - Tsutsumi Tsuyoshi (wiolonczelista) - Nakai Hisao (tłumacz) - Hirokawa Nobutaka (biolog molekularny) - Maki Fumihiko (architekt) - Masuoka Fujio (inżynier elektryk) - Matsuzawa Tetsuro (psycholog zwierzęcy) - Yanagita Toshio (biofizyk) - Yamagishi Toshio (psycholog) - Yamase Shoin (muzyk, odtwarzacz koto) - Yoshikawa Tadao (historyk) - Yoshimasu Gozo ( piosenkarz)
- 2014: Akiyama Kazuyoshi (dyrygent) - Amano Hiroshi (fizyk) - Kawasaki SHINJO (indolog, Buddhologist) - Kinutani Koji (malarz) - Kuroi Senji (pisarz) - Koike Kazuo (ekonomista) - Saito Osamu (ekonomista) - Sato Katushiko (fizyk , Astronom) - Tanaka Kenji (medyk) - Chiba Tetsuya (mangaka) - Tokiwazu Eiju (muzyk) - Nakamura Shūji (fizyk) - Higuchi Hisako (golf) - Hōshō Kan (bez aktora) - Yamakawa Tamio (chemik) - Yamamoto Akio (Chemik) - Yuasa Jōji (kompozytor)
- 2015: Ansai Yuichiro (komputer) - Ōsumi Yoshinori (biolog komórkowy) - Okazaki Tsuneko (biolog molekularny) - Onoe Kikugorō VII (aktor Kabuki) - Kajita Takaaki (fizyk) - Kawabuchi Saburō (piłkarz) - Kuroyanagi Tetsuko (aktorka) Sasaki Takeshi (politolog) - Nishimura Susumu (biolog molekularny) - Nosaka Keiko (Koto Spieleri ) - Nomura Mansaku (gracz Kyōgen) - Nomoto Kan'ichi (etnolog) - Hashida Sugako (autor) - Hamakawa Yoshihiro (fizyk) - Mitani Goichi (lakiernik) - Minagawa Hiroko (pisarka)
- 2016: Iwai Katsuhito (ekonomista) - Okai Takashi (poeta czołgów ) - Sugi Ryōtarō (aktor, piosenkarz) - Tsumura Setsuko (pisarz) - Ozaki Yūhō (kaligraf) - Ono Takashi ( gimnastyczka artystyczna ) - Komatsu Kazuhiko (antropolog kulturowy) - Koy Yasuko (Calligrapher) - Shinozaki Kazuo (biolog) - Shirai Takashi (Azja Południowo-Wschodnia badacz) - Tanaka Nobuaki (reżyser chór) - Tsuji Nobuo (historyk sztuki) - Nishio Shojiro (informatyk) - Fukuyama Hidetoshi (fizyk) - Furui Sadoki (dźwięk inżynier)
- 2017: Amenomiya Keiko (rzeźbiarz) - Takemoto Komanosuke (tradycyjna muzyka japońska) - Yoshida Miyako (tancerka baletowa) - Kida Hiroshi (wirusolog) - Sakaguchi Shimon (immunolog) - Sugimoto Hiroshi (fotograf) - Koshino Junko (projekt) - Suzumura Kōtarō ( ekonomista dobrobytu ) - Takahashi Mutsuo (haiku, poeta tanka) - Tōno Haruyuki (starożytny historyk) - Nakamura Kichiemon II (gracz kabuki) - Nakamiya Shū (lekarz, biochemik) - Miyake Yoshinobu (podnośnik ciężarów) - Murai Shinji (chemik) - Muriomats ( nauki administracyjne ) )
- 2018: Atōda Takashi (pisarz, kaligraf) - Ikebe Shin'ichirō (kompozytor) - Ishike Keidō (kaligraf) - Itō Toyō (architekt) - Ui Michio (farmakolog) - Ueda Shizuteru (filozof) - Egashira Kenjirō (prawnik) - Ōtsuki (gracz Nō) - Kasaya Yukio (skoczek narciarski) - Kataoka Nizaemon X. (gracz Kabuki) - Kitagawa Furamu (dyrektor artystyczny) - Shiokawa Tetsuya (pisarz) - Shinkai Seiji (chemik) - Takagi Nobuko (pisarz) - Tokura Shun'ichi (Muzyk) - Fukuhara Yoshiharu ( patron firmy) - Murata Yoshihiro (kultura żywności) - Mogi Yūsaburō (kultura żywności) - Mori Kazutoshi (biolog komórkowy) - Yamamoto Hisashi (chemik)
- 2019: Ishii Motoko (artysta światła) - Inoki Takenori ( ekonomista pracy) - Uda Kiyoko ( haikuista ) - Ōbayashi Nobuhiko (scenarzysta) - Kanade Takeo (informatyk) - Kōzen Hiroshi (sinolog) - Kobayashi Yoshinori (lingwista) - - Kondō (biolog) Sasakawa Yōhei (Prezes Fundacji Nippon, za zasługi społeczne) - Sasaki Takuji (genetyk) - Satō Tadao (krytyk filmowy) - Tabuchi Toshio (Nihonga) - Hagio Moto (manga) - Baba Akiko (poeta) - Bandō Tamasaburō V. (aktor Kabuki) - Fujiwara Shin'ichirō (sponsor sportów niepełnosprawnych) - Miyagi Nōhō (taniec) - Miyamoto Shigeru (twórca gry) - Yanagisawa Masashi (lekarz) - Yoshino Akira (inżynier) - Watanabe Misa (sponsor kulturowy)
2020 do 2029
- 2020: Itō Shuntarō (filozof nauki) - Ōishi Shin'ichi (matematyk) - Katō Sawao (gimnastyczka artystyczna) - Kimura Daisaku (reżyser) - Kiyotaki Nobuhiro (ekonomista) - Konno Tsutomu (producent filmowy) - Saegusa Shigeaki (kompozytor) - Sakai Masatoshi (sponsor muzyczny) - Sugiyama Kōichi (kompozytor) - Suzuki Kōichi (patron muzyczny) - Takahashi Shū (malarz) - Taki Hisao (biznesmen) - Tokura Yoshinori (fizyk) - Tsurusawa Seiji (gracz Shamisen) - Nishikawa Kiyoshi (stoisko) komik, Manzai ) - Harashima Fumio (inżynier) - Fukuō Shigejūrō (gracz Nō) - Hotta Yoshiki (genetyk) - Moriguchi Kunihiko (barwiarz) - Yamaguchi Kazuo (socjolog)
Indywidualne dowody
- ^ Punkt odniesienia dla niemieckiej nazwy: Irmela Hijiya-Kirschnereit: japońska literatura współczesna: podręcznik. tekst wydania + kritik, Monachium 2000, ISBN 3-88377-639-4 , s. 176.
- ↑ Ilość 文化功労者. W:デ ジ タ ル 版 日本人 名 名 辞典 + Plus na kotobank.jp. Kodansha, dostęp 25 listopada 2011 (japoński).
- ↑ 文化 功 労 者 年金 法 施行 令 ( strona nie jest już dostępna , szukaj w archiwach internetowych ) Informacja: Link został automatycznie oznaczony jako uszkodzony. Sprawdź link zgodnie z instrukcjami, a następnie usuń to powiadomienie. - Przepisy wykonawcze (japoński)
- ↑ Ilość 平成20年度文化功労者. MEXT, dostęp 30 października 2012 (japoński).
- ↑ Ilość 平成21年度文化功労者. MEXT, dostęp 30 października 2012 (japoński).
- ↑ Ilość 平成22年度文化功労者. MEXT, dostęp 30 października 2012 (japoński).
- ↑ Ilość 平成23年度文化功労者. MEXT, dostęp 30 października 2012 (japoński).
- ↑ 20年度の文化勲章受章者·文化功労者主な業績. Nihon Keizai Shimbun, dostęp 18 listopada 2020 r. (japoński).
linki internetowe
- MEXT - System Orderu Kultury i Osób Zasłużonych Kulturze (angielski)
- 文化 功 労 者 金 法(japoński)