Nagroda Axela Springera dla młodych dziennikarzy
Nagroda Axela Springera dla Młodych Dziennikarzy jest corocznie przyznawaną nagrodą dziennikarską . Przyznawany jest przez Akademię Axel Springer młodym dziennikarzom w kategoriach druk , telewizja , radio i internet .
Historia i wyposażenie
Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1991 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela i właściciela dzisiejszej Axel Springer AG , wydawcy Axel Springer (1912-1985). Ceremonia wręczenia nagród odbywa się co roku w jego urodziny, 2 maja, w Berlinie . W międzyczasie zasady cenowe zostały zmienione i zaktualizowane. W 1999 roku nie odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Od 2001 roku nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: prasa, radio, telewizja i internet. Z powodu kryzysu koronowego, w 2020 roku po raz pierwszy w swojej historii, cena została przyznana cyfrowo.
Do nagrody można zgłaszać prace, które zostały opublikowane w niemieckojęzycznym medium po raz pierwszy w odpowiednim poprzednim roku lub były emitowane przez niemieckojęzycznego nadawcę lub opublikowane w Internecie, a których autorzy nie mieli więcej niż 33 lata na czas publikacji. Ten limit wiekowy dotyczy również współautorów, którzy byli znacząco zaangażowani w tworzenie dzieła. Jedna praca autora może być zgłoszona w każdej kategorii, jedna praca autora w trzech kategoriach w kategorii Druk.
Wpisy powinny być poświęcone „aktualnym problemom politycznym, gospodarczym, kulturalnym, sportowym i/lub społecznym”.
Do 2016 roku sponsor nagrody , Akademia Axel Springer , przyznał łączną roczną nagrodę pieniężną w wysokości 54 000 euro . Nagrodę przyznano 6000 euro w kategorii druk za najlepszą pracę w trzech różnych kategoriach (trzy pierwsze nagrody). W pozostałych trzech kategoriach: telewizja, radio i internet, przyznano trzy nagrody w każdej kategorii, każda z kwotą 6000 EUR (I nagroda), 4000 EUR (II nagroda) i 2000 EUR (III nagroda).
Organ przyznający, Akademia Axel Springer , obecnie przyznaje łącznie 28 000 euro nagrody pieniężnej. Od 2016 roku nagrody nie są już przyznawane według kategorii medialnych - zamiast tego przyznawane są trzy główne nagrody w brązie, srebrze i złocie oraz dwie nagrody doskonałości za „Badania Śledcze” i „Kreatywną Wizualizację”. Główne nagrody to 10 000 euro, 5000 euro i 3000 euro, a także po 5000 euro na Excellence Awards.
Jury i Rada Powiernicza
Do tej pory członkami jury byli Gabor Steingart i Nina Grunenberg (druk), Axel Buchholz , Rainer Cabanis , Mercedes Riederer i Carmen Thomas (radio), a także Heinz Klaus Mertes , Gerd Ruge , Steffen Seibert i Maria von Welser (telewizja). . Claus Strunz , Hans-Dieter Degler , Carola Ferstl , Jan-Eric Peters (również drukowany), Rowan Barnett i Sebastian Turner byli częścią jury internetowego.
W radzie powierniczej zasiadają wcześniej wybitni Mathias Döpfner i Friede Springer .
Laureaci nagród
1993-1994
- Laureat 1993
- Jürgen Dahlkamp , dziennikarz
- Christian Kracht (autor)
- Ildikó von Kürthy (autor)
- Laureat nagrody 1994
- Mario Kaiser (dziennikarz)
- Jörg Schönenborn (redaktor WDR)
- Christoph Scheule (korespondent BR)
- Stefan Willeke (dziennikarz)
1995-2000
- Laureat nagrody 1995
- Kategoria druku: Stephan Haselberger ( Welt am Sonntag ); Ulf Poschardt ( Süddeutsche Zeitung ); Antje Potthoff ( Lustro )
- Kategoria radiowa: Bernd Diestel ( Antenne Bayern ); Andrea Oster ( 1 na żywo ); Katrin Prüfig , Maren Lohmann- Puttfarcken , Thorsten Geil , Marc Thomas Spahl ( Radio Hamburg )
- Telewizja kategorii: Wolfgang Luck ; Robert Tasso Pütz ( Zachód 3 ); Ina-Maria Ruck ( WDR ); Antje Schmidt ( ZDF )
- Laureat nagrody 1996
- Kategoria Drukuj: Heike Faller ( Geo Saison ); Christoph Reuter ( Geo ); Dominik Wichmann ( Süddeutsche Zeitung )
- Kategoria radiowa: Marina Borovik ( Hessischer Rundfunk ); Marion Neumann ( WDR ); Katrin Prüfig , Maren Lohmann- Puttfarcken , Thorsten Geil , Marc Thomas Spahl ( NDR )
- Kategoria telewizyjna: Anja Riediger ( MDR ); Jutta Schilcher , Claudia Wörner ( telewizja bawarska ); Holger Trzeczak ( NRD Brandenburgia )
- Zdobywca nagrody 1997
- Kategoria druku: Klaus Brinkbäumer ( Der Spiegel ); Holger Gertz ( Süddeutsche Zeitung ); Moritz Rinke ( Der Tagesspiegel )
- Kategoria radiowa: Alexa Brogli ( Radio Z ); Dörte Lucht ( Radio Brocken ); Andreas Otto ( radio ffn )
- Kategoria Telewizja: Verena Egbringhoff ( KiKa ); Ina-Maria Ruck ( WDR ); Boris Weber ( RTL )
- Laureat nagrody 1998
- Kategoria druku: Susanne Frömel ( Die Welt ); Florian Hanig ( Merian ); Annabel Wahba ( Süddeutsche Zeitung )
- Kategoria radiowa: Daniel Ernst ( Radio Regenbogen ); Timo Schnitzer ( Berliner Rundfunk 91,4 ); Sandra Schwarte , Henning Orth ( DeutschlandRadio )
- Kategoria telewizyjna: Jens Fintelmann , Thomas Seekamp ( ARD ); Ilka Franzmann ( Arte ); Gordon Godec (ARD)
- Laureat 1999 (nie przyznano)
- Laureat nagrody 2000
- Kategoria Drukuj: Ralf Eibl ( Die Welt ); Marcus Jauer ( Süddeutsche Zeitung ); Mario Kaiser ( Die Zeit )
- Kategoria radiowa: Stephan Holzapfel ( DeutschlandRadio ); Oliver Schubert ( antena Meklemburgia-Pomorze Przednie ); Lutz Wilde ( Radio Brema )
- Kategoria telewizyjna: Arne Birkenstock , André Schäfer ( ARD ); Steffena Schneidera ( WDR ); Marcus Vetter ( Südwestfernsehen )
2001-2010
- zdobywca nagrody 2001
- Kategoria druku: Matthias Kalle ( Süddeutsche Zeitung ); Jana Simona ( Der Tagesspiegel ); Henning Sußebach ( Berliner Zeitung )
- Kategoria radiowa: Philip Banse ( Deutschlandfunk ); Daniela Kahls ( MDR Info ); Franziska Schiller ( Radio Niemcy )
- Kategoria telewizyjna: Maria Blumencron ( ZDF ); Jana Matthes , Andrea Schramm ( WDR ); Anja Reschke , Dietmar Schiffermüller ( ARD )
- Kategoria internetowa: Jutta Heess ( 3sat ); Sybille Klotz ( fibrestar ); Ute Schönfelder ( Radio Bremen )
- Zdobywca nagrody 2002
- Kategoria druku: Rico Czerwiński ( Der Tagesspiegel ); Thomas Hahn ( Süddeutsche Zeitung ); Bas Kast (Der Tagesspiegel)
- Kategoria radiowa: Sofie Johanna Donges ( fala hr3 ); Stephan Holzapfel ( DeutschlandRadio ); Marc Weiss ( Radio NRW )
- Kategoria telewizyjna: Marc Eberle ( Arte ); Marion Kainz ( WDR ); Ariane Vucković ( ZDF )
- Kategoria internetowa: Dara Hassanzadeh ZDF ; Roman Mischel ( onlinejournalismus.de ); Czoło Aleksandra ( spiegel.de )
- Zdobywca nagrody 2003
- Kategoria druku: Claudia Fromme ( Süddeutsche Zeitung ); Christine- Felice Röhrs ( Der Tagesspiegel ); Anne Zielke ( Frankfurter Allgemeine Zeitung )
- Kategoria radiowa: Tobias Häusler ( Radio NRW ); Steffen Prell ( Radio Wielokulturowe ); Michael Watzke ( Antenne Bayern )
- Kategoria telewizyjna: Jan Hinrik Drevs ( NDR ); Katharina Gugel , Ulf Eberle ( ZDF ); Christine Thalmann , Jens Rübsam ( SFB1 )
- Kategoria internetowa: Philipp Müller ( ZDF.reporter )
- Laureat nagrody 2004
- Kategoria druku: Christoph Amend ( Der Tagesspiegel ); Catrin Barnsteiner ( Die Welt ); Roland Schulz ( Die Zeit )
- Kategoria radiowa: Alexander Baltz ( Radio Schleswig-Holstein ); Franka Kühna ( WDR ); Dirk Steinmetz ( BLR i RadioDienst )
- Kategoria telewizyjna: Matthias Frickel ( Deutsche Welle ); Gunther Hainke ( ZDF ); Frank Kleemann ( ProSieben )
- Kategoria internetowa: Carola Padtberg ( ZDF ); Elise Schirrmacher ( WDR ); Marcus Schuster (ZDF)
- Laureat nagrody 2005
- Kategoria druku: Adam Soboczyński ( Die Zeit ); Mathias Plüss ( Tydzień Światowy ); Sandra Schulz ( klacz )
- Kategoria radiowa: Ralph Erdenberger ( WDR ); Jürgen Bangert ( Radio NRW ); Simone Rosskamp ( RBB )
- kategoria telewizyjna: Eric Friedler ; Henning Rütten (obaj ARD ); Sanja Hardinghaus ( RTL )
- Kategoria internetowa: Sebastian Christ, Manuel J. Hartung , Alexander Krauss, Daniel Opper, Christina Stefanescu, Christian Störmer (redakcja streitBar.org); Boris Inanici ( ARD ); Steffen Leidel ( Deutsche Welle )
- Laureat nagrody 2006
- Kategoria druku: Lara Fritzsche ( Kölner Stadt-Anzeiger ), Steffen Kraft ( Süddeutsche Zeitung ), Dimitri Ladischensky ( klacz )
- Kategoria telewizyjna: Monika Schäfer ( ARD ), Ariane Reimers ( WDR ), Andreas Postel ( ZDF )
- Kategoria radia: Julia Zöller ( BR ), Jochen Hubmacher ( SWR ), Michael Beisenherz ( Radio NRW )
- Kategoria internetowa: Katrin Meyer ( ZDF ), Christoph Scheuermann ( WDR ), Helge Bendl / Klaus Kranewitter ( gwiazda )
- Laureat nagrody 2007
- Kategoria Drukuj: Karsten Kammholz ( Berliner Morgenpost ), Kai Feldhaus ( Bild-Zeitung ), Markus Feldenkirchen ( Der Spiegel )
- Kategoria telewizyjna: Juliane Fliegenschmidt , Julia Friedrichs , Eva Müller ( ARD ), Dirk Laabs ( arte ), Christian Rohde ( NDR )
- Kategoria radiowa: Kilian Kirchgeßner ( Deutschlandfunk ), Marko Rösseler ( WDR 2 ), Philipp Roggenkamp
- Kategoria Internet: Lars Abromeit (geo.de), Florian Güßgen ( stern.de ) redakcja jetzt.de ( jetzt.de )
- Laureaci nagrody 2008
- Kategoria druku: Axel Lier ( Berliner Morgenpost ); Julian Reichelt ( ZDJĘCIE ); Barbara Hardinghaus ( Der Spiegel )
- Kategoria telewizyjna: Chiara Sambuchi ( ZDF ); Katharina Wolff ( ARD ); Benjamin Cantu
- Kategoria radiowa: Julia Friese ( RBB ); pianka Marlis ( WDR 5 ); Meral Al-Mer ( RBB )
- Kategoria internetowa: Sebastian Göllner ( sport.ard.de ); Kathrin Klöpfer i Julia Kiehne ( heute.de ); Stephanie Lachnit ( einslive.de )
- Laureat nagrody 2009
- Kategoria druku: Jürgen Bock ( Stuttgarter Nachrichten ), Jan Grossarth ( Frankfurter Allgemeine Zeitung ), Alice Bota ( Die Zeit )
- Kategoria telewizyjna: Rebecca Gudisch , Tilo Gummel ( WDR ), Florian Bauer ( ARD ), Lutz Ackermann , Anita Blasberg , Marian Blasberg ( ZDF )
- Kategoria radiowa: Anne Allmeling , Elif Senel ( WDR 5 ), Ulrike Jahresling ( Deutschlandradio Kultur ), Christoph Pfaff , Anneli Beyer ( radio delta )
- Kategoria internetowa: Sebastian Christ ( stern.de ), Team 4 Akademii Axel Springer (macht-maschine.de), Patrick Gensing (npd-blog.info)
- Zdobywca nagrody 2010
- Kategoria Drukuj: Johannes Bruggaier ( Mediengruppe Kreiszeitung ), Karen Krüger ( Frankfurter Allgemeine Zeitung ), Johannes Gernert ( Sonntaz )
- Kategoria telewizyjna: Laetitia von Bayer ( ZDF Neo ), Timo Großpietsch ( NDR ), Dennis Gastmann , Thomas Hipp , Marco Lange , Matthias Sdun (NDR)
- Kategoria radiowa: Magdalena Bienert ( RBB ), Sven Preger ( WDR ), Jörg-R. Schneidera ( RBB )
- Kategoria internetowa: Volker Denkel, Katharina Wilhelm (hr online), Niklas Schenck (faz.net), Jan Hendrik Hinzel, Simon Kremer, Marc Röhling (Souk-Magazin)
2011-2020
- Laureat nagrody 2011
- Druk kategorii:
- Artykuły lokalne / regionalne: Katrin Blum ( Stuttgarter Zeitung )
- Składki ponadregionalne / krajowe: Alard von Kittlitz ( Frankfurter Allgemeine Zeitung )
- Publikacje tygodniowe/miesięczne: Gerald Drißner ( Magazin Datum )
- Telewizja kategorii:
- I nagroda: Fritz Ofner ( 3s )
- II nagroda: Anke Humold ( NDR )
- III nagroda: Basil Honegger ( SF 1 )
- Kategoria radio:
- I nagroda: Tina Hüttl ( Deutschlandradio Kultur )
- II nagroda: Carolin Courts ( WDR 5 )
- III nagroda: Nadine Dietrich ( Deutschlandfunk )
- Kategoria Internet:
- I nagroda: Michael Hauri ( 2470media.eu )
- II nagroda: Felix Zeltner ( tonspur.arte.tv )
- III nagroda: Maria Marquart, Ole Reißmann ( Spiegel Online )
- Laureat nagrody 2012
- Druk kategorii:
- Poczty lokalne / regionalne: Michael Bee ( Berliner Morgenpost )
- Publikacje tygodniowe/miesięczne: Britta Stuff ( Welt am Sonntag ) i Carolin Pirich ( Die Zeit )
- Telewizja kategorii:
- I nagroda: Marcel Mettelsiefen ( SWR )
- II nagroda: Juliane Möcklinghoff ( NDR )
- III nagroda: Christian Wilk ( ZDF )
- Kategoria radio:
- I nagroda: Helene Pawlitzki ( WDR 5 )
- II nagroda: Katja Garmasch ( 1Live )
- III nagroda: Nora Sevbihiv Sinemillioglu ( SWR2 )
- Kategoria Internet:
- I nagroda: Julius Tröger , Annika Bunse ( morgenpost.de )
- II nagroda: Marcel Mettelsiefen, Jonathan Stock ( Spiegel Online )
- III nagroda: Anna Jockisch ( 2470 Media )
- Znakomita wydajność: Sven Stockrahm ( Zeit Online )
- Laureat nagrody 2013
- Druk kategorii:
- Artykuły lokalne / regionalne: Oliver Hollenstein ( Süddeutsche Zeitung )
- Składki ponadregionalne / krajowe: Daniel Etter ( Frankfurter Allgemeine Zeitung )
- Publikacje tygodniowe / miesięczne : Karin Prummer ( Financial Times Deutschland )
- Telewizja kategorii:
- I nagroda: Michael Strompen , Jo Schück ( ZDF )
- II nagroda: Wolontariusze programu WDR ( WDR )
- III nagroda: Roman Lehberger ( RTL )
- Kategoria radio:
- I nagroda: Felicitas Reichold ( SWR2 )
- II nagroda: Till Krause ( Bayern 2 )
- III nagroda: Anna Mayrhauser (SWR2)
- Kategoria Internet:
- I nagroda: Amrai Coen , Bernhard Riedmann ( Der Spiegel /Vimeo.com)
- II nagroda: Zespół 11 Akademii Axel Springer ( zoom-berlin.com )
- III nagroda: Georg Eckelsberger, Fabian Lang, Paul Pölzlbauer, Florian Skrabal i Sahel Zarinfard ( dossier.at )
- Laureaci nagrody 2014
- Druk kategorii:
- Składki lokalne / regionalne: Christopher Kissmann ( Magdeburger Volksstimme )
- Składki ponadregionalne / krajowe: Veronica Frenzel ( Der Tagesspiegel )
- Publikacje tygodniowe / miesięczne : Amrai Coen ( Die Zeit )
- Telewizja kategorii:
- I nagroda: Maryam Bonakdar , Anika Giese ( NDR )
- II nagroda: Diana Voigtländer , Nadja Mönch ( MDR )
- III nagroda: Eva-Maria Lemke ( ZDF )
- Kategoria radiowa: Anna Osius ( WDR 5 ) & Christiane Hawranek , Marco Maurer ( prąd B5 )
- Kategoria Internet:
- I nagroda: David Bauer, Amir Mustedanagic, Philipp Loser ( tageswoche.ch )
- II nagroda: Tilo Jung ( Jung & Naiv )
- III nagroda: Paul Blickle, Christian Groß ( zeit.de ) i Team 13 Akademii Axel Springer ( wahllos.de )
- Laureat nagrody 2015
- Druk kategorii:
- Posty lokalne / regionalne: Daniel Gräber ( Der Sonntag )
- Składki ponadregionalne / krajowe: Massimo Bognanni ( Handelsblatt )
- Publikacje tygodniowe/miesięczne: Anne Kunze ( Die Zeit )
- Telewizja kategorii:
- I nagroda: Philipp Grüll ( BR )
- II nagroda: Sarah Judith Hofmann , Jan Bruck ( DW )
- III nagroda: Christin Gottler , Sejla Didic-Pavlic ( WDR )
- Kategoria radio:
- I nagroda: Mareike Aden ( Deutschlandfunk )
- II nagroda: Manfred Götzke (Deutschlandfunk)
- III nagroda: Tobias Brodowy ( WDR 5 )
- Kategoria Internet:
- I nagroda: Isabelle Buckow , Christian Werner ( sueddeutsche.de )
- 2 nagroda: Jonathan Sachse , Daniel Drepper , Stefan Wehrmeyer ( correctiv.org )
- III nagroda: Stefanie Fetz , Sammy Khamis ( strytv )
- Laureat nagrody 2016
- Złoto: Bastian Berbner ( Die Zeit )
- Srebro: Ronja von Rönne ( Świat w niedzielę )
- Brąz: Dominik Stawski ( gwiazda kryminalna )
- Kategoria Badania Śledcze: Bastian Schlange ( Korekta )
- Kategoria wizualizacja: Paul Ronzheimer ( bild.de )
- Laureat nagrody 2017
- Złoto: Lena Niethammer ( Der Tagesspiegel )
- Srebro: Tarek Khello i Christian Werner ( fakt )
- Brąz: Hannes Vollmuth ( Süddeutsche Zeitung )
- Kategoria badań śledczych: Björn Stephan ( Süddeutsche Zeitung Magazin )
- Kategoria wizualizacji: Drużyna 20 Akademii Axel Springer ( teraz sachor! )
- Laureaci nagród 2018
- Złoto: Barbara Bachmann za „Sex, Lies and YouTube” ( relacje , 6 kwietnia 2017)
- Srebro: Ann-Katrin Müller za „Ojcze nasz” ( Der Spiegel , 30 grudnia 2017)
- Brąz: Nora Gantenbrink za „Całe życie” ( Stern , 17.08.2017)
Johannes Böhme za „Problemowe dzieci” ( SZ-Magazin , 7.07.2016 ) - Kategoria realizacji kreatywnej: Zespół 22 Akademii Axel Springer za „Alyom, Syria's Children, The Poison Gas & My”
- Kategoria badań śledczych: Stefanie Dodt za „Wspólnicy? VW i brazylijska dyktatura wojskowa ” ( ARD , 24 lipca 2017 r.)
- międzynarodowa nagroda specjalna: Ján Kuciak
- Laureaci nagród 2019
- Złoto: Anna Feist za „ Przemyt ludzi – biznes z uchodźcami” ( ZDFinfo , 24 sierpnia 2018)
- Srebro: Paul Middelhoff za „Co się z tobą stało?” ( Die Zeit , nr 31/2018, 26 lipca 2018, s. 8–9)
- Brąz: Elisa Britzelmeier za „Umarłego chłopca na drzewie” ( Süddeutsche Zeitung , 2 lipca 2018)
- Kategoria rozrywka i humor: Daniel Sprenger za kilka artykułów w kategorii „Realer Irrsinn” w Extra 3 ( NDR )
- Kategoria kreatywnych realizacji: Christina Metallinos, Helene Reiner, Tobias Schiessl, Sophie von der Tann i Ann-Kathrin Wetter dla „Die News-WG” ( Bayerischer Rundfunk na Instagramie )
- Laureaci nagród 2020
- Złoto: Miguel Helm za „Ona ma 13 lat, on 52” ( Die Zeit Dossier , nr 27/2019, 27 czerwca 2019, s. 13–15)
- Srebro: Alexandra Rojkov za „202499” ( Süddeutsche Zeitung Magazin , nr 35/2019, 29.08.2019, s. 8–15)
- Brąz: Jonas Breng za „Doktor Gammel przynosi dziecko” ( surowy extra . Czas na bohaterów. 01.2019. str. 34–49)
- Kategoria rozrywki i humoru: Esra Karakaya dla Karakaya Talk ( talk show na YouTube autorstwa Funk )
- Kategoria dziennikarstwa lokalnego: Jörn Zahlmann za serię artykułów „Zeitsprung” dla Elbe-Jeetzel-Zeitung
- Nagroda specjalna George'a Weidenfelda: Manisha Ganguly za wykorzystanie technologii open source w dziennikarstwie śledczym
2021-2030
- Laureat nagrody 2021
- Złoto: Alina Schulz za „Nieumyślnie naga w Internecie – kto publicznie upokarza kobiety na stronach pornograficznych?” ( zbiorowe Y )
- Srebro: Erica Zingher za „Co rośnie na betonie?” ( Taz )
- Brąz: Björn Stephan za „Głęboko w tajemnicy” ( Süddeutsche Zeitung Magazin )
- Kategoria rozrywka i humor: zespół Juliane Wieler, Friederikeschicht i Daniela Woytewicz (podcast „KOHL KIDS”, koprodukcja Westdeutschem Rundfunk (WDR) i Mitteldeutschem Rundfunk (MDR))
- Cyfrowa implementacja kategorii: Sebastian Koch (Podcast z Mannheim rano „Ppppodcast-Podcast od jąkających się dla jąkających się”)
- Kategoria dziennikarstwa lokalnego: Henning Rasche za „31 dni” ( Rheinische Post )
- Nagroda Specjalna im. Jerzego Weidenfelda: Kazjaryna Andrejewa i Darja Tschulzowa (dziennikarze Telewizji Biełsat więzieni na Białorusi )
literatura
- Nagroda Axela Springera. W: Raport programowy o sytuacji i rozwoju telewizji w Niemczech. , Grupa Robocza Państwowych Władz Mediów w Republice Federalnej Niemiec, Ullstein, 1997
linki internetowe
Indywidualne dowody
- ↑ Faza nominacji do 26. Nagrody Axela Springera. Zarchiwizowane z oryginałem na 23 stycznia 2017 roku ; udostępniono 1 sierpnia 2021 r .
- ↑ Ceremonia wręczenia nagród 2008 ( Memento z 16 lipca 2014 w Internet Archive )
- ↑ Ceremonia wręczenia nagród 2009 ( Memento z 21 września 2013 w Internetowym Archiwum )
- ^ Ceremonia Award 2012. Axel Springer nagrodę, archiwizowane z oryginałem na 3 lipca 2017 roku ; udostępniono 1 sierpnia 2021 r .
- ^ Ceremonia Award 2013. Axel Springer nagrodę, archiwizowane z oryginałem na 9 czerwca 2013 roku ; udostępniono 1 sierpnia 2021 r .
- ↑ 2014 Zdobywca nagrody. Axel Springer nagrody zarchiwizowane z oryginałem na 13 listopada 2016 roku ; udostępniono 1 sierpnia 2021 r .
- ↑ Zdobywca nagrody 2015. (Niedostępny już online.) Nagroda Axela Springera, dawniej w oryginale ; udostępniono 13 listopada 2016 r . ( Strona nie jest już dostępna , szukaj w archiwach internetowych )
- ↑ Zdobywca nagrody 2016. Nagroda Axela Springera, dostęp 21 grudnia 2018 r .
- ↑ Zdobywca nagrody 2017. Nagroda Axela Springera, dostęp 21 grudnia 2018 r .
- ↑ Laureaci nagród 2018. Nagroda Axela Springera.
- ↑ Laureat nagrody 2019. Nagroda Axela Springera.
- ↑ Nagroda Axela Springera dla młodych dziennikarzy ( de ) Die Welt . 7 czerwca 2021. Zarchiwizowane z oryginału 8 czerwca 2021. Pobrane 8 czerwca 2021.