Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1990
XXI Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce | |
---|---|
Kelvin Hall International Sports Arena, 2006 | |
Miasto | Glasgow , Wielka Brytania |
Stadion | Międzynarodowa Arena Sportowa Kelvin Hall |
otwarcie | 1 marca 1990 |
Ostatni dzień | 4 marca 1990 |
oś czasu | |
← Halowe Mistrzostwa Europy 1989 | Halowe Mistrzostwa Europy 1992 → |
W dniach 3-4 marca 1990 w Kelvin Hall International Sports Arena w Glasgow odbyły się 21. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Halowej .
Po raz pierwszy trójskok odbył się również dla kobiet. NRD i ZSRR rywalizowały po raz ostatni w Europejskim Halowych Mistrzostwach w Lekkoatletyce. Dodatkowo po tym wydarzeniu cykl został wydłużony z jednego roku do dwóch lat.
Najbardziej utytułowanymi zawodniczkami, z dwoma złotymi medalami, byli niemiecka sprinterka Ulrike Sarvari oraz radziecka skoczka w skokach i potrójnie Galina Tschistjakowa . Krajowy ranking został zdominowany przez Związek Radziecki z 16 medalami, z których dziewięć było złotych.
Mężczyźni
60 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Linford Christie | GBR | 6.56 |
2 | Pierfrancesco Pavoni | ITA | 6.59 |
3 | Jiří Valík | TCH | 6.63 |
4 | Andreas Berger | AUT | 6.66 |
5 | Bruno Marie-Rose | FRA | 6.66 |
6th | Jason Livingston | GBR | 6,75 |
200 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Sandro Floris | ITA | 21.01 |
2 | Nikolay Antonov | BUL | 21.04 |
3 | Bruno Marie-Rose | FRA | 21,28 |
4 | Rozeta Rodolphe | FRA | 21.34 |
5 | Andy Carrott | GBR | 21,54 |
400 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Norbert Dobeleit | FRG | 46.08 |
2 | Jens Carlowitz | NRD | 46.09 |
3 | Cayetano Cornet | ESP | 46.91 |
4 | Olivier Noirot | FRA | 47,76 |
Thomas Schönlebe | NRD | DNF |
800 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Tom McKean | GBR | 1: 46,22 |
2 | Tomás de Teresa | ESP | 1: 47,22 |
3 | Zbigniew Janus | POLAK | 1: 47,37 |
4 | José Arconada | ESP | 1: 47,40 |
5 | Giuseppe D'Urso | ITA | 1: 49,52 |
Brian Whittle | GBR | DNS |
1500 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Jens-Peter Herold | NRD | 3: 44,59 |
2 | Fermín Cacho | ESP | 3: 44,61 |
3 | Tony Morrell | GBR | 3: 44,83 |
4 | Steffen Brand | FRG | 3: 45,58 |
5 | Teofilo Benito | ESP | 3: 47,13 |
6th | Antonio Monteiro | POR | 3: 47,46 |
7th | Robert Banai | HUN | 3: 48,50 |
8th | Rob Harrison | GBR | 3: 47,64 |
3000 m
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Eric Dubus | FRA | 7: 53,94 |
2 | Jacky Carlier | FRA | 7: 54,75 |
3 | Branko Zorko | YUG | 7: 54,77 |
4 | Michaił Dasko | URS | 7: 55,22 |
5 | Mario Silva | POR | 7: 56,34 |
6th | Uwe Pflügner | NRD | 7: 57,90 |
7th | Ian Hamer | GBR | 7: 58,15 |
8th | Nick O'Brian | IRL | 7: 58,76 |
60 m przez płotki
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Igors Kazanovs | URS | 7.52 |
2 | Tony Jarrett | GBR | 7.58 |
3 | Florian Schwarthoff | FRG | 7.61 |
4 | Dietmar Koszewski | FRG | 7.63 |
5 | Jiří Hudec | TCH | 7.64 |
Tomasz Nagorka | POLAK | DNF |
wysoki skok
miejsce | sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Artur Partyka | POLAK | 2.33 |
2 | Arturo Ortíz | ESP | 2.30 |
3 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.30 |
Gerd Nagel | FRG | 2.30 | |
5 | Georgi Dakov | BUL | 2.27 |
6th | Michael Mikkelsen | THE | 2.27 |
7th | Dalton Grant | GBR | 2.24 |
Ralf Sonn | FRG | 2.24 |
Skok o tyczce
miejsce | sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Radion Gataullin | URS | 5,80 |
2 | Grigorij Jegorow | URS | 5.75 |
3 | Hermann Fehringer | AUT | 5.70 |
Thierry Vigneron | FRA | 5.70 | |
5 | István Bagyula | HUN | 5.60 |
6th | Nikolay Nikolov | BUL | 5.60 |
Javier García | ESP | 5.60 | |
8th | Philippe d'Encausse | FRA | 5.40 |
Długi skok
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Haaf | FRG | 8.11 |
2 | Emiel Mellaard | NED | 8.08 |
3 | Robert Emmijan | URS | 8.06 |
4 | Christian Thomas | FRG | 7.88 |
5 | Carsten Embach | NRD | 7.83 |
6th | Jarmo Kärnä | PŁETWA | 7.83 |
7th | Giovanni Evangelisti | ITA | 7.79 |
8th | Stewart Faulkner | GBR | 7.77 |
Potrójny skok
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Igor Lapschin | URS | 17.14 |
2 | Oleg Sakirkin | URS | 16.70 |
3 | Tord Henriksson | SWE | 16.69 |
4 | Vernon Samuels | GBR | 16,57 |
5 | Jörg Frieß | NRD | 16,52 |
6th | Andrzej Grabarczyk | POLAK | 16,52 |
7th | Dario Badinelli | ITA | 16.27 |
8th | John Herbert | GBR | 16.18 |
Pchnięcie kulą
miejsce | sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Klaus Bodenmüller | AUT | 21.03 |
2 | Ulf Timmermann | NRD | 20.43 |
3 | Oliver-Sven Buder | NRD | 20.20 |
4 | Kalman Konya | FRG | 19,63 |
5 | Alessandro Andrei | ITA | 19.44 |
6th | Remigius Machura | TCH | 19.38 |
7th | Dimitrios Koutsoukis | GRE | 19.32 |
8th | Duma Karstena | FRG | 19.14 |
5000 m pieszo
miejsce | sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Michaił Szczennikow | URS | 19:00, 62 |
2 | Giovanni De Benedictis | ITA | 19: 02,90 |
3 | Axel Noack | NRD | 19: 08,36 |
4 | Pavol Blažek | TCH | 19: 15,78 |
5 | Ján Zahončík | TCH | 19: 22,70 |
6th | Massimo Fizialetti | ITA | 19: 29,14 |
7th | Jan Staaf | SWE | 19: 34.08 |
8th | Franz-Josef Weber | FRG | 19: 51,89 |
Kobiety
60 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Sarvari | FRG | 7.10 |
2 | Laurence Bily | FRA | 7.13 |
3 | Nelli Cooman | NED | 7.14 |
4 | Patricia Girard | FRA | 7.19 |
5 | Sisko Hanhijoki | PŁETWA | 7.23 |
6th | Kerstin Behrendt | NRD | 7.28 |
200 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Sarvari | FRG | 22,96 |
2 | Natalia Kovtun | URS | 23.01 |
3 | Galina Malschugina | URS | 23.04 |
4 | Sandra Myers | ESP | 23.08 |
5 | Silke-Beate Knoll | FRG | 23,57 |
400 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Marina Schmonina | URS | 51,22 |
2 | Iolanda Oantă | ROU | 52,22 |
3 | Judit Forgács | HUN | 53.02 |
4 | Sally Gunnell | GBR | 53,38 |
5 | Angela Piggford | GBR | 53,82 |
800 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Lyubov Gurina | URS | 2: 01.63 |
2 | Sabine Zwiener | FRG | 2: 02,23 |
3 | Lorraine Baker | GBR | 2: 02,42 |
4 | Ellen Kiessling | NRD | 2: 02,58 |
5 | Tudorita Chidu | ROU | 2: 02,88 |
6th | Ashling Molloy | IRL | 2: 05,98 |
1500 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Doina Melinte | ROU | 4: 09,73 |
2 | Sandra Gasser | SUI | 4: 10,13 |
3 | Violeta Beclea | ROU | 4: 10,44 |
4 | Natalia Artyomova | URS | 4: 11.09 |
5 | Lyudmila Rogacheva | URS | 4: 11,87 |
6th | Veronique Pontgérard | FRA | 4: 19,36 |
7th | Diane Edwards | GBR | 4: 21,27 |
8th | Montserrat Pujol | ESP | 4: 33,87 |
3000 m
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Elly van Hulst | NED | 8: 57,28 |
2 | Margareta Keszeg | ROU | 8: 57,50 |
3 | Andrea Hahmann | NRD | 9: 00.31 |
4 | Viorica Ghican | ROU | 9: 00.92 |
5 | Roisin Smyth | IRL | 9: 04.42 |
6th | Iva Jurková | TCH | 9: 06,76 |
7th | Valentina Tauceri | ITA | 9: 11,20 |
8th | Sonia McGeorge | GBR | 9: 11,60 |
60 m przez płotki
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (s) |
---|---|---|---|
1 | Lyudmila Naroshilenko | URS | 7.74 |
2 | Monique Éwanjé-Épée | FRA | 7.84 |
3 | Michaela Pogacean | ROU | 7,99 |
4 | Anne Piquereau | FRA | 8.02 |
5 | Caren Jung | FRG | 8.09 |
6th | Christine Hurtlin | FRA | 8.10 |
wysoki skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Wysokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Heike Henkel | FRG | 2.00 |
2 | Britta Vörös | NRD | 1,94 |
3 | Galina Astafei | ROU | 1,94 |
4 | Hanne Haugland | ANI | 1.91 |
5 | Andrea Arens | FRG | 1.91 |
6th | Jelena Panikarowskich | URS | 1,88 |
7th | Elena Topchina | URS | 1,88 |
8th | Niki Bakogianni | GRE | 1,88 |
Długi skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Galina Chistjakova | URS | 6.85 |
2 | Olena Chlopotnova | URS | 6.74 |
3 | Helga Radtke | NRD | 6.66 |
4 | Mirela Dulgheru | ROU | 6.57 |
5 | Marieta Ilcu | ROU | 6.57 |
6th | Stefanie Hühn | FRG | 6.51 |
7th | Jolanta Bartczak | POLAK | 6.45 |
8th | Christina Sundberg | SWE | 6.38 |
Potrójny skok
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Galina Chistjakova | URS | 14.14 |
2 | Helga Radtke | NRD | 13,63 |
3 | Ana Oliveira | POR | 13.44 |
4 | Monika Špičková | TCH | 12,67 |
5 | Carmen Murga | ESP | 12,57 |
6th | Evette Finikin | GBR | 12.43 |
7th | Michelle Griffiths | GBR | 12.39 |
8th | Alison Forbes | GBR | 11,51 |
Pchnięcie kulą
miejsce | Sportowiec | kraj | Szerokość (m) |
---|---|---|---|
1 | Claudia Losch | FRG | 20,64 |
2 | Natalia Lisovskaya | URS | 20.35 |
3 | Młotek do piasku | NRD | 19,53 |
4 | Astrid Kumbernuss | NRD | 19,50 |
5 | Iris Plotzitzka | FRG | 18,67 |
6th | Stephanie Storp | FRG | 18,64 |
7th | Renata Bruková | TCH | 17,50 |
8th | Agnese Maffeis | ITA | 16.79 |
3000 m pieszo
miejsce | Sportowiec | kraj | Czas (min) |
---|---|---|---|
1 | Beate Anders | NRD | 11: 59,36 |
2 | Ileana Salvador | ITA | 12: 18,84 |
3 | Annarita Sidoti | ITA | 12: 27,94 |
4 | Dana Vavřačová | TCH | 12: 28,76 |
5 | Ildikó Ilyés | HUN | 12: 31,41 |
6th | Andrea Brückmann | FRG | 12: 33,30 |
7th | Anikó Szebenszky | HUN | 12: 38,14 |
8th | Victoria Oprea | ROU | 12: 44,96 |
Beate Anders była pierwszą kobietą, która przekroczyła granicę 12 minut na dystansie 3000 metrów.
Stół medalowy
Medal Tabela końcowa po 25 decyzji | |||||
---|---|---|---|---|---|
miejsce | kraj | złoto | srebro | brązowy | całkowity |
1 | związek Radziecki | 9 | 5 | 2 | 16 |
2 | Niemcy | 6th | 1 | 3 | 10 |
3 | Niemiecka Republika Demokratyczna | 2 | 4 | 5 | 11 |
4 | Zjednoczone Królestwo | 2 | 1 | 2 | 5 |
5 | Francja | 1 | 3 | 2 | 6th |
6th | Włochy | 1 | 3 | 1 | 5 |
7th | Rumunia | 1 | 2 | 3 | 6th |
8th | Holandia | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Austria | 1 | - | 1 | 2 |
9 | Polska | 1 | - | 1 | 2 |
11 | Hiszpania | - | 3 | 1 | 4 |
12 | Bułgaria | - | 1 | - | 1 |
12 | Szwajcaria | - | 1 | - | 1 |
14 | Jugosławia | - | - | 1 | 1 |
14 | Portugalia | - | - | 1 | 1 |
14 | Szwecja | - | - | 1 | 1 |
14 | Czechosłowacja | - | - | 1 | 1 |
14 | Węgry | - | - | 1 | 1 |
linki internetowe
- Halowe mistrzostwa Europy - baza wyników na stronie Europejskiego Związku Lekkiej Atletyki
- Wyniki na stronie Maika Richtera